Спинозавр

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Спинозавр
Час існування: Рання Крейда
Spino face fond.jpg
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Завропсиди (Sauropsida)
Надряд: Динозаври (Dinosauria)
Ряд: Ящіротазові (Saurischia)
Підряд: Тероподи (Theropoda)
Надродина: Мегалозавроїди (Megalosauroidea)
Родина: Спинозаврові (Spinosauridae)
Підродина: Спинозаврини Spinosaurinae
Рід: Спинозавр (Spinosaurus)
Stromer, 1915
Види
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Spinosaurus
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Spinosaurus
EOL logo.svg EOL: 4531253
Fossilworks: 38598

Спиноза́вр (лат. Spinosaurus. Spino — голка saurus — ящірка) — рід спинозаврових динозаврів. Наразі відомо 2 види: S. marocannus та S. aegyptiacus, який був найбільшим наземним хижаком, який коли-небудь існував — 17 м завдовжки, вагою 6 т (хоча деякі вчені називиють ще більші числа). Залишки знайдені в Алжирі, Єгипті, Марокко, Нігері, Тунісі, Бразилії і у Японії, у відкладах Апту та Альбу (100-120 млн років тому).

Анатомія[ред.ред. код]

Схема черепа спинозавра. Задня частина черепа відтворена на основі черепа близько спорідненого зі спинозваром ірритатора (Irritator)

У спинозавра була довга, вузька морда, дуже схожа на крокодилячу (звідси теорія про рибну дієту спинозавра). Верхня щелепа біля переднього кінця має звуження.

"Вітрило"[ред.ред. код]

Головною особливістю всіх спинозавридів було «вітрило» із відростків хребців на спині. У спинозавра він був найбільшим з відомих, висотою до 2 м.

Є дві основні теорії про призначення цього вітрила:

  • Показова функція. Згідно з цією теорією вітрило використовувалося для приваблювання партнера (тому, можливо, був лише в представників однієї статі), або відлякування нападників (найімовірніше, інших спинозаврів, адже вони були найбільшими хижаками), або виконував обидві ці функції.
  • Функція терморегулятора. Спинозавр був холоднокровною твариною, тому вітрило могло служити йому для зміни температури тіла. При потребі він збільшував приплив крові до вітрила з метою охолодження при низькій температурі та зігріття при високій. При занадно високій, або низькій температурах воно навпаки, зменшував обіг крові у вітрилі. Проте високе відношення об'єму до площі тіла спинозавра давали йому змогу дуже повільно втрачати тепло, тому невідомо чи таке вітрило було йому потрібним.

Можливо, вітрило виконувало обидві функції.

Інші теорії, наприклад, що вітрило зберігало поживні речовини, як горб у верблюда, є малоймовірними.

Класифікація[ред.ред. код]

Spinosaurus дав назву своїй родині Spinosauridae (спинозаврові), отже він є її типовим родом. У цій родині спинозавра, ірритатора, ангатураму та сіамозавра відносять до підродини спинозавринів (Spinosaurinae).

Розміри[ред.ред. код]

Припускають, що довжина Spinosaurus aegyptiacus сягала 17-18 м, вага 6 т (автор опису оцінював її навіть у 32 тони, але малоймовірно, щоб двонога тварина могла стільки важити), тому на сьогодні це найбільший наземний хижак і двонога тварина, що коли-небуть існувала. Він був навіть більшим за кархародонтозаврових (Carcharodontosauridae) і тиранозаврових (Tyrannosauridae), хоча легше збудованим. Можливо спинозаврові вели водний або напівводний спосіб життя,отже маса тіла тварини підтримувана водою могла збільшитися в кілька разів навіть при легшій будові кістяка.

Історія відкриття[ред.ред. код]

Залишки Spinosaurus aegyptiacus були відкриті збирачем скам'янілостей Макграфом протягом весни 1912 року у долині-оазисі у Єгипті.

У 2003 Rauhut засвідчив, що Стормерів голотип спинозавра був химерою, що складалася з дорсальних хребців кархародонтозаврового подібного до акрокантозавра (Acrocanthosaurus) та зубної кістки великого теропода подібного на барионікса (Baryonyx). Цей аналіз, проте, відкинули dal Sasso та більшість інших дослідників.

Харчування[ред.ред. код]

Реконструкція голови спинозавра

Точно невідомо чи спинозавр був насамперед наземним хижаком, чи рибоїдом, на що вказують його видовжені щелепи, конічні зуби та підняті ніздрі. Єдині вказівки щодо дієти спинозаврів походять від споріднених європейських та південноамериканських видів. Барионікс був знайдений з двома риб'ячими лусочками та кістками юного ігуанодона у шлунку, а зуб встряглий у кістку південноамериканського птерозавра свідчить, що спинозавр іноді полював на цих літаючих архозаврів. Ймовірно, спинозавр був універсальним і опортуністичним хижаком, еквівалентом сучасних великих ведмедів, головним чином схильний до лову риби, хоча він поза сумнівом їв падло і ловив малу та середню здобич.

Екземпляри[ред.ред. код]

Spinosaurus aegyptiacus[ред.ред. код]

Екземпляр Автор та рік опису Знайдені залишки
IPHG 1912 VIII 19 (знищений) Stromer, 1915 Фрагмент верхньощелепної кістки, неповна зубна кістка, 19 зубів, 2 неповні шийні хребці, 7 дорсальних хребців (19-21 см), дорсальні ребра, черевні ребра, 9 хвостових центрумів.
MNHN SAM 124 Taquet та Russell, 1998 Череп ~2,20 м, неповні нижньощелепна та верхньощелепна кістки, леміш, фрагменти зубної кістки.
Office National des Mines nBM231 Buffetaut та Ouaja, 2002 Перед зубної кістки.
MSNM V4047 Dal Sasso та інші, 2006 Череп ~2 м, передщелепна кістка, частини верхньощелепної кістки, частини носової кістки
UCPC-2 Dal Sasso та інші, 2006 З'єднані носові кістки з хвиластим гребенем.

Spinosaurus marocannus[ред.ред. код]

Екземпляр Автор та рік опису Знайдені залишки
CMN 50791 Russell, 1996 Середні шийні хребці (195 мм), передня дорсальна нервова дуга, перед зубної кістки, середина зубної кістки. Голотип Spinosaurus marocannus.

У масовій культурі[ред.ред. код]

Spinosaurus довго зображався у популярних книгах про динозаврів, хоча тільки недавно добуто достатньо інформацію про спинозаврових для точного опису. Традиційно, він був реконструйований як теропод у вертикальному положеніі з вітрилом на його спині, згідно з впиловою скелетною реконструкцією 1955 року Лапарента і Левокета.

Spinosaurus зображався як головний противник у фільмі 2001 року "Парк Юрського періоду III". Він зображався більшим та могутнішим, ніж тиранозавр: у сцені, що зображає битву між обома воскреслими хижакам спинозавр перемагає, кусаючи тиранозавра за шию. Фактично, така битва не могла ніколи мати місця, оскільки Spinosaurus та Tyrannosaurus розділяло тисячі кілометрів та мільйони років.

Після появи у "Парку Юрського періоду III", спинозавр зображався на різноманітних товарах, пов'язаних з фільмом, зокрема ряді відеоігор, наприклад Jurassic Park: Operation Genesis від "Vivendi Universal". Також спинозавр зображався у телевізійному документальному фільмі "The Lost Dinosaurs of Egypt", у якому він пробирався болотами Єгипту Крейдового періоду.

Посилання та джерела[ред.ред. код]