Сосна крейдова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сосна крейдова
Сосна крейдова (Pinus sylvestris var. cretacea Kalenich.)
Сосна крейдова (Pinus sylvestris var. cretacea Kalenich.)
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Вищі рослини (Streptophyta)
Судинні (Tracheophyta)
Надклас: Насінні (Spermatophyta)
Клас: Хвойні (Pinopsida)
Порядок: Соснові (Pinales)
Родина: Соснові (Pinaceae)
Рід: Сосна (Pinus)
L., 1753
Посилання
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Pinus sylvestris var. cretacea Kalenich.

Сосна крейдова (Pinus sylvestris var. cretacea Kalenich.) — дерево з родини соснові (Pinaceae), екотип сосни звичайної .

Загальна біоморфологічна характеристика[ред. | ред. код]

Фанерофіт. Вічнозелене хвойне дерево до 30 м заввишки. Крона широка, досить низько спускається по стовбуру, у старих екземплярів нагадує зонтик. Кора червонувато-бура, у верхній частині стовбура та на гілках жовтувата, злущується. Хвоя у пучках по 2 шт., сизо-зелена, голчаста, жорстка, колюча, 2,5-6 см завдовшки та 0,8-1,6 мм завширшки; розвиваються лише на вкорочених пагонах. Шишки сірі, дрібні: 2,5-3 см завдовжки, нерозкрита шишка 1,4-2,0 см завширшки. Насіння темного кольору. Пиління у травні. Розмножується насінням, яке достигає на третій рік.

Екологія[ред. | ред. код]

Зростає на сухих, бідних відслоненнях крейди, рідше — супіщано-карбонатних ґрунтах вздовж крутих берегів річки. Формують угруповання так званих «гірських борів» союзу Libanotidi intermediae-Pinion sylvetris, що відносяться до класу Erico-Pinetea. Мезоксерофіт.

Поширення[ред. | ред. код]

Східнопричорноморський вид, поширенийв басейні р. Дон. В Україні - по берегах Сіверського Дінця.

Чисельність[ред. | ред. код]

Нечисленні популяції, що знаходяться під загрозою зникнення. Чисельність постійно зменшується. Причини зміни чисельності: природньо-історична реліктовість, вузька екологічна амплітуда, видобування крейди, вирубування зрілих дерев, випасання худоби, рекреаційне навантаження, пожежі.

Раритетність та охорона[ред. | ред. код]

Природоохоронний статус виду - вразливий. Занесено до Червоного списку МСОП (I). Охороняється у відділенні «Крейдова флора» Українського степового природного заповіднику,Національному природному парку «Святі Гори». Необхідне створення природоохоронних територій у місцях зростання виду, відновлювання борів та залісення крейдяних і вапнякових відслонень, відвалів, кар'єрів. Заборонено вирубування дерев, випасання худоби, організацію місць рекреації та кар'єрів для добування крейди. Червоної книги України (природоохоронний статус — «Неоцінений»), Червоної книги Донецької області.

Постійний комітет Бернської конвенції у 2018 році додав ці ліси до переліку зникаючих оселищ, як «G3.4G Ліси Pinus sylvestris на крейді у степовій зоні».

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • [1] // Червона книга України, 2009.
  • [2] // Додаток I до Резолюції 4 (1996) Бернської конвенції про типи природних місць існування, що знаходяться під загрозою зникнення (Прийнята Постійним комітетом 30 листопада 2018 року)