Ходкевичі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Костеша — герб перших Ходкевичів
Герб Ходкевичів («гриф з мечем»)

Ходке́вичі (біл. Хадкевічы, пол. Chodkiewiczowie) — шляхетський, пізніше магнатський рід Великого князівства Литовського. Руського і Жемантійського руського (українського) походження. Користувалися гербом Костеша.

Походження та історія[ред. | ред. код]

Походять від київського православного боярина Ходка (Хведора) Юрієвича, який в 1434 році разом з іншими особами підписав акт унії Великого князівства з Польщею та від Тишка Ходкевича Короневського.

Дослідники, які в XIX—XX ст. займалися генеалогією Ходкевичів, виводили їх від Ходора (Ходзька / Федора) Юрійовича, який, на їхню думку, належав до київських православних бояр. Сучасна литовська дослідниця Гянуце Кіркене прийшла до висновку, що Ходько Юрійович був гродненським православним («русинським») боярином — походив із Городка (Гродненський повіт) — і своїм піднесенням до рівня еліти Великого князівства Литовського було зобов'язаний великому князю Вітовту. На думку Кіркене, Ходько Юрійович ще в 1422 році був одним з підписантів з боку знаті Великого князівства Литовського, Мельнського мирного договору з Тевтонським Орденом. Саме з Ходька, нащадки якого почали писатися як «Ходкевичі», починається піднесення роду до вищої литовської аристократії.

За Кіркене Ходкевичі ще за часів Вітовта, прийняли герб «Костеша» і були включені в гербовое братство. Незважаючи на те що Ходкевичі входили до еліти Великого князівства вони ще довго залишалися православними і підтримували книгодрукування «руською мовою». Сучасний литовський дослідник Рімвідас Петраускас зазначає, що, незважаючи на розгалуження роду Ходкевичів у XVI ст. на православних і католиків, серед Ходкевичів завжди зберігалась родова солідарність та ідентичність як одного «дому» (domus et familia). Це яскраво видно на прикладі створення Ходкевичами в 1510—1511 рр. православного Супрасльського монастиря як мавзолею і пантеону Ходкевичів та місця збереження церковної та історичної пам'яті роду. Саме в Супраслі зберігались головні родові документи та грамоти.

Родовід[ред. | ред. код]

Інші представники[ред. | ред. код]

  • Александер Францішек Ходкевич (4 червня 1776, Чорнобиль — 24 січня 1838, Млинів[1]) — генерал, 1804 року купив збірку картин та бібліотеку разом з палацом Корнякта за 377000 золотих ринських, вивіз звідси картини та бібліотеку до свого маєтку у Млинові; 1816 року будинок продав князям Понінським.[2]
  • граф Карл та граф Мечислав — сини Олександра Ходкевича та Кароліни із Валевських, та донька Софія, графиня Оссолінська (Ревізские сказки, 1834 р)

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Chodkiewiczowie (02) Архівовано 27 липень 2014 у Wayback Machine. (пол.)
  2. Mieczysław Orłowicz. Ilustrowany przewodnik po Lwowie ze 102 ilustracjami i planem miasta.— Lwów-Warszawa, 1925.— 276 s.— S. 70-71. (пол.)

Посилання[ред. | ред. код]