Хабібуллін Ряфагать Махмутович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ряфагать Махмутович Хабібуллін
рос. Ряфагать Махмутович Хабибуллин
 Полковник
Погруддя полковника Хабібулліна в школі, де він навчався
Загальна інформація
Народження28 березня 1965(1965-03-28)
В’язовий Гай (Ульяновська область), Q4190679?, Старокулаткинський район, Ульяновська область, РРФСР, СРСР
Смерть8 липня 2016(2016-07-08) (51 рік)
Пальміра, Тадмур
(загинув в бою)
Alma MaterВійськово-повітряна академія імені Ю. О. Гагаріна
Військова служба
ПриналежністьРосія Росія
Рід військЗС РФ
Війни / битвиосетинсько-інгуський конфлікт, Перша чеченська війна, Друга чеченська війна, Російсько-грузинська війна, Анексія Криму (2014) і Інтервенція Росії в Сирію
Командування
командир полку
Герой Російської Федерації
Орден «За заслуги перед Вітчизною» IV ступеня з мечами Орден Мужності орден «За військові заслуги» Медаль «За заслуги в проведенні Всеросійського перепису населення» медаль «За бездоганну службу» III ступеня Медаль «За відзнаку у військовій службі» 1-го ступеня Медаль «За відзнаку у військовій службі» 2-го ступеня Медаль «За військову доблесть» 1-го ступеня Медаль «За військову доблесть» 2-го ступеня Медаль «За службу у Військово-повітряних силах» Медаль «За зміцнення бойової співдружності» (Міноборони Росії) Медаль «За повернення Криму»

Ряфагать Махмутович Хабібуллін (рос. Ряфагать Махмутович Хабибуллин; 28 березня 1965, В’язовий Гай, РРФСР — 8 липня 2016, Пальміра, Сирія) — російський військовий льотчик, полковник ПКС РФ. Учасник російської військової інтервенції в Сирію. Герой Російської Федерації.

Біографія

[ред. | ред. код]

Син селян. Закінчивши місцеву середню школу, вирішив стати льотчиком. Планував вступати до Качинського вищого військового авіаційного училища льотчиків, однак не пройшов за станом здоров'я і вирішив вступати до Рязанського вищого повітряно-десантного командного училища, однак і туди не пройшов за конкурсом. Відтак до лав Радянської армії потрапив через строкову службу.

Восени 1983 пішов служити до Центральної групи військ у чехословацьке місто Зволен. Службу проходив рядовим у 1983—1984 роках у розвідроті зенітно-ракетного полку 30-ї гвардійської мотострілецької дивізії. Через півтора роки служби Хабібуллін подав рапорт із проханням направити його до Сизранського вищого військового авіаційного училища льотчиків, і незабаром його прохання було задоволене.

Закінчивши у 1988 році училище, у званні лейтенанта був направлений для проходження служби до 55-го вертолітного полку у місті Коренівськ.

2005 року закінчив Військово-повітряну академію імені Ю. А. Гагаріна. Освоїв вертольоти Мі-24, Мі-35М, Мі-28Н. Пройшов дві чеченські кампанії, осетино-інгуський конфлікт, війну в Грузії (2008), анексію Криму. Хабібулін вважався одним з найкращих пілотів Росії, загалом налітав понад 3300 годин[1].

З вересня 2015 року брав участь у військовій інтервенції в Сирію. Командир 55-го окремого вертолітного полку.

8 липня 2016 як пілот Мі-35М спробував зупинити наступ військ ІДІЛ у провінції Хомс, проте його вертоліт був збитий вогнем з землі, і впав у районі, підконтрольному сирійській урядовій армії. Російське Міністерство оборони спочатку заявило, що був збитий сирійський Мі-25, але згодом визнало втрату свого гелікоптера начебто від випущеної бойовиками ІДІЛ протитанкової ракети BGM-71 TOW. Проте, за неофіційними даними вертоліт Хабібулліна міг бути втрачений внаслідок дружнього вогню[2][3]

Церемонія прощання відбулася у Коренівську, після чого його тіло було доставлено на батьківщину. Похорон Хабібулліна пройшов 12 липня в його рідному селі В'язовий Гай Ульяновської області.

Нагороди

[ред. | ред. код]

Отримав декілька нагород, серед яких:

Вшанування пам'яті

[ред. | ред. код]
  • Його ім'ям названо вулицю в місті Краснодарі, вулицю та школу на батьківщині льотчика — в селі В'язовий Гай Старокулаткінського району Ульяновської області[4].
  • 28 березня 2017 року на алеї Слави міста Коренівська Краснодарського краю встановлено бюст.
  • 13 липня 2017 року відкрито бюст у селі В'язовий Гай, де похований льотчик.

Джерела

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Хабибуллин Ряфагать Махмутович
  2. Російський вертоліт в Сирії міг бути збитий "дружнім вогнем" – розслідування CIT (фото). УНІАН. 11 липня 2016.
  3. У Сирії збили російський вертоліт – убито командира полку ЗС РФ. 5 канал. 9 липня 2016.
  4. В Краснодаре появилась улица в честь погибшего в Сирии лётчика Хабибуллина. RT на русском (рос.). Архів оригіналу за 22 грудня 2016. Процитовано 22 грудня 2016.