Трійковий комп'ютер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Трійковий комп'ютер (англ. ternary або англ. trinary computer) — комп'ютер, який використовує для проведення обчислень тризначну логіку замість більш поширеної бінарної логіки.

Історія[ред. | ред. код]

Леонардо Пізанській (Фібоначчі)
Трирівнева 3-трітна цифрова комп'ютерна система TCA2[11]
Знімок моделі трійкового контролера 2BT3BTCA0211[13] в логічному симуляторі Atanua
 • 2011 р., (серпень), А. С. Куликов (Москва, Росія) побудував 12288-трітну модель трійкового контролера з двобітовими і трибітовими трійковими шинами 2BT3BTCA021[13] у дворівневих двобітових (2-Level 2-Bit BinaryCodedTernary, 2L 2B BCT, «двопровідних») і трибітових (2-Level 3-Bit BinaryCodedTernary, 2L 3B BCT, «трипровідних») системах трійкових логічних елементів у логічному симуляторі Atanua.

Переваги трійкових комп'ютерів[ред. | ред. код]

Трійкові ЕОМ мають ряд переваг в порівнянні з двійковими ЕОМ.

При додаванні тритів у трійкових півсуматорах і в трійкових суматорах кількість додавань приблизно в 1,5 разу менша, ніж при додаванні бітів у бінарних півсуматорах і в бінарних суматорах, і, отже, швидкодія при додаванні приблизно в 1,5 разу більша.

При застосуванні симетричної трійкової системи числення і додавання, і віднімання проводиться в одних і тих самих двохаргументних (двохоперандних) півсуматорах-піввіднімачах або повних трьохаргументних (трьохоперандних) суматорах-віднімачах без перетворення від'ємних чисел у додаткові коди, тобто ще трохи швидше, ніж у бінарних півсуматорах і в бінарних повних суматорах з перетворенням від'ємних чисел в додаткові коди.

Питоме натурально логарифмічне число кодів (чисел) (щільність запису інформації) описується рівнянням, де  — основа системи числення[14]. З рівняння випливає, що найбільшою щільністю запису інформації володіє система числення з основою рівною основі натуральних логарифмів, тобто числу Ейлера (е=2,71…). Це завдання вирішували ще в часи Непера при виборі основи для логарифмічних таблиць.

Трійкова логіка цілком включає в себе двійкову логіку, як центральну підмножину, тому трійкові ЕОМ можуть робити майже все, що роблять двійкові ЕОМ, плюс можливості трійкової логіки.

Елементи трійкових комп'ютерів[ред. | ред. код]

Відомі трійкові елементи таких видів:

Імпульсні[ред. | ред. код]

[15] [16]

Потенційні[ред. | ред. код]

Трирівневі[ред. | ред. код]

 • Трирівневі потенційні логічні елементи (3-Level CodedTernary, 3L CT, «однопровідні»), в яких трьом стійким станам відповідають три рівні напруги (додатна, нульова, від'ємна), (висока, середня, низька)[12][17][18]. Обсяг переданих даних збільшується в 1,5 рази на один трійковий розряд, але, через меншу швидкодію самої трирівневої фізичної системи, підсумкова швидкодія виходить менша, ніж швидкодія звичайної двійкової системи. Амплітуда сигналу перешкоди відносно напруги живлення до Uж/4 (до 25 % від Uж).

Дворівневі[ред. | ред. код]

 • Дворівневі, потенційні (2-Level BinaryCodedTernary, 2L BCT), в яких логічні елементи (інвертори) мають два стійких стани з двома рівнями напруги (висока, низька), а трійковість роботи досягається системою зворотних зв'язків. Амплітуда сигналу перешкоди до Uж/2 (до 50 % від Uж).
  • Двобітові
   Дворівневі двобітові (2-Level 2-Bit BinaryCodedTernary, 2L 2B BCT, «двопровідні»)[19]. За швидкістю дорівнюють потрійним дворівневим трибітовим тригерам. У порівнянні зі звичайними двійковими тригерами в 1,5 рази збільшують прямі апаратні витрати.
  • Трибітові
   Дворівневі трибітові (2-Level 3-Bit BinaryCodedTernary, 2L 3B BCT, «трипровідні». За швидкістю дорівнюють потрійним дворівневим двобітовим тригерам. У порівнянні зі звичайними двійковими RS-тригерами збільшують обсяг збережених і переданих даних в 1,5 рази на один розряд. Найбільш економічні з точки зору апаратних витрат (зменшують прямі апаратні витрати приблизно на 5,7 % в порівнянні з апаратними витратами на звичайних двійкових тригерах). Швидкодія вища, ніж у звичайній двійковій системі, але нижча, ніж у четвірковій чотирибітовій системі.

Змішані[ред. | ред. код]

 • Змішані, в яких вхід даних трирівневий по одній лінії і землі, а вихід даних дворівневий по трьох лініях і землі.[20]

Вузли трійкових ЕОМ[ред. | ред. код]

Повний трійковий тернарний (трьохоперандний) однорозрядний суматор є неповною трійковою логічною тернарною (трьохоперандною) функцією.

Майбутнє[ред. | ред. код]

Дональд Кнут відзначав, що через масове виробництво двійкових компонентів для комп'ютерів, трійкові комп'ютери займають дуже мале місце в історії обчислювальної техніки. Однак трійкова логіка елегантніша і ефективніша від двійкової і в майбутньому, можливо, слід знову повернутися до її розробки[21].

У спільній роботі Цзінь, Хе і Лю (Jin, He, Lü) (2005)[22] можливим шляхом вважають комбінацію оптичного комп'ютера з трійковою логічною системою. На думку авторів роботи, трійковий комп'ютер, що використовує волоконну оптику, повинен використовувати три величини: 0 або ВИМКНУТО, 1 або НИЗЬКИЙ, 2 або ВИСОКИЙ.

Оптична трійкова дворівнева трирозрядна (трибітова) одноодинична (однонулева, однозначна) система через передавання за один такт одного трита збільшує швидкість передачі даних по одному розряду в 1,5 рази на один розряд, по n трійковим розрядам — ще більше, при цьому зменшуються питомі апаратні витрати.

Майбутній потенціал трійкової обчислювальної техніки був також відзначений компанією Hypres, яка активно бере участь у розробці трійкової обчислювальної техніки. IBM у своїх публікаціях також повідомляє про трійкову обчислювальну техніку, але не бере активної участі в розробці.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Слов'янська «золота» група Архівовано 31 жовтень 2010 у Wayback Machine.. Музей Гармонії і Золотого Перетину.
 2. «Liber аbaci» Леонардо Фібоначчі. Наталія Карпушина. Завдання 4. Варіант 1
 3. «Трійчастий принцип» Миколи Брусенцова Архівовано 11 червень 2008 у Wayback Machine.. Музей Гармонії і Золотого Перетину
 4. «Liber аbaci» Леонардо Фібоначчі. Наталія Карпушина. Завдання 4. Варіант 2
 5. Трійкова механічна рахункова машина Томаса Фоулера.
 6. Сайт Томаса Фоулера
 7. Раздел 5.2 Choice of binary system
 8. Трійкова ЕОМ «Сетунь» і «Сетунь 70». Н. П. Брусенцов, Рамиль Альварес Хосе
 9. Брусенцов Н. П. Троичные ЭВМ "Сетунь" и "Сетунь 70" // Международная конференция SORUCOM. — 2006.
 10. Забытая история советских ЭВМ. Владимир Сосновский, Антон Орлов
 11. http://www.flickr.com/photos/theyoungthousands/sets/72157605274828930/ Trinary Computer
 12. а б http://xyzzy.freeshell.org/trinary/CPE%20Report%20-%20Ternary%20Computing%20Testbed%20-%20RC6a.pdf Ternary Computing Testbed 3-Trit Computer Architecture. Jeff Connelly, Computer Engineering Department, August 29th, 2008, with contributions from Chirag Patel and Antonio Chavez. Advised by Professor Phillip Nico. California Polytechnic State University of San Luis Obispo
 13. а б А. С. Куликов. Троичные контроллеры и троичные ЭВМ (троичные компьютеры)
 14. А. С. Куликов. Экономичность систем счисления с показательной весовой функцией
 15. http://emag.iis.ru/arc/infosoc/emag.nsf/f0c3e40261f64c5b432567c80065e37d/72de119fdb628501c3257193004180c8?OpenDocument МГУ — не конкурент, а колыбель науки или о том, что в информационном обществе нельзя без Аристотеля. Н. П. Брусенцов. О «Сетуни», её разработках, производстве
 16. http://www.trinitas.ru/rus/doc/0226/002a/02260054.htm АКАДЕМИЯ ТРИНИТАРИЗМА. Дмитрий Румянцев. Долой биты! (Интервью с конструктором троичной ЭВМ)
 17. Троичная цифровая техника. Перспектива и современность. 28.10.05 Александр Кушнеров, Университет им. Бен-Гуриона, Беэр-Шева, Израиль. (рос.)
 18. http://www.trinary.cc/Tutorial/Tutorial.htm
 19. Троичные триггеры на двоичных логических элементах Архівовано 27 червень 2009 у Wayback Machine. (рос.)
 20. http://trinary.cc/Tutorial/Registers/Registers.htm
 21. D.E. Knuth, The Art of Computer Programming — Volume 2: Seminumerical Algorithms, pp. 190—192. Addison-Wesley, 2nd ed., 1980. ISBN 0-201-03822-6.
 22. Ternary Optical Computer

Посилання[ред. | ред. код]