Кобзон Йосип Давидович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Йосип Давидович Кобзон
Зображення
Йосип Кобзон у 2007 році
Основна інформація
Дата народження 11 вересня 1937(1937-09-11) (80 років)
Місце народження Часів Яр, Донецька область, УРСР
Роки активності з 1951 року
Країна СРСР СРСРРосія Росія
Національність єврей
Професія артист
Співацький голос баритон
Жанр естрада
Нагороди
Державна премія СРСР Народний артист СРСР Order "For Merit to the Fatherland" I class Order "For Merit to the Fatherland" II class Order "For Merit to the Fatherland" III class Орден Дружби народів
Медаль «За трудову доблесть»
Медаль «Ветеран праці»
Орден Святого Месропа Маштоца
Орден Мужності
Ribbon Medal 850 Moscow.png Герой Донецької народної республіки
Премія Ленінського комсомолу
Народний артист РРФСР Заслужений артист РРФСР орден преподобного Сергія Радонезького II ступеня Герой праці Російської Федерації Order of Holy Prince Daniel of Moscow 2nd class
iosifkobzon.ru
Q: Цитати у Вікіцитатах
Файли у Вікісховищі?

Йо́сип Дави́дович Кобзо́н (нар. 11 вересня 1937, Часів Яр, Донецька область, Українська РСР) — радянський і російський естрадний співак (баритон), єврей, російський політик — депутат Держдуми. Активно підтримує політику президента Російської Федераціїї В. В. Путіна щодо України, а також терористичні угрупування в Донецьку і Луганську і Криму, які ведуть війну проти України та українського народу.

Біографічні відомості

Кобзон з дружиною і Кім Чен Ір

Мати, Іда Ісааківна, народилась у Подільскій губернії, рано залишилась без батька і з 13 вимушена була заробляти вирощуванням тютюну. В молодості працювала на деревообробній фабриці, у 22 стала до лав КПРС. З 1930 працювала народним суддею.

У 1952 році вступив у Дніпропетровський гірський технікум, у 1956 — закінчив його. Протягом років навчання продовжував відвідувати заняття співом. У 1956 році вступив до лав Радянської Армії. Першого року служби був заспівувачем, надалі — артистом Ансамблю пісні й танцю Закавказького військового округу. Після демобілізації в 1958 році Йосип Кобзон вступив у Державний музично — педагогічний інститут імені Гнєсіних на вокальний факультет до класу Любові Володимирівни Котельникової.

Навчання в інституті поєднував із роботою у цирку як вокаліста. Після знайомства з композитором Аркадієм Островським почав професійно займатись співом. Спочатку виступав з І. Кохно та працював самостійно з композиторами В. Мураделлі, А. Новіковим, А. Бабаджаняном, М. Фрадкіним, А. Пахмутовою, С. Туліковим, Е. Френкелєм, Е. Колмановським, О. Фельцманом та іншими.

У 1962 році вийшла перша платівка пісень О. Островського і А. Пахмутової у виконанні Йосипа Кобзона. У тому ж році співак вперше виїхав у творче відрядження до Угорщини з Є. Колмановським і К. Ваншенкіним. Саме тоді Йосип Кобзон почав працювати самостійно, багато виїжджав у віддалені міста країни і комсомольські будівництва.

У 1964 році Йосип Кобзон виступив на міжнародному конкурсі у місті Сопоті (Польща) і став його лауреатом. Цього року здобув звання заслуженого артиста Чечено-Інгушської АРСР. У 1965 році артист взяв участь у міжнародному конкурсі «Дружба», що проходив у шести соціалістичних країнах, і завоював перші місця у Варшаві, Берліні та Будапешті.

У 1966 році стає лауреатом Всесоюзного конкурсу виконавців радянської пісні. У 1968 — лауреатом міжнародного конкурсу «Золотий Орфей» . Учасник багатьох всесвітніх фестивалів молоді та студентів. З 1974 року є народним артистом Дагестанської АРСР.

У радянські часи виконував ліричні й патріотичні пісні, що славили радянську дійсність. Прославився виконанням пісень до знаменитого серіалу «Сімнадцять миттєвостей весни». У середині 1990-х «урочисто попрощався» з естрадою, провів низку прощальних гастролей, але, попри це, і далі співає та виступає. Знаменитий перукою, яку носить уже декілька десятиліть.

Після розпаду СРСР став дуже заможною людиною й часто обвинувачується в причетності до організованої злочинності, через що йому заборонений в'їзд до багатьох держав, зокрема в США, на що він неодноразово скаржився в інтерв'ю й навіть намагався ініціювати офіційні розгляди із цього приводу.

11 березня 2009 року Московська міська дума прийняла постанову, відповідно до якої Йосип Кобзон став Почесним громадянином міста Москва. Кобзон кілька разів обирався в Державну думу від Агинського Бурятського автономного округу.

Заяви та вчинки

Антиукраїнські

Рішення Дніпропетровської міськради про позбавлення Й. Д. Кобзона статусу почесного громадянина міста Дніпропетровська.

Інші

У березні 2015 року Кобзон заявив про необхідність убивати вуличних собак. Його слова стали відповіддю на трагедію, яка сталася з дев'ятирічним хлопчиком у Читі. Дитину загризла зграя псів. «Якщо таке сталося, необхідно вживати кардинальні заходи, собак потрібно відловлювати і знищувати. І плювати на тих „зелених“, які їх захищають», — повідомив Кобзон[5].

Реакції

Нев'їзний

Країни, в які заборонено в'їзд Й. Кобзону
 • 21 липня 2014 року Йосипу Кобзону (а також ще двом російським попсовим артистам — Олегу Газманову та Аллі Перфіловій, відомої під сценічним псевдонімом Валерія) — на невизначений час заборонено в'їзд до Латвії. Про це повідомило латвійське Міністерство закордонних справ. «Ці особи своїми діями сприяли порушенню територіальної цілісності і суверенітету України», — йдеться в повідомленні. Голова МЗС Латвії Едгар Рінкевич прийняв рішення на підставі Закону про іноземців[6]. 19 липня міністр Рінкевич написав у твіттері, що прийняв рішення «заборонити російським апологетам імперіалізму та агресії приїжджати до Латвії на тусовочні заходи».
 • Кількома роками раніш йому був заборонений в'їзд в Ізраїль, США та інші країни Заходу — за мотивацією як учаснику організованої злочинності.
 • Служба безпеки України включила Йосипа Кобзона до списку осіб, яким заборонений в'їзд на територію України. Попри це 27 жовтня 2014 року він виступив із Концертом у Донецькому академічному державному театрі опери та балету ім. А. Солов'яненка[7].
 • 16 лютого Кобзон посів 150-е місце у списку осіб, яким заборонено в'їзд до країн ЄС в рамках прийнятих обмежувальних заходів у зв'язку з діями, що загрожують територіальній цілісності, суверенітету й незалежності України[8]. Ця подія викликала в російському політикумі значний резонанс[9].

У вересні 2015 року Йосип Кобзон був включений до санкційного списку (номер 94 у списку), запровадженого Україною у відповідь на російську збройну агресію[10][11][12].

Фігурант бази даних центру «Миротворець» як особа, яка незаконно відвідувала окупований Росією Крим, свідомо порушуючи державний кордон України[13].

Інше

Відзнаки і нагороди

 • Герой праці Російської Федерації (21 квітня 2016)
 • Згідно з Указом Президента України від 14 травня 2018 року, позбавлений таких нагород як:
  • Орден «За заслуги» I ст. (4 липня 2012) — за вагомий особистий внесок у соціально-економічний та культурно-освітній розвиток Донецької області, багаторічну сумлінну працю, високий професіоналізм та з нагоди 80-річчя утворення області[20].
  • Орден «За заслуги» II ст. (3 липня 2002) — за вагомий особистий внесок у соціально-економічний та культурний розвиток регіону, високий професіоналізм та з нагоди 70-річчя утворення Донецької області[21].
  • Орден «За заслуги» III ст. (18 лютого 2000) — за значні особисті заслуги у розвитку пісенного мистецтва, багаторічну плідну творчу і громадську діяльність[22].
  • Народний артист України (27 грудня 1991) — за видатні заслуги у розвитку музичного мистецтва, пропаганду української пісні[23].

Позбавлений нагороди, згідно з Указом Президента України від 14 травня 2018 року. Позбавленню передували такі події:

11 листопада 2014 — заява самого Козбона про те, що він хоче, щоб його позбавили звання Народний артист України, але не має наміру звертатися до української влади[24];
11 грудня 2015 року — збір підписів під електронною петицією до Президента України з вимогою позбавити Й. Д. Кобзона почесного звання Народний артист України[25];
2 травня 2018 — прийняття рішення Ради національної безпеки України «Про застосування та скасування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», в якому йшлося про «позбавлення державних нагород України, інших форм відзначення»[26], це рішення було введено в дію Указом Президента від 14 травня 2018[27]

Почесні звання

Кобзон Йосип Давидович. Карта розташування: Україна
Кобзон Йосип Давидович
Кобзон Йосип Давидович
Кобзон Йосип Давидович
Кобзон Йосип Давидович
Мапа міст, у яких Кобзона визнано почесним громадянином.

3 вересня 2014 року депутати Дніпропетровської міської ради позбавили Кобзона звання «Почесний громадянин Дніпропетровська» та права виконувати гімн міста. Гімн «Днепропетровск мой дом родной» відтепер звучатиме у виконанні зразкового дитячого музичного театру «Волшебный мост»[29].

25 листопада 2014 року Полтавська міська рада на черговій сесії також позбавила Кобзона Йосипа Давидовича звання «Почесний громадянин Полтави»[30][31].

28 січня 2015 року Краматорська міськрада на черговій сесії позбавила Йосипа Кобзона звання «Почесний громадянин Краматорська»[32].

26 липня 2015 року Слов'янська міськрада на черговій сесії позбавила Йосипа Кобзона звання «Почесний громадянин Слов'янська».

Пам'ятник

30 серпня 2003 року в Донецьку встановили пам'ятник Йосипу Кобзону.

Див. також

 • 3399 Кобзон — астероїд, названий на честь артиста.

Примітки

 1. Кобзон обвинил Януковича в слабости
 2. Кобзон назвав гімн України нацистським
 3. Відкритий лист до Президента України
 4. Ситуація навколо «Інтера» стрімко розвивається: підключилась РНБО. Gazeta.ua. 01.01.2015
 5. Кобзон закликав вбивати безпритульних собак. Еспресо TV. 16.03.2015
 6. «Грани.ру»: Кобзону, Валерии и Газманову запретили въезд в Латвию
 7. СБУ оцінить візит Кобзона до бойовиків. Українська правда, 28.10.2014
 8. council implementing regulation (eu) 2015/240 of 9 february 2015
 9. Госдума начинает акцию «Je suis Кобзон»
 10. УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №549/2015. Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 2 вересня 2015 року ’’Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)”. Сайт Президента України. 16 вересня 2015. 
 11. Санкции Украины против России: полный список компаний и персон. Ліга. 16 вересня 2015. 
 12. Додаток 1 до рішення Ради національної безпеки і оборони України від 2 вересня 2015 року ― Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій). Сайт Президента України. 2 вересня 2015. 
 13. Кобзон Йосип Давидович // «Миротворець»
 14. Держкомтелерадіо закликає оголосити бойкот Кобзону, Охлобистіну, Задорнову та ін.. ТВі. 31.10.2014
 15. а також інших російських артистів, які підтримали позицію Путіна щодо анексії Криму та війни на сході України
 16. У соцмережах повстали проти «Інтера» за концерт зірок, які підтримали агресію РФ. ТСН. 1+1. 01.01.2015
 17. «Подробности» на «Інтері» про новорічний концерт" каналу: це «російський шабаш». Радіо Свобода. 01.01.2015
 18. [1]. Вести Кремля. 05.06.2015
 19. Мінкультури публікує Перелік осіб, які створюють загрозу нацбезпеці
 20. Указ Президента України № 433/2012 від 4 липня 2012 року «Про відзначення державними нагородами України працівників підприємств, установ та організацій Донецької області»
 21. Указ Президента України № 610/2002 від 3 липня 2002 року «Про відзначення державними нагородами України працівників підприємств, установ та організацій Донецької області»
 22. Указ Президента України № 261/2000 від 18 лютого 2000 року «Про нагородження відзнакою Президента України — орденом „За заслуги“»
 23. Указ Президента України № 18 від 27 грудня 1991 року «Про присвоєння Кобзону Й. Д. почесного звання „Народний артист України“»
 24. Кобзон отказался от звания народного артиста Украины (рос.) // Lenta.ru, 26 листопада 2014
 25. Позбавити почесного звання «Народний артист України» (петиція до Президента України)
 26. позбавлення державних нагород України, інших форм відзначення. president.gov.ua. Процитовано 25 травня 2018 url-архіву=http://web.archive.org/save/http://www.president.gov.ua/storage/j-files-storage/00/60/66/b37b3c386bfc451b7767a8bb0e644596_1527145800.pdf. 
 27. Про рішення Ради національної безпеки і оборони України ві.... zakon3.rada.gov.ua. Архів оригіналу за 25 травня 2018. Процитовано 25 травня 2018.  Текст « від 14.05.2018 № 126/2018» проігноровано (довідка)
 28. Кобзона в Луганську нагородили орденом "ЛНР". ukranews.com. Українські новини. 2016-06-25. 
 29. Кобзон залишився без звання почесного громадянина Дніпропетровська і права виконувати гімн міста Дзеркало тижня. 3.09.2014
 30. У Полтаві Кобзона під оплески позбавили звання почесного громадянина Коло. 25.11.2014
 31. Кобзона позбавили звання почесного громадянина Полтави УНІАН. 25.11.2014
 32. В Краматорську під натиском активістів депутати міської ради позбавили Кобзона почесного звання

Посилання