Тротуарна астрономія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Джон Добсон у 2002 році

Тротуарна астрономія — вид аматорської астрономії, заснований Джоном Додсоном в 1960-х роках. Він полягає в тому, що астрономи-любителі виносять свої телескопи на міські вулиці (звідси і назва) і запрошують перехожих безкоштовно дивитися на небесні об'єкти, розповідаючи про побачене.

Особливості[ред. | ред. код]

Тротуарна астрономія відрізняється від звичайних аматорських астрономічних спостережень тим, що організатори першої воліють людні місця (міські площі, вулиці і т. П.), Тоді як другим більше підходять темні незаселені райони, де відсутнє світлове забруднення. Причини цього зрозумілі: основною метою тротуарної астрономії є залучення якомога більшої кількості людей, щоб дати їм можливість спостерігати нічне небо в телескоп. Зазвичай два, або кілька астрономів-любителів встановлюють невеликі телескопи і закликають перехожих поглянути в них. Через освітленість місць спостережень, основними астрономічними об'єктами є Місяць, планети і найбільш яскраві зірки, які видно незважаючи на сильне світлове забруднення. Іноді подібні заходи проводяться і вдень; тоді об'єктом спостереження стає сонце (через спеціальний сонячний телескоп). Велика увага приділяється поясненню побаченого і відповідей на питання допитливих перехожих.

Історія[ред. | ред. код]

Першою людиною, який виніс свій телескоп на вулиці міста і запросив перехожих подивитися в нього, був Джон Добсон, американський астроном-любитель, який винайшов відоме тепер у всьому світі монтування для телескопа, названу його ім'ям (монтування Добсона). У 1968 році він зі своїми двома учнями заснував асоціацію тротуарних астрономів (Sidewalk Astronomers), відділення якої розкидані тепер по всьому світу, включаючи Україну (Харків, Дніпро). Основними цілями асоціації і донині є: 1) дати людям шанс своїми очима побачити небесні об'єкти в телескоп і 2) пояснити їм побачене.[1] Незважаючи на існування асоціації, астрономи-любителі, не пов'язані з нею, але натхнені її прикладом, продовжують виходити зі своїми телескопами на вулицю кожен раз, коли ясне небо супроводжує їх бажанням показати людям планети, зірки і Місяць.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. См.