Поет-пісняр

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Поет-пісняр, іноді пісняр — автор слів пісні, текстяр.

Нерідко працюють у парі з композиторами, створюючи тривалі та плідні спілки, наприклад: Брати Айра та Джордж Гершвін США, Елтон Джон та Берні Топін Англія, Могол та Лучіо Батисті Італія, Олександра Пахмутова та Миколай Добронравов Росія.

Можуть писати тексти на вже наявну музику, пропонувати тексти для їх музикування, а також перекладати тексти пісень з інших мов, адаптуючи пісню до іншого мовного середовища.

Автори, що пишуть і тексти, і музику пісень, та виконують їх, називаються авторами-виконавцями або піснярами. Останнім часом деякі такі автори іменують себе канторами, наслідуючи термінам деяких західних мов, наприклад, італ. cantautore.

Проблеми терміна[ред. | ред. код]

У літературознавстві тексти пісень не відносять до поезії, і авторів таких текстів у світі Поетами не називають. Український поет-пісняр походить від російського поет-песенник, термін, що усталився в Радянському Союзі і мав зв'язок з комуністичною ідеологією. Оскільки пісня розглядалась як серйозний та ефективний важіль впливу на свідомість мас, авторів слів пісень називали поетами, підкреслюючи цим високу суспільну вартість їх діяльності.

З іншого боку, багато пісень писались на вірші дійсних поетів, що давало підставу називати їх поетами-піснярами. Однак такі їх тексти, як правило, не мають високої поетичної вартості й не набувають окремого від пісні життя.

У пострадянський час невідповідність терміна змісту та якості діяльності стало відчуватись ясніше, і з'являються спроби замінити його іншими лексемами: у російській — текстовик; в українській

  • пісняр. — має значення як автор текстів пісні, так і автор музики пісні, або автор і тексту, і музики пісні,
  • текстяр — автор тексту пісні.

Іншими мовами[ред. | ред. код]

Відомі текстярі[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]