Христоріздвяна церква (Вергуни)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Христоріздвяна церква
Вергуни. Церква Різдва Богородиці. 1801-07рр.jpg
49°51′44″ пн. ш. 33°21′14″ сх. д. / 49.862417° пн. ш. 33.35389° сх. д. / 49.862417; 33.35389Координати: 49°51′44″ пн. ш. 33°21′14″ сх. д. / 49.862417° пн. ш. 33.35389° сх. д. / 49.862417; 33.35389
Тип споруди церква
Розташування Україна УкраїнаВергуни, (Хорольський район, Полтавська область)
Засновник поміщик Іван Базилевський
Кінець будівництва 1801
Стиль російський ампір
Належність УПЦ КП
Христоріздвяна церква (Вергуни). Карта розташування: Україна
Христоріздвяна церква (Вергуни)
Христоріздвяна церква (Вергуни) (Україна)
CMNS: Христоріздвяна церква у Вікісховищі
Загальний вигляд
Усередині

Христоріздвяна церква — цегляна церква в селі Вергуни, Хорольський район, Полтавська область. Пам'ятка архітектури національного значення, охоронний № 596[1].

Опис[ред. | ред. код]

У завершеному вигляді храм являв чудовий зразок культової будівлі, зведеної в стилі російського ампіру. Це була цегляна, оштукатурена, кругла в плані однобанна споруда, західний фасад якої прикрашали дві башти, що слугували дзвіницями. У композиційно-плановому вирішенні споруди використана схема храму-ротонди. План будівлі – коло, в межах якого два кільця стін і колон. Простір між двома кільцями стін займають зовнішні та внутрішні лоджії й ніші та невеликі приміщення біля вівтаря, розміщеного у напівкруглій апсиді, стіни якої по зовнішньому периметру мають форму прямокутника. Товщина стін будівлі становить 1,5 м. Радіус зовнішнього контуру – 13,1 м, внутрішнього приміщення – 7,4 м. З двох сторін зовнішнє коло має прямокутні виступи: зі сходу – вівтарний, із заходу – вхідний, оформлений двома квадратними у плані баштами та глибокою лоджією, розміщеною між ними. Фасадна лінія підкреслюється двома колонами тосканського ордеру. Останнім відповідають колони напівкруглих бічних північної і південної лоджій та пілястри стін.

Храм також мав усипальню, в якій знаходилися поховання родини Базилевичів, однак жодних відомостей про її облаштування не виявлено.

Цікаві факти[ред. | ред. код]

Після затвердження ескізного проекту та кошторису релігійній громаді з метою збору додаткових коштів була запропонована така схема: в залежності від суми, внесеної конкретним жертводавцем, його портретне зображення розміщувалося серед ангелів, пророків, святих та ін. – чим більша сума, тим вищий чин. При цьому кожному гарантувався оригінал портрета, зображення з якого переносилося на стіну храму. На поч. 1980-х у селі ще зберігалися кілька портретних зображень, виконаних на картоні олійними фарбами, що свого часу були використані як ескізи майбутніх розписів церкви.

З історії храму[ред. | ред. код]

Будувалася церква за кошти місцевого поміщика Івана Базилевського. 16.09.1801 відбулося освячення новозбудованого храму.

Кожні 3–5 років проводився ремонт споруди, останній відбувся 1914.

У 1911 стіни і склепіння внутрішнього об'єму були розписані студентами С.-Петербурзької АМ.

У 1723 при церкві діяла школа, у якій викладав дяк Данило Дорош.

У 1895 при церкві діяло земське училище.

У 1902 діяла церковна бібліотека.

У 1912 діяла жіноча церковнопарафіяльна школа.

У своєму первісному вигляді храм проіснував до 1936, коли було знято дзвони і демонтовано завершення двох дзвіниць, а саму споруду пристосовано під складське приміщення місцевого колгоспу.

Після 1945 споруду використовували як зерносховище, а усипальню – для зберігання насіннєвого фонду картоплі.

Поряд з цим, вказаний пам’ятник архітектури не перебуває у власності держави і взагалі немає ніякого власника, багато років руйнується та потребує невідкладної реставрації.

В червні 2019 року прокуратура подала до суду позовну заяву в інтересах держави про визнання церкви безхазяйним майном та передачу її у власність територіальної громади села Вергуни в особі Клепачівської сільської ради Хорольського району для забезпечення подальшого збереження пам'ятки архітектури національного значення.[2]

Сучасність[ред. | ред. код]

У новітній час релігійна громада відновила свою діяльність як громада УПЦ КП. Зареєстрована органами державної влади 24.04.2000 за № 173. Богослужіння проводяться у культовій споруді.

Джерела[ред. | ред. код]

ВЕРГУНИ с., Хорольський р-н. Православної Церкви (з 2000-х – УПЦ КП) громада. Христоріздвяна церква. [Архівовано 2 квітня 2015 у Wayback Machine.] // Полтавіка. Полтавська енциклопедія

Примітки[ред. | ред. код]