Тершаковець Гринь

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тершаковець Гринь
Terszakowec Hryńko.jpg
Народився 15 лютого 1877(1877-02-15)
Якимчиці, Городоцький район, Львівська область, Українська Радянська Соціалістична Республіка
Помер 1958
Львів, Українська РСР, СРСР
Діяльність політик
Посада посол до Галицького сейму[d]
Тершаковець Гриць

Гринь (Гриць[1]) Тершако́вець (* 15 лютого 1877, Якимчиці — † 1958, Львів) — громадський і політичний селянський діяч. Організатор українського життя Комарнянщини і Рудеччини. Член Української Національної Ради і Українського Трудового Конгресу в Києві, 1928—38 посол до польського сейму, член ЦК й екзекутиви УНДО, почесний член «Просвіти» й Крайового Товариства «Сільський Господар» у Львові.

Життєпис[ред. | ред. код]

Народився у селі Якимчиці поблизу Львова. Закінчив народну школу в Комарно. З 14 років — член товариства «Просвіта», один з організаторів низки її читалень у повіті і філії в Комарно. Засновував осередки «Соколу». Член Головної ради товариства «Сільський господар».

Належав до Української національно-демократичної партії, З 1910 — член її керівного органу: Тіснішого народного комітету. З 1913-депутат Галицького сейму.

В роки Першої світової війни 1914-18 служив у австрійській армії. Під час облоги російськими військами Перемишля потрапив у полон, перебував у таборі військовополонених у Туркестані. В 1917 деякий час мешкав у Києві, де став співзасновником Галицько-Буковинського комітету допомоги жертвам війни. Обраний до складу Української Національної Ради ЗУНР-ЗО УНР 1918-19 (від повіту Комарно), член земельної комісії та адміністраційної комісії УНРади. У складі делегації ЗУНР брав участь у роботі Трудового конгресу України.

Після захоплення поляками Галичини заарештований, засуджений у Перемишлі та інтернований в таборах у Пікуловичах та Домб'ю. Звільнений з ув'язнення у кінці 1920. Входив до Тіснішого народного комітету Української народно-трудової партії У 1925 став одним із засновників Українського національно-демократичного об'єднання, член президії Центрального комітету УНДО. У 1928 обраний послом до польського сейму від Самбірського округу.

У вересні 1939 після приходу радянської влади у Західну Україну заарештований і вивезений до Сибіру. У 1947 повернувся із заслання. У листопаді 1948 знову засуджений, перебував в ув'язненні до 1956.

Помер у Львові.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. І.Чорновол. 199 депутатів Галицького сейму. — Львів: Тріада плюс, 2010.— 228 с.; іл. с.185

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]