Трав'янка лучна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Лучна трав'янка
Самець лучної трав'янки
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Горобцеподібні (Passeriformes)
Родина: Мухоловкові (Muscicapidae)
Рід: Трав'янка (Saxicola)
Вид:
Лучна трав'янка (S. rubetra)
Біноміальна назва
Saxicola rubetra
Ареал S. rubetra     Гніздування      Зимування
яйце Saxicola rubetra - Тулузький музей

Трав'янка лучна[2], чекан лучний (Saxicola rubetra) — невеликий комахоїдний горобцеподібний птах, що гніздиться в помірних районах Європи і Азії, а на зиму мігрує до Африки. В Україні гніздовий перелітний птах.

Опис[ред. | ред. код]

Невеликий птах розміром приблизно з горобця. Маса тіла 16-24 г, довжина тіла близько 13 см. У дорослого самця в шлюбному вбранні верх рудувато-бурий, з темною строкатістю; над оком біла «брова»; вуздечка, щоки і покривні пера вух чорно-бурі; від підборіддя щоку знизу окреслює біла смуга; горло, воло і боки тулуба руді; груди і черево білі, з вохристим відтінком; поздовжні смуги біля основи крил і основа покривних пер першорядних махових білі; махові пера темно-бурі; центральні стернові пера бурі, верхня частина інших стернових пер біла, кінцева — темно-бура; рудуваті з темною верхівкою пера надхвістя накривають центральну частину хвоста; дзьоб і ноги чорні; у позашлюбному вбранні пера зі світлою облямівкою; воло і боки тулуба з темною строкатістю. У дорослої самки в шлюбному оперенні «брови» вохристі; вуздечка і щоки бурі; горло, воло і груди рудуваті; на покривних перах першорядних махових білих смуг нема; в позашлюбному оперенні схожа на позашлюбного дорослого самця. Молодий птах подібний до дорослого в позашлюбному вбранні, але пера вола і грудей з темною облямівкою.[3]

Від чорноголової трав'янки відрізняється білими (дорослий самець) або вохристими (доросла самка та молодий птах) "бровами" і білою верхньою частиною бічних стернових пер.

Охорона[ред. | ред. код]

Перебуває під охороною Бернської конвенції.

Див. також[ред. | ред. код]

  • 8592 Рубетра — астероїд, названий на честь цього виду птахів[4].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. BirdLife International (2016). Saxicola rubetra: інформація на сайті МСОП (версія 2016.3) (англ.) 01 жовтня 2016
  2. Фесенко Г. В. Вітчизняна номенклатура птахів світу. — Кривий Ріг : ДІОНАТ, 2018. — 580 с. — ISBN 978-617-7553-34-1.
  3. Фесенко Г. В., Бокотей А. А. Птахи фауни України (польовий визначник). — К., 2002. — 416 с. — ISBN 966-7710-22-X.
  4. Lutz D. Schmadel. Dictionary of Minor Planet Names. — 5-th Edition. — Berlin, Heidelberg : Springer-Verlag, 2003. — 992 (XVI) с. — ISBN 3-540-00238-3.

Література[ред. | ред. код]

  • Банік М. В. Оцінка залежності чисельності лучної та чорноголової трав'янок від структури біотопу та впливу антропогенних факторів в умовах крейдяних схилів Лівобережної України // Уч. Зап. ТНУ им. В. И. Вернадского. Сер. «Биология».– 2003. — т.16 (55).– № 2. — С. 14-18.