Портал:Харків

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Портал Харків Проєкт Харків Обговорення проєкту Учасники проєкту
Харків

Ха́рків (застаріле Харьків) — місто на сході України, адміністративний центр Харківської області. Населення — 1 449,1 тис. осіб, площа міста — 306 км². Друге за кількістю населення місто України, з грудня 1919 по червень 1934перша столиця УРСР.

Великий науковий, культурний, промисловий і транспортний центр України, був третім індустріальним центром в СРСР після Москви та Ленінграда. 60 науково-дослідних інститутів, 30 вищих навчальних закладів, 8 музеїв, міська картинна галерея, 7 театрів, 80 бібліотек. (Читати далі:)
Coat of arms of Kharkiv.svg

Вибрана стаття

Держпром, Харків, 01.05.1930.jpg

Де́ржпро́м або Буди́нок Держа́вної промисло́вості — перший радянський 13-поверховий хмарочос, пам'ятка архітектури в стилі конструктивізму, одна з трьох харківських висоток, збудована впродовж 19261928 років. Споруда розташовується на центральній площі міста Харків — площі Свободи (до 1991 року — пл. Дзержинського).

Будівлю планували виразити як досягнення УРСР і дали назву «Будинок державної промисловості»; цим словосполученням було підкреслено девіз індустріальної країни.

Через деякий час назва скоротилась до «ДДП», хоча зустрічалися й такі скорочення як: «Дімдержпром» і «Будинок Держпромисловості».

Після смерті Дзержинського, 20 липня 1926 року, колектив будівельників і технічного персоналу Держпрому мітингував з метою присвоєння споруді імені Дзержинського — часткового інвестора хмарочосу. 21 листопада 1926 року хмарочос було офіційно названо «Дзержинським»; проте згодом, зважаючи на те, що площа, де його будували, сама мала ім'я Дзержинського, було прийнято сучасну назву — «Держпром». (далі…)

Coat of arms of Kharkiv.svg

Вибрана особистість

Гулак-Артемовський П.jpg

Петро́ Петро́вич Гула́к-Артемо́вський — український письменник, вчений, перекладач, поет.

Народився в містечку Городищі Київської губернії (нині Черкаська область) в сім'ї священика. Освіту здобув у семінарії, потім у Київській духовній академії. Не закінчивши академію, у 1813 році почав викладати в приватних пансіонах Бердичева, вчителював у будинках багатих польських поміщиків. У 1817 році переїхав до Харкова і вступив до університету вільним слухачем словесного факультету, і тоді ж, завдяки заступництву попечителя Харківського навчального округу графа Потоцького, затверджений Радою університету лектором польської мови. З 1820 року йому було доручено викладання також російської історії, географії та статистики. У 1821 році П. П. Гулак-Артемовський здав кандидатський і магістерський іспит, захистив дисертацію на тему «О пользе истории вообще и преимущественно отечественной и о способе преподавания последней» і отримав ступінь магістра. Через два роки був обраний ад'юнктом російської історії та статистики, у 1825 — екстраординарним; 1828 — ординарним професором. У 1831 і 1833 роках — секретар етико-політичного відділення, член училищного комітету при Харківському університеті. З 1841 року до виходу у відставку в 1849 році — ректор Харківського університету

У 1855 році Гулак-Артемовський обраний почесним членом Харківського університету. Крім того, П. П. Гулак-Артемовський з 1818 року викладав французьку мову в Харківському інституті благородних дівчат, а з 1827 року також керував навчальною частиною Полтавського інституту шляхетних дівчат. Він належав до числа засновників «Українського журналу». Був член Московського товариства аматорів російської словесності, Королівського товариства друзів науки у Варшаві.

Coat of arms of Kharkiv.svg

Вибране зображення

LopanStrelkaKharkov.jpg
Лопанська стрілка в Харкові, місце впадіння річки Харків у Лопань

Coat of arms of Kharkiv.svg

Основні статті

Coat of arms of Kharkiv.svg

Категорії

Wiktionary-logo-sv.png
Wiktionary
Вікісловник
Commons-logo.svg
Commons
Вікісховище
Wikisource-logo.svg
Wikisource
Вікіджерела
Wikinews-logo.svg
Wikinews
Вікіновини
Kharkov oblsovet.jpg

» Чи знаєте Ви, що...

  • Ринок Барабашово — найбільший промислово-речовий ринок України, займає площу понад 75 га, що робить його найбільшим у Східній Європі і 14-им у рейтингу найбільших ринків світу.
  • Майже половина (45,82%) населення міста має вищу або незакінчену вищу освіту.
  • У 1932 році харківські вчені вперше в Радянському Союзі розщепили ядро атома літію і стали «батьками» ядерної фізики країни? Відбулася ця подія в самому центрі міста, в старому корпусі ХФТІ, між нинішніх вулиць Гуданова і Чайковського.

» Добрі та вибрані статті

Вибрані статті та списки:
Utmarkt Guld.svg Хржонщевський Никанор Адамович

Добрі статті:
Dobra5.png Пам'ятник Тарасові Шевченку у Харкові
Dobra5.png Хоткевич Гнат Мартинович
Dobra5.png Держпром

» Як я можу допомогти


Також прохання ставити шаблон {{Kharkiv-stub}} в незавершених і маленьких статтях, що стосуються харківської тематики.

» Проєкти

Coat of arms of Kharkiv.svg   Проєкт:Харків

» Братні портали

Lesser Coat of Arms of Ukraine.svg
Coat of Arms of Kharkiv Oblast.png
COA of Kyiv Kurovskyi.svg
Lviv-modern-coat-of-arms.png
Arms of Odessa.svg
Україна Харківщина Київ Львів Одеса

» Нові статті


Усього знайдено статей: 6839 (17 квітня 2020)

Kharkiv-town-flag.svg Kharkiv-town-flag.svg
Довідка · Пісочниця · Кнайпа · Портали · Проєкти · Запити · Портал спільноти