Сонце низенько

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Сонце низенько, вечір близенько»
Пісня Іван Козловський, Петро Білинник, Анатолій Солов'яненко, Ніна Матвієнко, Кубанський козачий хор, Волинський народний хор
Жанр родинно-побутові пісні
Мова українська
Автор слів Іван Котляревський
Композитор Микола Лисенко

Q:  Цей твір у Вікіцитатах
S:  Цей твір у  Вікіджерелах

«Сонце низенько, вечір близенько» — українська народна пісня родинно-побутового циклу. Найбільш відома як арія Петра з опери «Наталка Полтавка» (обробка слів Івана Котляревського, музики — Миколи Лисенка). Існує також декілька варіантів автентичного народного тексту. Пісня оспівує кохання парубка та дівчини, які чекають вечора, щоб зустрітися.

Сонце низенько. Арія Петра з опери «Наталка Полтавка» Виконує Іван Максимович. Акомпунує Ірина Зінець.

З опери «Наталка Полтавка»[ред. | ред. код]

Наталка Полтавка була написана Іваном Котляревським 1819 року і поставлена у Полтавському театрі. Опублікована була тільки у 1838 році у Харкові Ізмаїлом Срезневським. П'єса виконувалась з народною українською музикою опрацьованою різними композиторами, серед яких Адам Барцицький, Алоїз Єдлічка, Опанас Маркович, Микола Васильєв, Володимир Йориш та інші[1]. Однойменна опера Миколи Лисенка, написана за мотивами п'єси і вперше поставлена 1889 року, стала класикою українського оперного мистецтва.

Пісня Петра «Сонце низенько» дуже подібна до народних варіантів пісень, надрукованих в збірниках М. Максимовича та П. Чубинського, але порівняння цих пісень з піснею Котляревського показує, що пісня в «Наталці Полтавці» є оригінальним твором автора. «Котляревський взяв від народної пісні навіть не мотив, не тему і не форму, а тільки заспів, певний фольклорний прийом поетичного паралелізму, і написав оригінальну пісню, що є, власне, монологом Петра»[2]. Заради посилення мелодраматичної характерності Котляревський переробляє фінал пісні:

Ой, як я прийду,
Тебе не застану,
Згорну я рученьки
Згорну я білії
Та й нежив стану...

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Сорокер, Яків (2012). Українська пісенність у музиці класиків : спроба дослідження. Вінниця: Нова книга.
  2. Кирилюк, Євген (1981). Іван Котляревський. Життя і творчість. К.: Дніпро. с. 287.

Виконання[ред. | ред. код]