Химинець Юліан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Юліан Химинець
Химинець Юліан.jpg
Народження 18 липня 1911(1911-07-18)
м. Мукачево,
Закарпатська область
Смерть 17 червня 1994(1994-06-17) (82 роки)
м. Кергонксон,
Flag of the United States.svg США
Громадянство Україна Україна
Приналежність Karptska Ukraina COA.svg Карпатська Січ
OUN-B-01.svg ОУН
Партія Організація українських націоналістів
Командування Екзекутива ОУН в Закарпатті

Юліан Химинець (18 липня 1911, м. Мукачево, Закарпатська область — 17 червня 1994, м. Кергонксон, США) — керівник екзекутиви ОУН у Закарпатті протягом 1932—1938.

Життєпис[ред. | ред. код]

Народився 18 липня 1911 у селі Підгоряни, яке тепер є частиною міста Мукачево Закарпатської області.

Навчання[ред. | ред. код]

Закінчив початкову школу, а у 1922 році поступив до Мукачівської «горожанської» школи. З 1926 продовжує навчання у державній торговельній академії в Мукачево, яка була перенесена сюди з Ужгорода. Після закінчення академії з 1 грудня 1930 працює на посаді секретаря торговельної академії.

Громадська і політична діяльність[ред. | ред. код]

У 1930 році стає секретарем міської «Просвіти». Наприкінці 1932 року заснував екзекутиву ОУН Закарпаття, яка була поділена на легальну частину — на чолі із Степаном Росохою та підпільну, яку очолив Юліан Химинець.

Упродовж жовтня 1938 — березня 1939 виконував доручення керівника Карпатської України Августина Волошина, також виконував обов'язки зв'язкового між Проводом Українських Націоналістів та Головною Командою Карпатської Січі.

17 березня був захоплений угорськими терористами та ув'язнений в Тячеві. Разом із письменником Уласом Самчуком був звільнений та повернувся до Хуста, звідки 29 березня 1939 переїхав до Відня. Тут він очолив допомоговий комітет для біженців із Закарпаття, переправивши до Праги і Братислави близько 900 осіб. У Відні став студентом університету, був арештований гестапо, перебував у концтаборі Заксенхаузен. Після війни опинився в Інсбруку, де став секретарем Українського допомового комітету (головою комітету був відомий український письменник Іван Багряний).

У США[ред. | ред. код]

Разом з дружиною емігрував до США. Брав активну участь у громадсько-культурному і політичному житті української діаспори, працював в «Рідній школі», Українському Конгресовому Комітеті Америки, Земляцькому Карпатському Союзі, головою якого був декілька років. Зібрав поважну суму на пам'ятник Тарасу Шевченку в Ужгороді, на розвиток Закарпатського об'єднання Товариства української мови імені Т.Шевченка.

Юліан Химинець у 1991 році відвідав Україну, побував на Закарпатті, взяв участь у Міжнародній науковій конференції в Ужгороді.

Помер 17 червня 1994 року в м. Кергонксон (США).

Вшанування пам'яті[ред. | ред. код]

Мукачівська міська рада у 2010 році на честь Юліана Химинця назвала нову вулицю міста.[1]

Праці[ред. | ред. код]

  • «Мої спостереження із Закарпаття» (Нью-Йорк, 1984)
  • «Закарпаття — земля Української держави» (Ужгород, 1991)
  • «Тернистий шлях до України» (Ужгород, 1996)

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]