Інвертор

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Промисловий автономний інвертор на сонячній електростанції
Побутовий електронний імпульсний інвертор з роз'ємом для підключення до автомобільної запальнички
Імпульсний інвертор побутової лампи денного світла
Схема простого транзисторного інвертора (внизу) та еквівалентна схема комутації (зверху)
Модифікована синусоїда простого імпульсного інвертора
Схема імпульсного інвертора лампи денного світла

Інвертор (рос. инвертор, англ. invertor, нім. Inverter m, Negator m, Invertor m, Wechselrichter m, Umkehrröhre f) — перетворювач постійного струму в змінний однофазний або багатофазний струм, силовий генератор змінного струму.

Типи інверторів[ред.ред. код]

В залежності від способу реалізації, інвертори поділяються на:

  • електромашинні інвертори;
  • автономні електронні інвертори.

Електромашинний інвертор[ред.ред. код]

Електромашинний інвертор виконується за схемою двомашинного агрегата, до складу якого входить двигун постійного струму та приєднаний до нього генератор змінного струму. Використовується в промисловості при необхідності регулювання частоти та/або напруги в широкому діапазоні значень з можливістю підключення навантаження великої потужності (до десятків та сотень кіловат).

Переваги: велика потужність, висока якість вихідної напруги.

Недоліки: великі вартість та маса, наявність механічних рухомих частин, відносно невеликий діапазон регулювання частоти.

Електронний інвертор[ред.ред. код]

Електронний інвертор, як правило, живиться від акумуляторів постійного струму, тому такий інвертор часто називають автономним. Комутація струму в такому інверторі здійснюється незалежно від процесів у зовнішніх електричних колах завдяки наявності додаткових комутуючих пристроїв усередині самого інвертора, виконаних на транзисторах або тиристорах. Засоби управління комутацією є одними з найбільш відповідальних елементів в автономних інверторах.

Інвертори малої потужності (одиниці, рідко — десятки ватт) виконують на транзисторах, що працюють в лінійному режимі. Перевагою таких інверторів є схемотехнічна простота та відносно висока якість вихідної напруги; недоліком — невеликий ККД.

Імпульсні інвертори малої та середньої потужності виконують на комутуючих приладах, що працюють в ключовому режимі. Ці інвертори, в свою чергу, можна розділити на два класи. До першого класу слід віднести повністю керовані силові напівпровідникові прилади (силові транзистори і тиристори). Другий клас складають тиристори, доповнені спеціальними вузлами примусової комутації, наприклад у вигляді попередньо заряджених конденсаторів і допоміжних тиристорів (їх використання пов'язане зі специфікою процесу закривання відкритого тиристора на постійному струмі, що полягає в необхідності подачі протилежного за знаком струму). Переваги таких інверторів: низька вартість та маса, високий ККД, можливість регулювання частоти в широкому діапазоні; недоліки: низька якість вихідної напруги, генерація електричних та радіозбурень в широкому діапазоні частот.

Застосування інверторів[ред.ред. код]

Завдяки своїм властивостям інвертори знаходять широке застосування. В регульованих електроприводах з асинхронними двигунами трифазного струму інвертори застосовують у тягових електроприводах електровозів, електропоїздів, тепловозів, системах кондиціювання (див. інверторний кондиціонер), зварювальних апаратах, побутових світильниках денного світла, системах живлення комп'ютерів, телевізорів тощо.

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]