ТОП500

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Проект ТОП500 веде рейтинг та оцінює обчислювальну потужність 500 найпотужніших (не розподілених) відомих (!) комп'ютерних систем. Проект започатковано у 1993 році і оновлює список суперкомп'ютерів двічі на рік. Перше оновлення збігається в часі з міжнародною конференцією з суперкомп'ютерів яку проводять в липні, друге оприлюднюють в листопаді під час конференції ACM/IEEE з суперкомп'ютерів.

Укладачі рейтингу прагнуть створити надійне джерело даних для відслідковування тенденції у галузі високопродуктивних обчислень та базують заміри на HPL — системно-переносній реалізації бенчмарку LINPACK, написаному на Фортрані для комп'ютерів з розподіленою пам'яттю.

Список ТОП500 укладають Ганс Меєр з німецького університету Манхайм, Джек Донґарра з університету Теннессі, Ерік Штромаєр та Хорст Сімон з національної лабораторії NERSC/Lawrence Berkeley.

Системи, які посіли перше місце з 1993[ред. | ред. код]

Тенденції[ред. | ред. код]

Стрімке зростання швидкодії суперкомп'ютерів (дані сайту top500.org). На вісі y в логаріфмічній шкалі позначено швидкодію у гігафлопсах.
   Сукупна швидкодія машин зі списку ТОП500
   Найшвидший суперкомп'ютер
   Суперкомп'ютер на останньому місті

Станом на 2002 рік в переліку ТОП500 не було жодного суперкомп'ютера з Китаю. Проте вже з червня 2013 року і до червня 2018 року на чолі ТОП500 стояли суперкомп'ютери з Китаю. Крім того, в списку за червень 2018 року знаходилось 206 китайських суперкомп'ютерів, в той час як США мали 124 машини в цьому переліку[5].

Стрімкий ріст кількості та потужності суперкомп'ютерів в Китаї можна пояснити державною стратегією зі здобуття першості у високих технологіях майбутнього[6].

Завдяки появі нового лідера, суперкомпю'ютера Summit, сукупна потужність всіх суперкомп'ютерів включених у 51-ий перелік ТОП500 у червні 2018 року сягнула позначки 1,2 ексафлопс[7].

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]