Хвостоколові

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Хвостоколові
Dasyatis pastinaca
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Клас: Хрящові риби (Chondrichthyes)
Підклас: Пластинозяброві (Elasmobranchii)
Надряд: Скати (Batoidea)
Ряд: Орлякоподібні (Myliobatiformes)
Підряд: Myliobatoidei
Надродина: Dasyatoidea
Родина: Хвостоколові (Dasyatidae)
Jordan, 1888
Підродини
Посилання
Вікісховище: Dasyatidae
Віківиди: Dasyatidae
EOL: 1859
ITIS: 160946
NCBI: 30469
Fossilworks: 63613

Хвостоколові (Dasyatidae) — родина скатів ряду орлякоподібних.

Розповсюдження[ред. | ред. код]

Населяють тропічні та субтропічні води Світового океану, невелика кількість видів мешкає у помірних водах. Деякі види заходять у прісні водойми або постійно живуть у них. В Україні зустрічаються у Чорному та Азовському морях.

Будова[ред. | ред. код]

Шип морського кота

Тіло округлої форми, диск дуже широкий, грудні плавці зрослися попереду голови. Шкіра гладенька. Забарвлення черева світле (біле, брудно-біле, жовтувате), спини — чорне, коричневе або темно-сіре, у багатьох видів — з численними кольоровими плямами, смугами або кільцями. Хвіст тонкий, гострий, батогоподібний, без плавців і шкірястих виростів, у більшості видів довгий. Свою назву отримали внаслідок того, що у середній частині хвоста розташовується один або кілька отруйних шипів, їх довжина у деяких видів може досягати 37 см. Шипи використовуються скатами для захисту від хижаків.

Спосіб життя та розмноження[ред. | ред. код]

Максимальна відома тривалість життя — 25 років. Живуть на мілководдях (від мілководдя до 100 метрів), практично весь час тримаються біля дна, крім одного виду — Dasyatis violacea, що живе у товщі води, далеко від берегів. За природою — одинаки, за винятком сезону розмноження або масових міграцій, характерних для деяких видів, проте не територіальні і не агресивні. Харчуються ракоподібними, молюсками, кільчастими черв'яками та іншими бентосними безхребетними, меншою мірою рибою. Хвостоколові яйцеживородні. Ембріони, що розвиваються в тілі матері окрім живлення жовтком яйця отримує ще поживну рідину, багату на білки. Ця рідина виділяється спеціальними виростами в стінках матки. Пучки таких виростів проникають у бризкальця ембріонів і рідина потрапляє відразу у їх травний тракт. Вагітність триває близько року. В одному приплоді може бути від 2 до 25 дитинчат. Відразу після народження молодь веде самостійне життя, статевої зрілості досягають на 3 — 4-й рік.

Значення[ред. | ред. код]

Має деяке промислове значення. Печінка містить до 63 % жиру. Можуть становити деяку небезпеку для людини, оскільки отрута їх шипів досить токсична.

Роди[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]