Харківський екзархат УГКЦ

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Харківський екзархат
Основна інформація
Країна Україна Україна
Митрополія Київська митрополія
Епархіяльне управління м. Харків
Заснована 2 квітня 2014
Сан правлячого архієрея єпископ
Титул правлячого архієрея екзарх
Сайт www.ugcc.kharkiv.ua/
Єпископ
Правлячий архієрей Василь (Тучапець)
з 2 квітня 2014
Map of Greek Catholic Archiepiscopal Exarchate of Kharkiv.svg

Ха́рківський екзарха́т — екзархат Української греко-католицької церкви з осідком у Харкові. Утворений 2 квітня 2014 року шляхом поділу Донецько-Харківського екзархату. Наймолодший і найменший за кількістю громад з екзархатів УГКЦ.

Створення[ред. | ред. код]

Харківський Верховноархієпископський екзархат охоплює територію Харківської, Полтавської та Сумської областей.

Синод єпископів обрав єпископом та призначив на екзарха Харківського отця Василя Тучапця, перед тим ігумена монастиря Святого Василія Великого в Києві та провінційного вікарія. Новому єпископу надано титулярний осідок Центуріонес.[1].

Розбудова[ред. | ред. код]

Екзархат має один типовий храм у смт. Покотилівка. Будуються чотири храми

Протягом перших трьох років існування  екзархат поповнився трьома молодими священиками, а також двома дияконами, які проходять практику і готуються стати священниками. Було зареєстровано три нових громади і готуються до реєстрації дев'ять громад[2]

На терені екзархату діє низка чоловічих і жіночих монаших спільнот: чоловічий Свято – Покровський монастир Чину святого Василія Великого  в смт. Покотилівці, який користується великим духовним авторитетом у місцевих греко-католиків; жіночих монастирів: сестер св. Вінкентія у Деменках на Полтавщині, які ведуть Дім милосердя, в якому виховують сиріт; та сестер св. Йосифа у Харкові, які катехизують дітей та молодь, організовують прощі та табори.  Сестри Василіанки розпочали служіння у Полтаві[2].

У 2015 році на терені екзархату було освячено Дім милосердя для сиріт у с. Деменки Полтавської області, яким опікуються Сестри Милосердя св. Вікентія. У 2016 році було посвячено монаший дім Сестер св. Йосифа в Харкові. Були закладені наріжні камені під будівництво храмів у смт. Білики і селі Деменки на Полтавщині. У Харкові ведеться будівництво катедрального собору. У 2017 році закладено наріжний камінь під будівництво храму Всіх святих українського народу в Полтаві[2].

У 2014 році було засновано Благодійний Фонд “Карітас Харків”. За три роки харківським “Карітасом” було реалізовано 18 проектів, які здебільшого направлені на допомогу вимушено переміщеним особам. За три роки в “Карітасі Харків” отримали допомогу понад 40 тис. осіб. З червня 2014 року регулярно здійснюються богослужіння у Харківському військовому госпіталі[2]

Регулярно організуються формаційні курси для священиків, збори та реколекції. З 2016 року щорічно організуються піші прощі з Харкова до Покотилівки[2].

В екзархаті розпочато діалог щодо євхаристійної єдності між УГКЦ та Харківсько-Полтавською Єпархією УАПЦ[2].

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]