Видобування нафти (газу)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Бурова вежа ВБ53-320.

Видобування нафти (газу) (англ. oil (gas) recovery; нім. Erdölgewinnung f (Erdgasgewin-nung f) – вибирання, вилучення, діставання з надр землі нафти (газу) як технологічний процес.

По суті, нафтогазова справа - це галузь науки і техніки, що охоплює сукупність процесів розвідки, спорудження свердловин, видобутку, переробки, а також транспортування, зберігання та реалізації нафти, газу та нафтопродуктів.

Традиційні методи[ред.ред. код]

Див. Нафтовидобування

Видобування нафти шахтним і кар'єрним способом[ред.ред. код]

Див. шахтна розробка нафтових родовищ

Див. Кар'єрний метод розробки нафтових родовищ

Видобування нафти шахтне, (англ. mine oil production; нім. Bohrschachterdölgewinnung f) – видобування нафти, яке передбачає вилучення нафти із надр на поверхню з допомогою підземних гірничих виробок.

Кар'єрний метод розробки нафтових родовищ — розробка нафтового покладу, яка передбачає видобування нафтонасиченої або бітумінозної породи і здійснюється в нафтовому кар'єрі в один або декілька уступів розрізу з допомогою відкритих гірничих виробок.

Видобуток вуглеводнів методом піролізу[ред.ред. код]

Див. також Видобуток природних бітумів

Останнім часом з'явилися технології, за допомогою яких можливий видобуток вуглеводнів з нафто-газо-материнської товщі, що не досягла сприятливих умов для генерації вуглеводнів. Здійснюється прогрів материнської товщі і відбувається формування вуглеводнів з керогена (органічної речовини). Не слід їх плутати зі сланцевою нафтою і газом, так як спочатку нафти і газу в пласті не було або було в незначних кількостях, а при прогріванні вони стали формуватися і мігрувати в добувну свердловину. Розробка таким способом називається методом піролізу.

ТЕХНІКО-ЕКОНОМІЧНІ ПОКАЗНИКИ ВИДОБУВАННЯ НАФТИ І ГАЗУ[ред.ред. код]

Показники, які умовно охоплюють такі групи: 1. Показники об’єму продукції: плануються й ураховуються в натуральному й вартісному виразі. До натуральних показників належать: об’єм видобутку нафти в тоннах; об’ємвидобутку конденсату в тоннах; об’єм видобутку природного газу в 1000 м3; об’єм видобутку нафтового газу в 1000 м3; валовий видобуток нафти і газу в тоннах чи 1000 м3; товарний видобуток нафти і газу в тоннах чи 1000 м3; баланс нафти і газу. До вартісних показників належать: товарна продукція, у т. ч. видобуток нафти і газу; валова продукція, у т. ч. видобуток нафти і газу. 2. Показники об’єму робіт в експлуатації: кількість свердловин експлуатаційного фонду; кількість свердловин діючого фонду; свердловино-місяці, які числяться по експлуатаційному фонду свердловин; свердловино-місяці, які числяться по діючому фонду свердловин; свердловино-місяці експлуатації (чи відпрацьовані). 3. Показники використання фонду свердловин: структура фонду свердловин; баланс календарного часу використання свердловин; коефіцієнт використання фонду свердловин; коефіцієнт експлуатації. 4. Показники продуктивності свердловин: середньодобовий дебіт одної свердловини, тонн/свердловину чи 1000 м3/свердловину; середньомісячний видобуток на свердловино-місяць експлуатації; коефіцієнт зміни (зменшення) дебіту. На базі основних показників може використовуватись залежно від мети розрахунку цілий ряд додаткових похідних показників, напр., група показників за способами експлуатації (середні дебіти, об’єми видобутку, показники використання фонду свердловин тощо), по категоріях свердловин (середні дебіти, об’єми видобутку тощо) та ін. У плануванні та звітності зустрічаються й економічні показники – собівартість, продуктивність праці та інші.

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]