Театральне мистецтво в Донецьку

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Колектив Дондерждрами — Вседонбасівського державного українського драматичного театру — першого українського театру Донбасу. Світлина 1929 р.

З історії театрального мистецтва Донецька[ред.ред. код]

Див. також Дондерждрама.

Історично першим у Донецьку був український драматичний театр, відомий як Дондерждрама — Вседонбасівський державний український драматичний театр (1928 р.). У 1930-х роках у Донбасі було 3 російських, 1 грецький і 10 українських пересувних театрів.[1]

Сучасні професійні театри[ред.ред. код]

Драматичний театр[ред.ред. код]

Драмтеатр

Сьогодні у Донецьку працює Донецький академічний український музично-драматичний театр. Художній керівник до 2012 р. - Марк Матвійович Бровун.

Театр є організатором проведення регіональних театральних фестивалів «Театральний Донбас» (з 1992 року) і фестивалю спектаклів для дітей та юнацтва «Золотий ключик» (з 1997 року).

З історії театру:

В 1933році з Харкова переїхав в Донецьк театр, котрий в 1941–1942 роках об'єднався з залишками ще троьх театрів: Горлівського, Артемівського і Іванівського і отримав назву театру музичної комедії і драми імені Артема.

Деякий час в Драмтеатрі актором працював Сергій Крутіков — музикант, лідер групи «Михей і Джуманджи».

У 2005 році на фронтоні театру встановили скульптуру Мельпомени.

Театр опери та балету[ред.ред. код]

Театр опери та балету

Донецький академічний державний театр опери та балету імені Анатолія Солов'яненка. Назван на честь Анатолія Борисовича Солов'яненка — оперного співака, тенора. Художній керівник — народний артист України Вадим Писарев. Театр є організатором міжнародного фестивалю «Зірки світового балету» (з 1993 року).

Театр ляльок[ред.ред. код]

Елемент оздоблення інтер'єру в донецькому театрі ляльок
Спектакль «Сестра Альонушка і її брат Іванушка» в донецькому театрі ляльок

Донецький областний театр ляльок — один із найстаріших театрів в Україні. Створений в 1933 році.

Аматорські театри[ред.ред. код]

 • В 1896 році співробітники металургійного заводу створили музично-драматичний кружок. В 1915 році кружок нараховувал більш ніж 200 людей. Переважно, це були працівники адміністрації. На околицях Юзівки за кошти хазяїна шахти Ованесова-Аразова існувала театральна група під керівництвом головного бухгалтера шахти[2].
Афіша донецького камерного театру «Жуки»
 • Камерна театр-студія «Жуки»[3] базується в ПК ім. Пушкіна. Режисер — Євгеній Чистоклетов. В 2004 році брав участь в Міжнародному Булгаковському фестивалі мистецтв. На першому фестивалі камерних вистав «Золота Хортиця» в Зароріжжі театр представлял варіації на тему роману Віктора Пелевина «Чапаєв і Порожнеча». З 2005 року виступають організаторами театрального фестивалю-лабораторії «Арт-Альтернатива».
 • Театральна студія «П'яте колесо»[4]. Існує з 2002 року. Режисер-постановник: Володимир Лившиц. Режисер-педагог: Ірина Сметаніна. Театр багато гастролює і займає гарні позиції за відвідуванням серед аматорських театрів «Донецька».
 • Театр «О» створений в 1999 році. Серед акторів — дошкільнята, школярі і студенти. Художній керівник театру — Васіна Людмила Викторівна. Найбільший аматорський театр Донецька. У 2006 році на обласному фестивалі — найкращий молодіжний театр області. У його репертуарі — спектакль за п'єсою Євгенія Шварца «Звичайне диво», котрий можна вважати «блокбастером» за відвідуванням глядачів.
 • Молодіжна студія «1968». Створена в 2005 році Євгеніем Борисовичем Кошиним. Дебютувала в лютому 2006 року на фестивалі «Фантазії Данила Хармса». Дочірній проект Народного театру «О!». Студія спеціалізується не тільки на театрі: її учасники знімають аматорське кіно, пишуть книги, здійснюють постмодерністські постановки.
 • «4 поверх» В донецькому ПМ «Юність» вже 22 роки працює Народна художня театр-студія «4 поверх», організатор і керівник Валентина Михайлівна Єфімова. Це єдина театр-студія, яка має, крім акторського складу, балетну групу. Нині в театрі-студії займається понад 100 чоловік, без вікових обмежень. В репертуарі театру-студії спектаклі: А. П. Чехов «Два жарти і сцена в одній дії», А. Самен «Поліфем», Бартенев «Куба, любов моя!», спектакль для дітей «Чудо в пір'ях» тощо. Театр-студія «4 поверх» має малу сцену, обладнану світловою і музичною апаратурою. На базі малої сцени в рамках проекту «Свободна сцена» будь-яка людина може реалізувати свої творчі можливості, не залежно від того, чи це музикант, письменник, актор або поет.

Театральні фестивалі[ред.ред. код]

Фестиваль вуличних театрів, 2007 р.

У Донецьку регулярно проходять: міжнародний фестиваль «Зірки світового балету»[5], регіональний театральний фестиваль «Театральний Донбас», фестиваль спектаклів для дітей і юнацтва «Золотий ключик».

У 2006 році в Донецьку проходив регіональний театральний фестиваль «Арт-Альтернатива»[6].

29 березня 2007 року в Донецьку проходив фестиваль вуличних театрів. У ньому брали участь театральні групи «Воскресіння» (Львів, Україна), «АКТ» (Варшава, Польща), Київський Експериментальний Театр «Торба» (Київ, Україна), театр вогню «ЕКС» (Москва, Росія)[7].

Театральне життя в умовах окупації[ред.ред. код]

З окупацією Донецька бойовиками «Донецької народної республіки» театральні заклади Донецька не були евакуйовані й продовжили свою роботу, але вже під опікою новоутвореного «міністерства культури ДНР».

Так, донецький оперний театр вже 27 жовтня приймав на своїй сцені лідера бойовиків О. Захарченка, який заспівав дуетом з Й. Кобзоном пісню «Я люблю тебя жизнь»[8]. 7 грудня 2014 театр отримав допомогу у сумі 1 млн рублів (близько 19 тис. USD)[9] від солістки Великого театру Москви Анни Нетребко. Гроші були вручені особисто Олегу Царьову, за що той подарував співачці прапор ДНР.[10][11]. У 2015 році театр гастролював на Уралі[12].

Донецький національний академічний український музично-драматичний театр скорегував свою назву, усунувши з неї прикметник «український» та перейшов на російську мову постановки спектаклів. Керівник музичної групи цього театру, Михайло Хохлов став відомим як автор пісні «Великий Донбас», яку бандформування визнало своїм офіційним гімном[13][14].

Донецький ляльковий театр також перейшов під опіку сепаратистського міністерства і у своїй назві отримав епітет «республіканський»[15]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Марко БРОВУН, Тамара ПІШВАНОВА. ІСТОРІЯ ДОНЕЦЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО АКАДЕМІЧНОГО УКРАЇНСЬКОГО МУЗИЧНО-ДРАМАТИЧНОГО ТЕАТРУ: КОРОТКИЙ НАРИС. До 85-річчя з дня заснування театру. (1927-2012) // Донецький вісник Наукового товариства ім. Шевченка. – Т. 34. – Донецьк : Український культурологічний центр, Східний видавничий дім, 2012. – 380 с. – (Серія „Історія. Філософія”).
 2. Театр в Юзівці
 3. Сайт театру, ЖЖ театру
 4. Сайт театру «П'яте колесо»
 5. Фестиваль «Зірки світового балету». Тринадцятий рік в Україні проходить Свято Балету.
 6. На флейті водостічних труб…, У Донецьку стало більше світла й кохання
 7. Найкращі ляльки — в театрі, В Донецьку презентована нова всеукраїнська щотижнева «Газета 24»
 8. Як Кобзон співав «Я люблю тебе, життя» разом з терористом Захарченком (відео)
 9. За курсом валют у Москві на той час
 10. Співачка Анна Нетребко передала гроші Олегу Царьову для Донбас-опери
 11. Олег Царев: «Анна Нетребко пожертвовала на восстановление „Донбасс оперы“ миллион рублей» (ВИДЕО)
 12. Донецкий оперный театр может превратиться в низкопробное варьете
 13. Государственный Гимн ДНР
 14. Наш гимн Официальный гимн Донецкой Народной Республики!
 15. Донецький ляльковий театр на сайті «Міністерства культури ДНР»

Посилання[ред.ред. код]