Співробітництво України і ЄС в енергетичній сфері

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Співробітництво України з ЄС у сфері енергетики — здійснюється відповідно до Меморандуму про взаєморозуміння щодо співробітництва в енергетичній галузі, підписаного 1 грудня 2005. Меморандум охоплює такі сфери:

  • Ядерна безпека.
  • Інтеграція ринків електроенергії та газу.
  • Підвищення безпеки енергопостачання та транзиту вуглеводнів.
  • Структурна реформа, підвищення стандартів із техніки безпеки та охорони довкілля у вугільній галузі.
  • Енергоефективність.

З метою оцінки стану виконання Меморандуму сторонами щороку схвалюється відповідний звіт. Третій спільний звіт щодо імплементації Меморандуму було схвалено на Саміті Україна — ЄС у вересні 2008 р.

Договір про заснування Енергетичного Співтовариства[ред.ред. код]

25 листопада 2008 р. розпочато переговори між Україною та ЄC щодо набуття Україною членства в Енергетичному Співтоваристві.

За оцінками ЄК у разі успішного завершення переговорного процесу Міністерською Радою Енергетичного Співтовариства у грудні 2009 року може бути схвалено рішення про приєднання України до Договору про заснування Енергетичного Співтовариства.

Передумовами приєднання України до Договору про Енергетичне Співтовариство є забезпечення надійного технічного стану ГТС (модернізація транзитної інфраструктури) та підвищення ядерної безпеки на АЕС відповідно до завдань Спільної робочої групи ЄК — МАГАТЕ — Україна, що започаткована в рамках Меморандуму.

Синхронізації ОЕС з UCTE[ред.ред. код]

Продовжується виконання проекту синхронізації Об'єднаної енергетичної системи України (ОЕС) з мережею європейського Союзу з координації передачі електроенергії (UCTE).

Метою проекту є інтеграція електроенергетичних ринків обох сторін. Зазначений проект здійснюює ДП НЕК «Укренерго». У 2008 розроблено проект Програми організаційно-технічних заходів для підготовки та проведення модернізації генеруючого обладнання ОЕС України для забезпечення вимог UCTE щодо первинного та вторинного регулювання.

Виконання робіт здійснюється згідно з Технічним завданням «Приєднання мереж України та Молдови до електричної системи UCTE» Проектної групи UCTE за кошти, передбачені Угодою між Урядом України та ЄК щодо фінансування програми «Підтримка впровадження енергетичної стратегії України».

Енергоефективність[ред.ред. код]

В рамках виконання Меморандуму у квітні 2008 р. підписано Дорожню карту з енергоефективності, використання відновлюваних джерел енергії та заходів щодо подолання зміни клімату.

В рамках програми дій Європейського інструменту сусідства та партнерства на 2007 р. планується реалізація компоненту «Підтримка впровадження енергетичної стратегії України» шляхом надання з боку ЄС бюджетної підтримки у розмірі 82 млн євро.

Модернізація ГТС України[ред.ред. код]

23 березня 2009 р. у Брюсселі відбулась Міжнародна інвестиційна конференція з питань модернізації газотранзитної системи України, в рамках якої відбулися презентації мастер-плану проектів модернізації ГТС України, аналізу реформування газового сектору з наголосом на його інвестиційному потенціалі та за результатами якої Прем'єр-міністром Ю. Тимошенко, Єврокомісарами Б.Ферреро-Вальднер та А.Пібалгсом, а також представниками ЄІБ, ЄБРР та СБ було підписано Спільну Заяву.

За результатами засідання Уряду схвалено розпорядження КМУ (Розпорядження № 413 від 15.04.2009), згідно з яким на Мінпаливенерго спільно з іншими ЦОВВ було покладено виконання відповідного кола завдань щодо реалізації досягнутих на Конференції домовленостей. Крім того, відповідні заходи, щодо сприяння ефективній реалізації Спільної Заяви передбачено Указом Президента від 14.05.2009 № 328/2009.

Розпорядженнями Кабінету Міністрів України від 5 серпня 2009 р. № 826 та № 927 затверджено відповідно склад Міжвідомчої координаційної групи з питань реалізації Спільної заяви за результатами Спільної ЄС — Україна міжнародної інвестиційної конференції щодо модернізації газотранзитної системи України та план заходів з реалізації зазначеної заяви.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]