Сосна кримська

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сосна кримська

Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Рослини (Plantae)
Відділ: Streptophyta
Судинні (Tracheophyta)
Надклас: Насінні (Spermatophyta)
Клас: Хвойні (Coniferopsida)
Порядок: Хвойні (Coniferales)
Родина: Соснові (Pinaceae)
Рід: Сосна (Pinus)
Вид: Європейська чорна сосна (Pinus nigra)
Підвид: Сосна кримська
Pinus nigra subsp. pallasiana
(Lamb.) Holmboe (1914)
Мапа поширення підвиду 1b — ареал виду позначений
Мапа поширення підвиду
1b — ареал виду позначений
Посилання
Вікісховище: Category:Pinus nigra
Віківиди: Pinus pallasiana
EOL: 6062717
IPNI: 263182

Сосна́ кри́мська[1], сосна Палляса[1], сосна Палласова[2] (Pinus nigra ssp. pallasiana) — підвид європейської чорної сосни (Pinus nigra), раніше розглядався як окремий вид. Сосна Палласа отримала свою назву на честь натураліста П. С. Палласа, який написав у XVIII ст. першу «Флору Росії».

Поширення[ред. | ред. код]

Сосна на набережній Ялти

У природі трапляється в Криму, на Кавказі, в Малій Азії. У Криму утворює світлі ліси на схилах яйли на висоті 800–1000 м. На Кавказі трапляється південніше Геленджика в приморській смузі на висоті 300 м над рівнем моря. До ґрунтів невибаглива. Росте швидко й за 15–40 років приносить насіння.

Морфологічна характеристика[ред. | ред. код]

Дерево до 20–30 м заввишки з темним, майже чорним стовбуром і широкою парасолькоподібною кроною. Жовтувато-бурі пагони покриті своєрідним малюнком, утвореним слідами від опалої хвої. Хвоя по дві в пучку, дещо зігнута, колюча, завдовжки 8–15 см, темно-зелена, щільна. Шишки подовжено-яйцеподібної форми завдовжки 8–10 см. Посухостійка, росте швидко й маловимоглива до ґрунту, мириться навіть з вапняними ґрунтами. Бруньки конічні, гострі. Пагони вохристо-жовті, або майже помаранчеві. Шишки яйцеподібно-конічні, майже сидячі, дозрівають на 2-й рік після цвітіння. Насіння довжиною 5–7 мм, бурувато-сіре, неправильної овальної форми, вага 1000 насінин 22–26 г, схожість — 85 відсотків. Хвоя парна, жорстка блискуча, тримається 4–5 років.

Використання[ред. | ред. код]

Стрункі, добре очищені від суків стовбури — чудовий будівельний матеріал; однак часто стовбури бувають викривленими. Деревина цінується в деревообробній промисловості. Кримська сосна може бути використана для залісення крутих схилів і як декоративне дерево в парках та на бульварах на півдні країни.

Галерея[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]