Уранозавр

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Уранозавр
Період існування: Ранній крейдяний період, 125 млн років
Художнє зображення уранозавра
Художнє зображення уранозавра
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Плазуни (Reptilia)
Надряд: Динозаври (Dinosauria)
Ряд: Птахотазові (Ornithischia)
Підряд: Цераподи (Cerapoda)
- Орнітоподи (Ornithopoda)
Styracosterna
Hadrosauriformes
Родина: Iguanodontidae
Рід: Уранозавр (Ouranosaurus)
Taquet, 1976
Вид: O. nigeriensis
Біноміальна назва
Ouranosaurus nigeriensis
Taquet, 1976
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Category:Ouranosaurus
Fossilworks: 38751

Уранозавр (Ouranosaurus nigeriensis) — птахотазовий динозавр з групи орнітоподів (Ornithopoda), що існував у ранній крейді (125 млн років тому).

Опис[ред.ред. код]

Однією з ізольованих груп динозаврів були африканські уранозаври. Від інших ігуанодонід їх відрізняв своєрідний «парус», що розташовувався на спині і тягнувся вздовж усього хребта. Уранозаври пересувалися на задніх лапах. Їхні передні кінцівки були досить довгими і закінчувалися кігтями, схожими на копито. При необхідності тварина могла пересуватися і відпочивати, спираючись на чотири кінцівки. Подовжений череп звужувався вперед до кінця рила. Великі зуби і потужні щелепні м'язи призначалися для пережовування грубої рослинної їжі.

Парус[ред.ред. код]

Вирости хребців на спині уранозавра утворили характерне вітрило уздовж хребта. За життя він був покритий шкірою і діяв, мабуть, як регулятор температури тіла аналогічно спинним пластинам Стегозавра (Stegosaurus). Коли тварина замерзала, у вітрило накопичувалася кров, проходячи крізь кровоносні судини шкіри, вона нагрівалася і, повертаючись назад, підвищувала температуру тіла. При перегріванні кров, навпаки, віддавала надлишкове тепло. Деякі динозаври, наприклад теропод Спинозавр (Spinosaurus) і завропод реббахіазавр (Rebbachisaurus) мали таке ж саме вітрило на спині для регулювання температури тіла.

Скелет[ред.ред. код]

Реконструкція скелету уранозавра

Для групи французьких учених, очолюваної доктором Філіпом Таке, не складно було усвідомити, наскільки скелет динозавра, знайденого в Сахарі в 1966 році, схожий на скелет ігуанодона. З першого погляду було видно, що уранозавр, як ігуанодон, — великий сильний ящір; на пальцях його верхніх кінцівок теж були шипи, які він міг використовувати для самозахисту. У обох видів динозаврів були міцні задні ноги, трипалі ступні і потужні передні кінцівки, якими динозавр міг користуватися для відпочинку і навіть для пересування. Але вчені помітили і певні відмінності. Найочевиднішою з них була наявність довгих виростів уздовж хребта уранозавра.

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]