Святий Вацлав

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Святий Вацлав
Svaty Václav
Olomouc, Zdíkův palác, svatý Václav.jpg
Статуя святого Вацлава в Оломоуці (Чехія)
святий
Мирське ім'я князь Вацлав (В'ячеслав) Чеський
Народився бл. 907 року в Чехії
Помер 28 вересня 935 або 936 року в Чехії
Шанується низкою християнських церков
День пам'яті 11 жовтня
Покровитель Чехії

Святий Вацлав (святий благовірний князь В'ячеслав Чеський; чеськ. Václav, лат. Venceslaus, нім. Wenzel; бл. 907 — 28 вересня за старим стилем 935 або 936 року) — чеський князь з роду Пржемисловичів (924935/36), святий, який шанується як католиками, так і православними, заступник і небесний оборонець Чехії.

З життєпису[ред.ред. код]

Вацлав (В'ячеслав) був сином князя Вратислава та язичниці Драгомири. Хлопця, що в 13-річному віці залишився без батька, виховала його бабка (мати батька), свята Людмила, у християнській вірі. Його мати Драгомира була дуже невдоволена впливом свекрухи на сина й переслідувала її, відтак Людмилі довелося переховуватися в замку Тетин. Проте, матері не вдалося повернути сина Вацлава до поганства. Вже змалку він відзначався побожністю.

Ставши князем, Вацлав узявся запроваджувати християнство у чеських землях у його західній (католицькій) формі. 925 року в Празі він збудував церкву-ротонду на честь святого Віта (перший храм на місці Празького Собору Святого Віта), чию правицю Вацлавові подарував східнофранкський (германський) король Генріхом I. З останнім чеський князь мав добрі стосунки і визнавав його своїм сюзереном.

Молодший брат Болеслав був вихований матір'ю язичником. Жадаючи захопити престол, він намовив проти Вацлава комитів (шлехетних вельмож), чимало з яких продовжували сповідувати віру в язичницьких богів, і скоїв братовбивство, що в ті часи було поширеним методом усунення конкурентів у боротьбі за владу. Вацлав був забитий Болеславом та його спільниками під час бенкету (за іншою версією — біля входу до церкви). Прикметно, що згодом Болеслав розкаявся у скоєному, адже в день убивства в нього народився син, якого він назвав Страхквасом, що означало «страшний бенкет». Болеслав також дав обітницю посвятити сина служінню Богові.

Вшанування[ред.ред. код]

Вацлав користувався великою любов'ю свого народу, і після смерті він був канонізований Церкою і став небесним заступником Чехії.

Усипальниця Святого Вацлава у Соборі Святого Віта в Празі відразу стала й лишається об'єктом паломництва. Його рештки, шолом, меч та лати шануються як національна святиня. День загибелі Святого Вацлава відмічається в Чехії на державному рівні.

Ім'ям Святого Вацлава у 1848 році, році революційних перетворень, на пропозицію діячів-просвітників чеського національного відродження була названа велика площа у Новому Місті Праги; 1912 року на ній споруджено пам'ятник князеві роботи Йосефа Мисльбека (раніше, у 184879 роках, на майдані стояла статуя барокового скульптора Бендля XVII століття, ніні перенесена у Вишеград).

Пам'ятники Вацлаву у Празі[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона: В 86 томах (82 т. и 4 доп.). — СПб. : Брокгауз-Ефрон, 1890–1907. (рос.)

Шаблон:Cz-bio-stub