Інструмент європейського сусідства й партнерства

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Інструме́нт європе́йського сусі́дства та партне́рства (ІЄСП) (англ. European Neighbourhood and Partnership Instrument )  — новий фінансовий інструмент Європейського Союзу для країн, які охоплюються Європейською політикою сусідства. З 1 січня 2007 року вона замінює такі географічні програми, як TACIS, MEDA, PHARE та ін..

Мета[ред. | ред. код]

Надання допомоги Європейським Союзом з метою розвитку зони процвітання та добросусідства та її ефективнішого використання.

Період[ред. | ред. код]

Період дії — 20072013 роки.

Країни[ред. | ред. код]

Азербайджан, Алжир, Білорусь, Вірменія, Грузія, Єгипет, Ізраїль, Йорданія, Ліван, Лівія, Марокко, Молдова, Палестинська влада Західного Берега і Сектора Газа, Російська Федерація, Сирія, Туніс, Україна.

Правова основа ІЄСП[ред. | ред. код]

Регламент (ЄС) № 1638/2006 Європейського Парламенту і Ради від 24 жовтня 2006 року, що встановлює загальні положення щодо Інструменту європейського сусідства і партнерства, створює новий фінансовий інструмент для надання допомоги Європейським Союзом партнерським країнам. Допомога використовується для підтримки заходів у межах таких сфер співпраці як сприяння політичному діалогу та реформам, законодавче та регуляторне наближення, сприяння верховенству права і якісному управлінню, сталому розвитку, охороні довкілля, соціальна політика, захист прав людини й основних свобод та інше.

Згідно з Регламентом, допомога ЄС, як правило, дофінансовується країнами бенефіціарами державним коштом, внесками інших бенефіціарів та з інших джерел.

Політика і програми, які фінансуються згідно з цим Регламентом, повинні відповідати політиціЄвропейського Союзу, угодам, підписаним Співтовариством і партнерськими країнами, а також багатостороннім угодам і міжнародним конвенціям, сторонами яких вони є.

У рамках ІЄСП фінансуються програми для однієї чи багатьох країн, транскордонні програми. Програми для декількох країн можуть містити заходи міжрегіонального співробітництва.

Програми в рамках ІЄСП[ред. | ред. код]

Національний пакет ІЄСП[ред. | ред. код]

Допомога зосереджується на стратегічних пріоритетах, де вона є найефективнішою на національному рівні. Деталі кожної програми, особливі для окремої країни, містяться у відповідних Стратегічних документах та Національних індикативних програмах.

Для України Стратегічний документ розроблений на період 20072013 років. Допомога ЄС Україні протягом цього періоду матиме на меті підтримку впровадження реформ на підставі політичних завдань, визначених Угодою про партнерство і співробітництво між ЄС і Україною (1998 р.) та Планом дій Україна-ЄС[1] (2005 р.).

Регіональні та міжрегіональні програми[ред. | ред. код]

Програми ЄС з регіональної співпраці доповнюють надання допомоги на національному рівні, вирішуючи питання регіонального характеру і сприяючи співробітництву для вирішення питань спільного інтересу.

Регіональні стратегічні документи й індикативні програми визначають пріоритети та розмір фінансування. Вони розроблені окремо для Східного регіону, Південного регіону, а також для міжрегіональної співпраці в рамках ІЄСП.

Пріоритетні сфери для регіональної співпраці зараз визначені у Стратегічному документі для Східного регіону ІЄСП на 2007—2013 рр., прийнятому Європейською Комісією у березні 2007 року. він охоплює сім країнСхідної Європи та Південного Кавказу: Азербайджан, Білорусь, Вірменію, Грузію, Молдову, Росію та Україну.

Головними регіональними стратегічними цілями ЄС є впровадження ЄПС та угоди щодо Чотирьох спільних просторів із Росією, а також сприяння співпраці у регіоні. Крім цих стратегічних цілей, Європейський Союз має й особливі галузеві цілі в регіоні, а саме:

Більша частина допомоги для регіону надається через національні та регіональні програми, які охоплюються ІЄСП. Тим не менше, міжрегіональні програми були створені для підтримки Східного та Південного регіонівІЄСП. Метою міжрегіональної програми є зміцнення діалогу та співпраці між ЄС і його східними і південними сусідами.

Міжрегіональна програма оминає такі адміністративні перешкоди, як пошук фінансування з двох різних програм. Вона є особливо корисною для невеликої діяльності, при якій необхідні швидкість та гнучкість діяльності, що імплементується міжнародними організаціями для нових програм регіону, якщо важко передбачити потреби чи розподілити фінансування між країнами.

Міжрегіональна програма спрямована на такі пріоритети:

Тематичні програми[ред. | ред. код]

Окрім надання допомоги на регіональному та субрегіональному рівні, Європейська Комісія має програми допомоги, які носять глобальний характер. Вони допомагають ефективніше розподіляти ресурси, а також боротися зі спільними глобальними проблемами у низці питань. До них належать такі програми:

Програми транскордонного співробітництва[ред. | ред. код]

Транскордонна співпраця на зовнішніх кордонах ЄС є ключовим пріоритетом як для Європейської політики сусідства, так і для Стратегічного партнерства ЄС з Росією.

Допомога ЄС для транскордонного співробітництва ІЄСП впроваджується через спільні операційні програми. Кожна спільна операційна програма включає перелік прийнятних територіальних одиниць, можливі суміжні регіони, де можуть відбуватись проекти, що фінансуються цією програмою; встановлює правила участі в програмах суміжних регіонів; пріоритети і заходи; склад спільного Моніторингового комітету та інші питання імплементації кожної конкретної програми.

Транскордонне співробітництво має на меті:

Будуть запроваджені дві основні категорії програм — такі, що охоплюють спільні сухопутні кордони чи короткі морські перетини, і програми, які охоплюють морські басейни.

Механізми «Сприяння реформам управління» і «Підтримка інвестицій»[ред. | ред. код]

Механізм «Сприяння реформам управління» — додаткове визнання партнерських країн, що досягли прогресу в сфері управління та реформ. У Комюніке 2006 року вказується, що для визначення країн, які користуватимуться цим механізмом, буде проводитись оцінка прогресу в імплементації питань щодо управління, вказаних у Планах Дій. Механізм доступний тільки для країн, які підписали Плани дій. Додаткове фінансування від механізму буде надаватися існуючим пріоритетам, визначеним у Національних індикативних програмах.

Для механізму «Підтримка інвестицій» надається фінансування у розмірі 700 млн євро. Цей фонд надає грантову підтримку позикам таких інституцій, як Європейський інвестиційний банк, Європейський банк реконструкції та розвитку і, можливо, фінансовим установам держав-членів, які відповідають пріоритетам ЄС.

Пріоритети у наданні допомоги в Україні[ред. | ред. код]

  • Підтримка демократичного розвитку і якісного управління;
  • Підтримка регуляторної реформи і створення адміністративних можливостей;
  • Підтримка розвитку інфраструктури.

Основні програмні документи для України[ред. | ред. код]

  • Стратегічний документ;
  • Національна індикативна програма;
  • Спільні операційні програми для програм транскордонного співробітництва, в яких Україна може брати участь.

Виноски[ред. | ред. код]

  1. Оцінка виконання Плану дій Україна-ЄС: довкілля та сталий розвиток / Під ред.Н.Андрусевич. Львів. 2009. 104 с.

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]