Садовський Валентин Васильович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Валентин Садовський
Валентин Садовський

Час на посаді:
15 червня 1917 — 11 січня 1918
Попередник посада запроваджена
Наступник Валентин Садовський

Час на посаді:
11 січня 1918 — лютий 1918
Попередник посада запроваджена
Наступник Сергій Шелухін

Народився 1886
Помер 24 листопада 1947(1947-11-24)
Київ
Національність українець
Політична партія УСДРП
Професія політик, економіст, громадський діяч
Особистий підпис Valentyn Sadovsky Signature 1917.png

Валенти́н Васи́льович Сад́овський (нар. 1886(1886), Пліщин, Шепетівський район, Хмельницька область —  24 листопада 1947, Київ) — економіст, громадський і політичний діяч, член УСДРП.

Валентин Садовський народився у сім'ї священика. Середню освіту юнак отримав в Острозькій гімназії, а по закінченні у 1909 році юридичного факульте­ту Київського університету Святого Володими­ра вступив на економічний факультет Петер­бурзького політехнічного інституту. У Петер­бурзі брав активну участь у створенні укра­їнських студентських громад, входив до скла­ду їх керівних органів — Інформаційного бюро та Головної ради. Співробітничав із часописом «Український студент».

У1904 році 18-річний студентський активіст стає членом Робітничої української партії (РУП), а згодом — одним з керівних діячів Ук­раїнської соціал-демократичної робітничої партії (УСДРП). У1907 році йому, як члену Цен­трального комітету, доручають вести листу­вання з місцевими організаціями, у зв'язку з чим він був заарештований. У 1909-1910 ро­ках В.Садовський разом з Д.Донцовим, В.До­рошенко і А.Жуком редагує партійну газету «Праця». 1917 року — член Центральної і Малої Рад, генеральний секретар судівництва в уряді В. Винниченка, у 1918 році — член Українського Національного Союзу. По 14 жовтня 1920 року — міністр праці України. З 1920 року — в еміграції, викладав в Українській господарській академії (Подєбради).

Професор Садовський був автором численних наукових праць з економіки, економічної гео­графії, демографії, національної політики. Найбільш вагомими серед них є наступні робо­ти: «Нарис економічної географії України» (1920), «Проблеми індустріалізації у народно­му господарстві» (1929), «Районізація України» (1931), «Сучасні проблеми економіки України» (у співавт.) (1931), «Праця в УРСР» (1932), «З підсумків колонізаційної політики в СРСР» (1936).

Вчений плідно співпрацював з різними видав­ництвами, друкував свої статті у часописі «Прометей», що виходив у Парижі французькою мо­вою та був «органом оборони інтересів Кавка­зу, України та Туркестану». Він обирався дійсним членом Наукового товариства ім. Т.Шевченка (1935), членом Українського науко­вого інституту у Варшаві

Після капітуляції фашистської Німеччини, у травні 1945 року військова контррозвідка Пер­шого Українського фронту заарештувала у Празі професора Українського вільного універ­ситету Валентина Садовського. Колишньому міністру уряду УНР інкримінували друк антирадянських творів та іншу допомогу міжнародній буржуазії, що передбачало санкцією статті 10 років ув'язнення або вищу міру покарання — розстріл.

Більше двох років тривало попереднє розслі­дування у його справі, але вироку військового трибуналу Валентин Васильович не дочекав­ся. 24 листопада він загинув у Лук'янівській в'яз­ниці від рук кримінальних злодіїв.

Посилання[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • Професор Валентин Садовський / Упорядн. О. Шаблій. — Львів: Видавничий центр ЛНУ імені Івана Франка, 2004.


Персоналії Це незавершена стаття про особу.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.