Феодосій Макаревський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Феодосій Макаревський
Народився1822
Чернігівська губернія, Російська імперія
Помер5 (17) лютого 1885
Діяльністьісторик, священник
Alma materКиївська духовна академія
ЗакладСмоленська духовна семінарія
Посадаєпископ
Конфесіяправослав'я

Олександр Григорович Макаревський, Преосвященний Феодосій (1822 — 5 лютого 1885, Катеринослав) — український священник, історик, музейний експерт та православний церковний педагог. Випускник Київської духовної академії. Заснував Духовні училища у Катеринославі, Бахмуті й Маріуполі.

14-й єпископ Катеринославський Відомства православного сповідання Російської імперії.

Біографія

[ред. | ред. код]

Олександр Макаревський народився на Чернігівщині. 1845 року закінчив Чернігівську духовну семінарію. 1849 закінчив Київську духовну академію (синодальну).

Викладав історію у Смоленську. З 1853 року — священник Свято-Троїцького собору у м. Вязьма. 1861 року, після смерті дружини стає монахом, отримує посаду інспектора Смоленської семінарії й приймає ім'я Феодосій на честь Феодосія Печерського. 1862 року виїжджає на Московщину, де працює у Петербурзькій духовній семінарії. З 1863 року — ректор Воронізької духовної семінарії.

Улітку 1871 року він повертається в Україну — 23 червня його призначено єпископом Таганрозьким і Катеринославським з кафедрою у Спасо-Преображенському соборі Катеринослава. Прослужив на єпископській кафедрі майже 14 років. З 1872 року почав видавати «Екатеринославские епархиальные ведомости», де друкувалося багато цінного матеріалу з церковної минувшини запорозького краю, заснував чоловічі духовні училища у Катеринославі, Бахмуті й Маріуполі, впорядкував жіноче училище в Катеринославі. 1884 року створив Єпархіальну училищну раду, що відкрила 108 церковно-парафіяльних шкіл.

Досліджував історію краю. Упорядкував "Матеріали для історико-статистичного опису Катеринославської єпархії минулого ХVІІІ сторіччя", видав розвідки "Самарський Пустинно-Миколаївський монастир" (1873), про Самарську ікону Божої Матері (1872) тощо.

Його працями користувалися Дмитро Яворницький, Дмитро Багалій і Мар'ян Дубецький. Збирав пам'ятки церковної старовини, найкращі з яких надсилав до музею Церковно-археологічного товариства (почесним членом якого був із 1873 року) при Київській духовній академії.

Похований біля Свято-Преображенського собору у м. Дніпро.

Вшанування пам'яті

[ред. | ред. код]

У місті Дніпро від 2015 року існує провулок Феодосія Макаревського (до 1923 - провулок Архієрейський, у радянські часи - провулок Совєтський). Знаходиться поблизу Архієрейського дому, де була резиденція архієпископа Феодосія.

Джерела та література

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]