Секретаріат Тихоокеанської спільноти

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Секретаріат Тихоокеанської спільноти
Flag of the Pacific Community.svg
Прапор СТС
Штаб-квартира Нумеа, Нова Каледонія
Засновано 1947
Офіційний сайт http://www.spc.int/

Секретаріат Тихоокеанської спільноти (англ. Secretariat of the Pacific Community) — регіональна міжурядова організація, членами якої є 22 держави й території Океанії, а також 4 країни-ініціатори (Австралія, Нова Зеландія, США, Франція). Основною метою СТС є розвиток технічного, професійного, наукового, дослідницького й управлінського потенціалу народів Тихого океану та забезпечення їх інформацією та консультативною допомогою з метою вироблення узгоджених рішень з питань їхнього подальшого розвитку і благополуччя[1]. Штаб-квартира організації розміщується в місті Нумеа, адміністративному центрі Нової Каледонії.

Історія[ред.ред. код]

Секретаріат тихоокеанської спільноти було створено 1947 року під назвою Південнотихоокеанська комісія (англ. South Pacific Commission) 6 країнами, що мають свої інтереси в цьому регіоні: Австралією, Великою Британією, Нідерландами, Новою Зеландією, США та Францією.

Установчим документом СПС є Канберрська угода.

Члени організації[ред.ред. код]

Через зниження зацікавленості тихоокеанськими островами чи бажання забезпечити допомогу південнотихоокеанським країнам в інших галузях дві держави-ініціатори СТС залишили організацію: Велика Британія (19951998 і 2005) та Нідерланди (1962).

До 1969 року в СПС було представлено інтереси Нідерландської Ост-Індії (нині Іріан-Джая), але після анексії її території Індонезією ця територія більше не є членом організації.

Країни-засновниці
Австралія Австралія Франція Франція Нова Зеландія Нова Зеландія Flag of the United States.svg США
Тихоокеанські країни й території
Американське Самоа Американське Самоа Маршаллові Острови Маршаллові Острови Палау Палау Токелау Токелау
Острови Кука Острови Кука Федеративні Штати Мікронезії Федеративні Штати Мікронезії Папуа — Нова Гвінея Папуа — Нова Гвінея Тувалу Тувалу
Фіджі Фіджі Науру Науру Піткерн Піткерн Вануату Вануату
Французька Полінезія Французька Полінезія Нова Каледонія Нова Каледонія Соломонові Острови Соломонові Острови Волліс і Футуна Волліс і Футуна
Гуам Гуам Ніуе Ніуе Самоа Самоа
Кірибаті Кірибаті Північні Маріанські острови Північні Маріанські острови Тонга Тонга

Функції[ред.ред. код]

З самого початку створення організації функції СПС були значно обмежені. Австралійське та новозеландське запрошення США, Франції, Нідерландам і Великій Британії взяти участь у конференції Південнотихоокеанської комісії 1947 року включало офіційну заяву про те, що комісія мала зневажити будь-яким засудженням політичних питань, включаючи питання оборони й безпеки. Ці обмеження (особливо з питань випробування ядерної зброї в Тихому океані) призвели до створення Південнотихоокеанського форуму.

СПС — найбільша організація в Раді з регіональних організацій в Тихому океані (англ. Council of Regional Organisations in the Pacific) — консультативному органі, який очолює Секретаріат Форуму тихоокеанських островів.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Associated Press. Role of SPC. Процитовано 2012-12-13. 

Джерела[ред.ред. код]