Дощова тінь: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
Chobot (обговорення | внесок)
м робот додав: ko:비그늘
Рядок 40: Рядок 40:
[[eu:Itzal orografiko]]
[[eu:Itzal orografiko]]
[[he:מדבר צל גשם]]
[[he:מדבר צל גשם]]
[[nl:Regenschaduw]]
[[ja:からっ風]]
[[ja:からっ風]]
[[no:Regnskygge]]
[[ko:비그늘]]
[[nl:Regenschaduw]]
[[nn:Regnskugge]]
[[nn:Regnskugge]]
[[no:Regnskygge]]
[[pl:Cień opadowy]]
[[pl:Cień opadowy]]
[[ru:Дождевая тень]]
[[ru:Дождевая тень]]

Версія за 05:27, 23 лютого 2009

Дощовий сутінок — регіон землі з відносно низькою кількістю опадів по зрівнянню з навколишню місцевістю, який знаходиться з підвітряного боку гірського хребта або інша географічно особливість, що обумовлює напрям вітру. Гори блокують прохід дощових повітряних мас, утворюючи сутінок який приводить до посухи.

Дощовий сутінок є теплим і сухим регіоном, оскільки під час підйому до гірських вершин вологі повітряні маси охолоджуються, досягаючи точки роси — стану, коли водяний пар конденсується в дощ, який випадає з навітряного боку або на вершині гори. Такий процес, зветься орфографічним підняттям, і призводить до появи арідних регіонов с підвітряного боку гірських систем. Фен також всмоктує вологу вже з сухої землі.


Регіони з великими дощовими сутінками

Тибетське плато — приклад, дощового сутінку, оскільки вельми мала частина вологи перетинає Гімалайські гори.

В екваторіальних районах Землі (між 30° N и 30° S) існують пануючи ветри, пасати, що дмуть головним чином з північного сходу в Північній півкулі і з південного сходу в Південній. В середніх широтах (між 30° и 60°) дме західний вітер, особливо потужний в Ревучих сорокових між 40°S и 50°S широти.

Азія

Південна Америка

Північна Америка

Європа

Африка

  • Навітряний бік острова Мадагаскар, розташовано на східному узбережжі має вологий тропічний клімат, а західне і південне узбережжя знаходяться в дощовому сутінку центральних гір острова.
  • Утворення гірської системи Атлас частково подіяло на зміну клімату, яке призвело до утворення Сахари — з південного боку гір спостерігається потужний ефект дощового сутінку.

Океанія