Святий Вацлав

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Святий Вацлав
Olomouc, Zdíkův palác, svatý Václav.jpg
Статуя святого Вацлава в Оломоуці (Чехія)
святий
Мирське ім'я князь Вацлав (Венцеслав) Чеський
Народився бл. 907 року в Чехії
Помер 28 вересня 935 або 936 року в Чехії
Шанується низкою християнських церков
День пам'яті 11 жовтня
Патрон Чехії

Святи́й Ва́цлав (святий благовірний князь Венцеслав Чеський; чеськ. Václav, лат. Venceslaus, нім. Wenzel; бл. 907 — 28 вересня за старим стилем 935 або 936 року) — чеський князь з роду Пржемисловичів (924935/36), святий, якого шанують як католики, так і православні, заступник і небесний оборонець Чехії.

З життєпису[ред.ред. код]

Вацлав (Венцеслав) був сином князя Вратислава та язичниці Драгомири. Хлопця, що в 13-річному віці залишився без батька, виховала його бабка (мати батька), свята Людмила, у християнській вірі. Його мати Драгомира була дуже невдоволена впливом свекрухи на сина й переслідувала її, відтак Людмилі довелося переховуватися в замку Тетин. Проте, матері не вдалося повернути сина Вацлава до поганства. Вже змалку він відзначався побожністю.

Ставши князем, Вацлав узявся запроваджувати християнство у чеських землях. 925 року в Празі він збудував церкву-ротонду на честь святого Віта (перший храм на місці Празького Собору Святого Віта), чию правицю Вацлавові подарував східнофранкський (германський) король Генріх I Птахолов. З останнім чеський князь мав добрі стосунки і визнавав його своїм сюзереном.

Молодшого брата Болеслава виховала мати язичником. Жадаючи захопити престол, він намовив проти Вацлава комитів (шлехетних вельмож), чимало з яких продовжували сповідувати віру в язичницьких богів, і скоїв братовбивство, що в ті часи було поширеним методом усунення конкурентів у боротьбі за владу. Вацлав був забитий Болеславом та його спільниками під час бенкету (за іншою версією — біля входу до церкви). Прикметно, що згодом Болеслав розкаявся у скоєному, адже в день убивства в нього народився син, якого він назвав Страхквасом, що означало «страшний бенкет». Болеслав також дав обітницю посвятити сина служінню Богові.

Вшанування[ред.ред. код]

Вацлав користувався великою любов'ю свого народу, і після смерті його канонізувала Церква. Він став небесним заступником Чехії.

Усипальниця Святого Вацлава у Соборі Святого Віта в Празі відразу стала й лишається об'єктом паломництва донині. Його рештки, шолом, меч та лати шанують як національну святиню. День загибелі Святого Вацлава відмічають у Чехії на державному рівні.

Ім'ям Святого Вацлава у 1848 році, році революційних перетворень, на пропозицію діячів-просвітників чеського національного відродження назвали велику площу в Новому Місті Праги; 1912 року на ній спорудили пам'ятник князеві роботи Йозефа Мисльбека (раніше, у 184879 роках, на майдані стояла статуя барокового скульптора Бендля XVII століття, нині її перенесли у Вишеград).

Пам'ятники Вацлаву у Празі[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона: В 86 томах (82 т. и 4 доп.). — СПб. : Брокгауз-Ефрон, 1890–1907. (рос.)


Корона принца крові Це незавершена стаття про монарха, династію чи її представника.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Святий Це незавершена стаття про святого.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.