Рутенієве забруднення в Європі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Рутенієве забруднення в Європі — технологічний інцидент, викликаний виявленням слідів радіоізотопного забруднення рутенієм-106 атмосферного повітря в Європі, зафіксованого з вересня 2017 року, 20 листопада свою причетність до аварії визнала Росія[1].

Перебіг подій[ред. | ред. код]

З 29 вересня 2017 року європейські засоби радіаційного контролю зафіксували в атмосфері більшості країн Європи радіоактивний елемент рутеній-106. 3 жовтня ізотоп був виявлений та ідентифікований в Італії. Після 6 жовтня вміст елементу почав знижуватися. 9 жовтня фахівці інституту ядерної та радіаційної безпеки Франції (IRSN) заявили, що найбільш ймовірним джерелом забруднення стала радіоактивні хмара з центральної Росії.

Згодом Росгідромет повідомив, що з кінця вересня і на початку жовтня було зафіксовано екстремально високе, в сотні раз, забруднення в пробах радіоактивних аерозолів у пунктах відбору Аргаяш і Новогорний Челябінської області, ці населені пункти знаходяться неподалеку від ВО «Маяк»[2]. Радіаційний фон на цих пунктах перевищив рівні попереднього місяця в сотні разів. В Україні на початку жовтня був зафіксований рутеній-106 в концентрації, суттєво нижчій допустимого рівня. Максимальна концентрація забруднення в Україні була зафіксована в Одесі 28-30 вересня. Через погодні умови це забруднення перемістилися повітряними масами в Середземномор'я, а пізніше — на північ Європи.

До листопада концентрація забруднення впала нижче межі виявлення.

Реакція Росії[ред. | ред. код]

На початку жовтня організації радіологічного контролю декількох країн Європи заявили, що джерело забруднення знаходиться в Росії на Уралі. Після цього влада Челябінської та Свердловської областей заявила, що рівень рутенію-106 не перевищує норму і ніяких аварій не було. 11 жовтня в держкорпорації Росатом заперечила версію про російське походження рутенієвого сліду.

Росія здійснила декілька спроб заперечити російське походження забруднення, звинувативши, у тому числі Україну[3].

20 листопада Росія визнала свою причетність до забруднення, але продовжувала приховувати його джерело, заявляючи, що причиною забруднення міг стати супутник, що згорів у атмосфері[4].

Цікаві факти[ред. | ред. код]

Наприкінці листопада 2017 в ЗМІ Росії з'явилась новина про безпечний рутенієвий дощ, яка викликала жваву реакцію блогерів[5].

Примітки[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]