Секретаріат ЦК КПРС

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Секретаріат ЦК КПРС — колективний керівний робочий орган ЦК КПРС. Секретарі ЦК КПРС мали право бути присутніми на засіданнях Політбюро ЦК КПРС з правом нарадового голосу.

Відповідно до Статуту КПРС обирався пленумом Центрального Комітету КПРС для керівництва поточною роботою партії та ЦК.

При Секретаріаті працював апарат ЦК з галузевими відділами, за допомогою якого проводилась вся оперативна діяльність.

Історія

[ред. | ред. код]

Секретаріат ЦК як суто робочий орган було створено за рішенням VIII з'їзду РКП (б) у березні 1919 року. Цього ж року положення про Секретаріат було закріплено в Статуті РКП (б). У липні 1988 року Пленум ЦК КПРС ухвалив рішення про перебудову партійного апарату: було вирішено апарат ЦК значно скоротити й ліквідувати в ньому галузеві відділи, скорочували й кількість секретарів ЦК. У листопаді в ЦК КПРС були створені постійні комісії, які очолювали секретарі ЦК. Цей захід фактично призвів до скасування Секретаріату, який більше не збирався на свої засідання, хоча й існував формально до 1991 року.

З 1919 року у складі Секретаріату була встановлена посада Відповідального секретаря, з 1922 — до 1934 — Генерального секретаря, у 19531966 — Першого секретаря, а з квітня 1966 — знову Генерального секретаря ЦК КПРС.

Структура секретаріату

[ред. | ред. код]

До Секретаріату ЦК з часів Сталіна почали входити не технічні секретарі, а відповідальні партійні керівники, які курирували певні напрямки роботи. Відповідно до цих напрямків секретарі ЦК часто одночасно очолювали ті чи інші відділи ЦК ВКП(б)-КПРС (були завідувачами відділів) або, не очолюючи відділ, координували роботу кількох відділів. Виділялись секретарі, які курирували тільки промисловість, сільське господарство, кадрову роботу, військово-промисловий комплекс. У той же час один секретар міг курирувати культуру, науку, освіту, ЗМІ.

2-гі секретарі

[ред. | ред. код]

Формально такої посади не існувало — другим секретарем вважався секретар, який керував роботою Секретаріату ЦК, заміщав Генерального (Першого) секретаря ЦК партії.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. [1] [Архівовано 28 січня 2015 у Wayback Machine.].
  2. Архівована копія. Архів оригіналу за 3 листопада 2013. Процитовано 29 липня 2012.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)

Посилання

[ред. | ред. код]