Траволатор

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Експериментальна доріжка довжиною 185 метрів швидкісного траволатора метро в Парижі
Доріжка метро в Монреалі

Травола́тор (травала́тор, травела́тор, траволя́тор, рухомий тротуар, пасажирський конвеєр) — безщабельна рухома доріжка, яка дозволяє прискорити або полегшити пересування пішоходів.

Походження терміну[ред.ред. код]

Назва була запозичена з англійської мови, де для даного терміну теж немає єдиного варіанту написання: travelator, travellator і trav-o-lator, moving walkway, moving sidewalk (in the US), moving pavement, autopedescalator, walkalator, travelator, autowalk, horizontal escalator, slidewalk або moveator

Ще траволатор називають "доріжкою, що біжить", "рухомим тротуаром" або "пасажирським конвеєром".

Конструкція[ред.ред. код]

Траволатори зазвичай бувають двох типів:

  • Палетного типу - неперервна низка металевих пластин які утворюють траволатор. Зазвичай мають металеву поверхню, хоч інколи влаштовують гумові поверхні.
  • Рухомий ланцюг - металеві або гумові ланцюги, що рухаються по металевим роликах.

Майже всі траволатори обладнанні рухомими поручнями як і ескалатори.

Схема роботи

Траволаторами зазвичай обладнають торговельні комплекси, аеропорти, вокзали, виставочні комплекси.

Траволатори будуються як похилі (встановлюються під невеликим кутом, тобто як альтернатива ескалаторам, але частіше у випадках, де для встановлення ескалатора кут нахилу недостатній), значно частіше застосовуються абсолютно горизонтальні (через цю можливість застосування траволаторів ширше, ніж ескалаторів).

Причому у похилого траволатора є певний істотний плюс перед ескалатором — через відсутність щаблів на траволаторі набагато зручніше й легше пересуватися з дитячим, продуктовим, інвалідним візками, валізами, тощо.

Швидкісні траволатори[ред.ред. код]

Наприкінці 1960-х Dunlop Rubber розробив швидкісну систему.[1] Її прототип продемонструвався у 1970 в Osaka Expo і пізніше в Battelle Institute в Женеві . Травалатор був схожий на широченний ескалатор, з широкими металевими пластинами у формі паралелограма. Одні пластини рухались швидше за інші і утворювали вузьку стежку, що рухалася зі швидкістю 15 км/год. Але конструкція мала низку недоліків, а саме:

  • Недосвідченим пасажирам було важко зрозуміти, як користуватися конструкцією.
  • Не була продумана конструкція поручнів.

Система розроблялась як стенд на короткі відстані задля пришвидшення або пригальмовування і переходу на звичайний, але швидкісний траволатор, який би обслуговував великі відстані. На жаль ця розробка не пішла в промислове виробництво.

Інша спроба створення швидкісного траволатору була в 1980-х — TRAX ("Trottoir Roulant Accéléré"), який був розроблено Dassault Aviation і RATP її експериментальний зразок був змонтований в Парижі на станції Паризького метрополітену Інваліди. Швидкість коливалась від 3 км/год до 15 км/год. Але травалатор зазнав невдачу через його складність і комерційно ніколи не експлуатувався.

В середині 1990-х Loderway Moving Walkway запатентувала і ліцензувала промислове виробництво траволаторів [2]. Експериментальні системи були встановленні на Вокзалі Фліндерс-Стрит Стейшн в Мельбурні і в аеропорту Брисбена в Австралії. Ці траволатори мали вельми позитивні відгуки пасажирів, але на постійну основу траволатори не були переведені. Ці траволатори мають декілька смуг, що рухаються з різною швидкістю, а також поручні, що також мають різну швидкість руху. Посилання на відеоролик роботи цих траволаторів [3].

У 2002, перший вдалий швидкісний траволатор був змонтований на станції Монпарнас-Бівеню Паризького метрополітену. Початково працював зі швидкістю 12 км/год, але деякі пасажири не могли втримати рівновагу і швидкість зменшили до 9 км/год. Було оцінено, що мешканці передмістя, користуючись траволатором двічі на день за рік економлять 11.5 годин.

Місця застосування[ред.ред. код]

Траволатор застосовується в довгому переході в аеропорту «Схипгол» у м. Амстердам. Він іде паралельно крамниці Duty free.

Пара траволаторів встановлена у підземному переході на летовище аеропорту Пулково-1 у Санкт-Петербурзі.

Великі термінали аеропорту ім. Дж. Ф. Кеннеді в Нью-Йорку використовують траволатори для прискорення пересування пасажирів.

Також траволаторами оснащені сеульський аеропорт "Інчхон" (Південна Корея), барселонський аеропорт "El Prat de Llobregat" (Іспанія), стамбульський аеропорт "Ататюрк" (Туреччина) тощо.

В Санкт-Петербурзі на станції метро "Спортивна" нижній ярус у майбутньому з'єднається з Василієвським островом спеціальним тунелем, що прямує під річищем Малої Неви і оснащеним траволаторами.

В Київському метрополітені на 2011-2020 заплановано спорудження траволатору на вузлі станцій "Майдан Незалежності" і "Хрещатик", що не був реалізований при введенні в експлуатацію ст. "Майдан Незалежності".

Московський торгово-пішохідний міст Багратіон обладненно чотирма траволаторами.

Двома довгими траволаторами обладнаний гіпермаркет "Самохвал" в Серпухові.

У Парижі, на Північному вокзалі, де перетинаються відразу 5 ліній, також установлено 100 метровий траволатор.

У Петербурзі вони встановлені ще в торговельних комплексах МЕГА, по два в кожному.

Перед входом в Паризькому Диснейленді.

У торговому центрі "ЕпіЦентр" - салон декору "Деко" - в м.Хмельницький, Україна.

У ТЦ "Гулівер" м. Павлоград, Дніпропетровської області, Україна

В ТЦ "Мегацентр" (м. Чернігів, Україна) - вхід/вихід до супермаркету "Екомаркет", що розташований на цокольному поверсі будівлі.

У ТЦ "Forum Lviv" (м. Львів, Україна) - вхід/вихід до парковки автомобілів у підвальному приміщенні торговельного центру.

Див. також[ред.ред. код]

На ЮЖД у місті Харкові в терміналі вокзалу

Джерела[ред.ред. код]