Портал:Харків

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Портал Харків Проєкт Харків Обговорення проєкту Учасники проєкту
Харків
Харків

Ха́рків (заст. укр. Харьків, лат. Zacharpolis, англ. Kharkiv) — місто України. Розташоване на північному сході України на Слобожанщині, адміністративний центр Харківської області. Друге за кількістю мешканців місто України з населенням 1 421 125 осіб. Площа міста — 350 км². Разом із прилеглими містами та районами утворює Харківську агломерацію з людністю понад 2 млн осіб. Місто-герой України (з 2022 року).

Великий науковий, культурний, промисловий і транспортний осередок України, був третім індустріальним центром у колишньому СРСР. У місті функціонують 60 науково-дослідних інститутів, 41 вищий навчальний заклад, серед яких ХНУ імені В. Н. Каразіна, який входить до найкращих 500 ВНЗ світу та НТУ «ХПІ», який входить до найкращих 1000, 8 музеїв, міська картинна галерея, 7 державних театрів і кілька десятків недержавних, 80 бібліотек.

Вибрана стаття

Концерт Queen у Харкові — благодійний концерт британського рок-гурту «Queen» разом з британським співаком Полом Роджерсом, який відбувся на Майдані Свободи у Харкові 12 вересня 2008 року. Концерт став першим у турі «Rock the Cosmos Tour». Назвою та гаслом концерту став вислів «Life must go on!» (укр. Життя має тривати). Концерт було організовано фондом «АнтиСНІД» за підтримки організації «Mercury Phoenix Trust». Це був перший концерт «Queen» в Україні та один з двох, які пройшли на території України. Концерт відвідали, за різними оцінками, від 300 до 350 тисяч глядачів, що є рекордом відвідуваності концертів гурту «Queen». Пряму трансляцію концерту на телеканалі «Новий канал» переглянули понад 10 мільйонів глядачів.

На початку липня 2008 року ЗМІ почали писати, що гурт «Queen» приїде до України та що концерт відбудеться на Майдані Незалежності у Києві, посилаючись на анонс нового концертного туру «Rock the Cosmos Tour», у якому було вказано, що тур розпочнеться з безкоштовного концерту у Києві у середині вересня. Але 27 серпня 2008 року голова фонду «АнтиСНІД» Олена Франчук анонсувала, що концерт відбудеться у Харкові — місті студентів, які найбільш вразливі перед вірусом СНІДу. Також вона зазначила, що переговори, щодо виступу в Україні тривали два місяці. Метою концерту стало інформування людей та, зокрема, молоді про проблему розповсюдження СНІДу та про боротьбу з ним.


Вибрана особистість

Хоткéвич Гна́т Марти́нович (літературний псевдонім Гнат Галайда; 31 грудня 1877 (12 січня 1878)(18780112), Харків — 8 жовтня 1938) — український письменник, історик, бандурист, композитор, мистецтвознавець, етнограф, педагог, театральний і громадсько-політичний діяч. Жертва сталінського терору.

Народився в сім'ї Мартина Пилиповича Хоткевича (походив з міщан, за національністю поляк) та українки Ольги Василівни (в дівоцтві Кривоногової), селянки з Сумщини.

Літературну діяльність Хоткевич почав у 1897 році (оповідання «Грузинка» у львівському журналі «Зоря»). Подальші твори його великої літературної спадщини: оповідання «Блудний син» (1898), «Різдвяний вечір» (1899), цикл «Життєві аналогії» (1897—1901), збірка «Гірські акварелі» (1914); протягом 1914—1915 років була написана низка оповідань під назвою «Гуцульські образки» (уперше надруковані у 1923 році у журналі «Червоний шлях»); повість «Авірон» (1917), роман «Берестечко» та інші. Найвизначнішим досягненням прозової творчості Хоткевича стала романтична повість з гуцульського життя «Камінна душа» (1911), кілька разів перевидана (у різних редакціях) пізніше.

1900 року закінчив технічний факультет Харківського технологічного інституту

За участь у керівництві політичним страйком 1905 року зазнав переслідувань і в січні 1906 року був вимушений переїхати в Галичину, яка була тоді в складі Австро-Угорщини. У Галичині Хоткевич оселився спочатку в Львові, а потім у Криворівні; об'їхав усю Галичину й Буковину з скрипковими концертами та концертами українських народних пісень у супроводі бандури.

Вибране зображення

Будівля Південного вокзалу. Розташована у Холодногірському районі міста Харкова біля Привокзального майдану

Фотохроніка російського вторгнення

Гімназія у Шевченківському районі після російського ракетного удару, 4 липня 2022 року

Основні статті

Категорії

Wiktionary
Вікісловник
Commons
Вікісховище
Wikisource
Вікіджерела
Wikinews
Вікіновини

» Чи знаєте Ви, що…

« Добрі та вибрані статті

Вибрані статті:
Хржонщевський Никанор Адамович

Добрі статті:
Андреасов Леон Михайлович
Габель Августина Станіславівна
Габель Юрій Орестович
Давидов Олександр Тимофійович
Держпром
Концерт Queen у Харкові
Пам'ятник Тарасові Шевченку (Харків)
Сніп (часопис)
Хоткевич Гнат Мартинович

» Як я можу допомогти


Також прохання ставити шаблон {{Kharkiv-stub}} в незавершених і маленьких статтях, що стосуються харківської тематики.

« Проєкти

   Проєкт:Харків

» Братні портали

Україна Харківщина Київ Львів Одеса

" Нові статті


Довідка · Пісочниця · Кнайпа · Портали · Проєкти · Запити · Портал спільноти