Теренкур

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Теренкур: стежка Талма-Богаз в районі Парагільмену, Крим.

Теренкур (від фр. terrain — місцевість і нім. Kur — лікування) — метод санаторно-курортного лікування, що передбачає дозовані фізичні навантаження у вигляді пішохідних прогулянок, сходжень в гористій місцевості за певними, розміченим маршрутами[1]. Теренкур розвиває витривалість, покращує роботу серцево-судинної системи і органів дихання, стимулює обмін речовин, нервову активність. Звичайно проводиться під наглядом лікаря. В даний час термін терренкур частіше вживають для позначення спеціально прокладених маршрутів, призначених для лікувального ходіння.

З середини XIX століття лікарі почали освоювати методи лікування, засновані на комбінації впливу кліматичних факторів і руху. Ще в 1845 році лікар Хартвіг (Hartwig) рекомендував для лікування щоденну ходьбу як на морі, так і в «гористих областях». З 1862 року професор Вербер (Werber) називав активний рух самим важливим доповненням до впливу гірського клімату і рекомендував пацієнтам лікувальне ходіння по стежках гірських курортів Німеччини та Швейцарії. В 1885 році німецький лікар Макс Ертель[de], завдяки якому і з'явився термін терренкур, запропонував метод лікування огрядності і серцево-судинних захворювань, заснований на дозованих по відстані, темпу і куту нахилу маршруту піших прогулках[2]. Метод Ертеля швидко набув поширення в Європі.

В Російській імперії теренкури почали з'являтися на початку XX століття. В 1901 році в Кисловодську лікарем Н. Н. Облонським, на основі методу Ертеля, був прокладений один з перших маршрутів терренкуру[3]. Природний ландшафт дозволив створити на території Кисловодського парку шість маршрутів, де суворо дозовані відстані, кут нахилу, висота над рівнем моря, і тільки краса природних ландшафтів «quantum satis» — «скільки буде потрібно». Маршрути Кисловодського терренкура розташовуються на висоті більше 800 метрів над рівнем моря і мають протяжність від 1700 до 6000 метрів (загальна протяжність більше 30 км).

В Україні стежки для терренкуру є в Криму, Карпатах (Трускавець, Східниця, Моршин, тощо) та на Донбасі (стежка «Донецький терренкур» що починається в селі Богородичне)

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Велика радянська енциклопедія — М.: Радянська енциклопедія, 1969–1978 рр.
  2. Austrian climate and health initiative (active), 2004
  3. О. Чебені, Пішки до здоров'я

Посилання[ред. | ред. код]