Турек

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Турек
Turek
Герб Прапор
Герб Прапор
Костьол Найсвітлішого Серця Ісуса
Костьол Найсвітлішого Серця Ісуса
Розташування міста Турек
Основні дані
52°01′ пн. ш. 18°30′ сх. д. / 52.017° пн. ш. 18.500° сх. д. / 52.017; 18.500Координати: 52°01′ пн. ш. 18°30′ сх. д. / 52.017° пн. ш. 18.500° сх. д. / 52.017; 18.500
Країна Польща Польща
Регіон Великопольське воєводство
Магдебурзьке право 1341
Населення 29 047 (2008[1])
Площа міста 16,17 км²
Густота населення 1796 осіб/км²
Поштові індекси 62-700
Телефонний код 48 63
Висота НРМ 113 м
Міста-побратими див. тут
Міська влада
Веб-сторінка bip.miastoturek.pl

Турек у Вікісховищі?

Ту́рек (пол. Turek) — місто в центральній Польщі.

Турек є адміністративним центром Турецького повіту, що включає 9 ґмін, 210 сіл і відноситься до Великопольського воєводства.

З недавньої історії[ред.ред. код]

У 1999 році розпочалися роботи над гербом міста. Використавши дані Польського центру геральдики та Фонду польських традицій, було спроектовано герб та прапор Туреку, який був прийнятий 15 березня 2000 року.

8 червня 2003 року в місті, як і по всій Польщі, відбувся важливий у історії країни референдум «Чи бути Польщі часткою Євросоюзу ?», що підтвердив волю поляків до входження до Євросоюзу (від 1 травня 2004 року).

На честь входження Польщі до Євросоюзу в центрі міста було встановлено спільний прапор і пам'ятну дошку з написом «Ми в Євросоюзі». Неподалік від цього пам'ятного знаку стоїть меморіальний дороговказ з напрямками та відстаннями до міст-побратимів Турека, зокрема й українського міста Дунаївці на Хмельниччині.

Населення[ред.ред. код]

У місті Турек проживає близько 32 тис. осіб, територія міста становить 1 616 га.

Структура зайнятості населення (середина 2000-х років):

 • 57 % — робітники промисловості;
 • 22 % — робітники сфери обслуговування;
 • 21 % — робітники бюджетної сфери.

Економіка: промисловість, торгівля, зв'язок[ред.ред. код]

ТЕС «Адамув»
Найбільші підприємства міста:
 •  — Шахта «Адамув» — видобуток вугілля;
 •  — ТЕС «Адамув» — вироблення електроенергії;
 •  — «Profi» — виготовлення офісних меблів;
 •  — «Stoltur» — теслярські роботи;
 •  — «Miranda» — виробництво тканин.

В Туреку діє кілька підприємств, інвестованих іноземним капіталом:

 •  — Маслозавод «Турек» — виробляє сири, молоко та інші молочні вироби, фірма з французьким капіталом. У наш час[Коли?] це підприємство є найбільшим виробником пліснявих сирів в Польщі.
 •  — Об'єднане підприємство «Knopf Polska» — виробляє меблеві ручки і кравецьке обладнання, фірма з німецьким капіталом.
 •  — «Holland» — виробництво сталевих труб, приладів і трубних профілей, фірма з німецьким капіталом.

2003 року при Ту́рецькій Промисловій Палаті був заснований Центр Підтримки Підприємницької Діяльності, в тому ж році була створена Ту́рецька Інвестиційна Зона «Дешева енергія», яка завдяки безпосередній близькості до ТЕС «Адамув» використовує дешеву електроенергію, ціна якої в середньому нижча на 25 % відносно її пересічної вартості у воєводстві.

У місті працює 500 торговельних підприємств, 7 АЗС, 3 поштових відділення, 5 готелів та розгалужена система підприємств громадського харчування.

В Туреку станом на середину 2000-х років діяла телефонна система на 9877 абонентів.

Соціальна сфера[ред.ред. код]

Керівництво міста звертає особливу увагу на комунальне господарство — зокрема, практично на 100 % проведено каналізацію, водопостачання, ремонтуються нові й будуються дороги, чимало коштів витрачається на газифікацію і озеленення міста. Відтак, видатки міського бюджету у цю галузь склали від 4,6 % у 1990 році до 33 % у 2003 році.

Завдяки впровадженню в Польщі системи соціального страхування, населення міста отримує якісну медичну допомогу у лікарнях, які забезпечуються за рахунок Фонду медичного страхування та у приватних медичних закладах.

Освіта і культура[ред.ред. код]

Видатки на освіту в Туреку станом на середину 2000-х років складали до третини б'юджету міста — показник реалізації Польщею програм випереджаючого розвитку освіти, як основного рушія НТР і НТП у сучасному світі. Системою міських навчальних закладів у вказаний період було охоплено близько 5 000 дітей та підлітків.

Кінотеатр «Тур»

Головний осередок культури Турека — міський будинок культури, який постійно влаштовує різноманітні акції, виставки, вистави, інші заходи.

Інші заклади культури Турека:

 • 4 бібліотеки, які відвідують понад 4 000 читачів;
 • кінотеатр «Тур» з глядацькою залою на 300 місць.

Міста-побратими[ред.ред. код]

Відомі люди[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Джерела і посилання[ред.ред. код]