Соболь

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Соболь
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клада: Синапсиди (Synapsida)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Хижі (Carnivora)
Родина: Мустелові (Mustelidae)
Підродина: Guloninae
Рід: Куниця (Martes)
Вид:
Соболь (M. zibellina)
Біноміальна назва
Martes zibellina
(Linnaeus, 1758)
Соболь чорний (поштова марка)

Соболь (Martes zibellina L.) — ссавець з роду куниця (Martes) родини куницевих (Mustelidae), типовий мешканець тайги.

Систематика[ред. | ред. код]

Один з восьми видів роду куна (куниця) (Martes). За оглядом «Види ссавців світу» (2005) може бути конспеціфічний з Martes americana, Martes martes і Martes melampus (Anderson, 1970; Hagmeier, 1961). Гептнер та ін. (1967) включає японських і корейських melampus у склад виду Martes zibellina.

Опис[ред. | ред. код]

Довжина тіла 34 — 52 см, вага 1,8 кг; тіло струнке, гнучке, хвіст (довжина 11 — 19 см) пухнастий, кінцівки досить короткі й товсті. Хутро від жовто-бурого до чорно-бурого, дуже густе, довге, шовковисте. Хутро у різних підвидів суттєво розрізняється за забарвленням і м'якістю. Найвідомішим і найкоштовнішим є хутро баргузинського соболя.

Поширення та біологія[ред. | ред. код]

Сучасне поширення пов'язане з лісами на схід від Печори до Тихого океану. У минулому соболь був поширений значно далі на захід, зокрема й в Україні у північній частині лісової смуги (Сокур, 1961).

У місцях перекривання ареалу з куною лісовою (Martes zibellina), зокрема на Уралі, часто зустрічаються гібриди, які мають назву «кідус» або «тумак» (не плутати з «тумак» як однією з поширених назв куни лісової у польській мові).

Цінний мисливський звір від часів Русі до сьогодення.

Також соболя розводять на звірофермах, у тому числі й в Україні[1].

Підвиди[ред. | ред. код]

Розрізняють 16 підвидів (Wilson, Reeder, 2005).

Підвид соболя Martes zibellina averini Bashanov, 1943 названо на честь відомого українського зоолога Віктора Аверіна; типовий екземпляр зібрано в Катон-Карагайському районі Східноказахстанської області, описано 1943 року (Бажанов, 1943); зберігається в Зоологічному музеї імені М. Щербака НАНУ, Київ (Павлинов, Россолимо, 1987: с. 62).

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Зовнішні відеофайли
Російська хутряна ферма: погляд зсередини. Матеріал містить кадри, які можуть шокувати. BBC Укріїна. 29 квітня 2016 року.

Література[ред. | ред. код]