Температура Планка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Температу́ра Пла́нка — одиниця температури у планківській системі одиниць; названа на честь німецького фізика Макса Планка.[1]

У планківскій системі основними одиницями обрано такі фундаментальні фізичні сталі: швидкість світла , гравітаційна стала , стала Дірака (стала Планка, поділена на 2π) і стала Больцмана . Через ці одиниці температура Планка виражається наступним чином[1]:

Якщо виразити величини, які входять в формулу в одиницях (СІ), то можна отримати значення температури Планка в СІ. Використання найбільш точних на даний момент значень и дає[2]:

К

з відносною похибкою (відносним стандартним підхиленням), рівною [2]. Таким чином одиниця температури в Планківській системі одиниць в 1,416808·1032 разів більше, ніж одиниця температури кельвін в СІ.

Планківська температура — одна з планківських одиниць, що становлять фундаментальну межу в квантовій механіці. Сучасна фізична теорія не здатна описати що-небудь з більш високою температурою через відсутність в ній розробленої квантової теорії гравітації. Вище температури Планка енергія частинок стає настільки великою, що гравітаційні сили між ними можна порівняти з іншими фундаментальними взаємодіями. У відповідності з поточними уявленнями космології, це температура Всесвіту в перший момент Великого вибуху.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Томилин К. А. Планковские величины // 100 лет квантовой теории. История. Физика. Философия : Труды международной конференции. — М. : НИА-Природа, 2002. — С. 105—113.
  2. а б Planck temperature. CODATA Internationally recommended 2014 values of the Fundamental Physical Constants (en). NIST. 2014. Процитовано 2016-10-31.