Рубило

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ручне рубило
Рубило із Англії, 600—300 тис. років тому.

Рубило, ручна сокира (англ. hand axe  — «ручна сокира»; фр. biface  — «двобічне», coup-de-poing — «удар кулака») — макролітичне знаряддя праці первісної людини. З'явилося ще в епоху розвинутого Олдувая 1,5-1,0 млн років тому, але характерніше для аббевільскої і ашельської культур раннього палеоліту.

Рубила зустрічаються в основному в Африці, Європі. Але нові археологічні дані з Китаю показують, що були рубила і в Східній Азії.

Рубило входить у велику групу так званих біфасів (фр. biface, буквально — двосторонній). Зазвичай, цей термін використовується як синонім «рубила». Найбільш ранні й грубі з цих знарядь називають протобіфасами.

Форма рубила частіше мигдалеподібна, з потовщенням і закругленням біля основи (руків'я) і загострена з ударного кінця. Але бувають і інші: серцеподібні, трикутні, овальні, еліптичних або «ліманди», «фікрони» (з вузькою робочою частиною), лопатоподібні, ланцетоподібні, дископодібні, човноподібна, яйцеподібні, ромбоподібні.

Близько до рубил знаходяться або є їхніми різновидами великі знаряддя «клівер» і «піки», а також «монофаси» і «уніфаси».

 • Клівер (односторонній чи двосторонній) (англ. cleaver — колун; фр. hachereau — топірець, сікач; нім. Spalter — колун) - знаряддя з оббитими поздовжніми краями, але з поперечним гострим лезом без підправки.
 • Піка (фр. pic) має робочі краї які сходяться.
 • Монофас (фр. monoface) — це знаряддя з розколотої гальки з оббивкою тільки з однієї сторони.
 • Уніфас (фр. uniface) на відміну від монофаса має радіальну (кругову) оббивку однієї сторони.

Для виготовлення рубил використовувалися найрізноманітніші породи каменю: кремінь, щільні вапняки і пісковики, сланець, кварцит та ін. Застосовувалася тільки техніка оббивання. Рубила аббевільскої культури виготовлялися методом удару каменя по каменю, створюючи при цьому на робочій частині знаряддя два збіжних у вістрі двосторонніх (біфасальних) леза. У ашельську епоху вже переходили на ударники з дерева і рогів, які були тонші більш семетричні і і мали прямі краї. У неандертальців в епоху мустьє рубала взагалі зменшилися до невеликих трикутних знарядь.

Рубило було універсальним знаряддям і могло застосовуватися в різних випадках як:

 1. Ніж;
 2. Сокира;
 3. Кайло;
 4. Метальний камінь.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

 • Богаевский Б. Л. История техники // Труды Института истории науки и техники АН СССР. — Сер. IV. — Вып. 1. — М.—Л.: Изд-во АН СССР, 1936. — Т. I. — Ч. I : Техника первобытно-коммунистического общества. — С. 40—51. — 635 c.
 • Матюхин А. Е. Орудия раннего палеолита // Технология производства в эпоху палеолита. — Л.: «Наука», Ленинградское отделение, 1983. — С.134—187.
 • Щелинский В. Е., Гагашьян В. М. Ашёльское рубило из окрестностей Туапсе // СА, 1980. — № 4. — С. 244—248.