Хроніка Лівонії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Хроніка Лівоні
лат. Heinrici Cronicon Lyvoniae
Сторінка списку-копії
Жанр хроніка
Автор Генріх Латвійський
Мова латина
Написано після 1227
Опубліковано 1740

Хро́ніка Ліво́нії, також Хроніка Генріха Латвійського (лат. Heinrici Cronicon Lyvoniae, «Генріхова хроніка Лівонії») — твір Генріха Латвійського, присвячений історії Лівонії у 11801227 роках. Цінне джерело з історії північних хрестових походів і християнізації Східної Балтики. Оригінал втрачено. Існує в 16 списках-копіях XIV—XIX століття. Найстаріший список — Замостський кодекс (лат. Codex Zamoscianus) кінця XIII століття, зберігається в Народній бібліотеці Польщі у Варшаві. Текст обривається на 23-й главі. Вперше видано 1740 року Грубером, який ідентифікував автора «Хроніки». 1865 року перевидана в серії «Monumenta Germaniae Historica» (том XXIII) під назвою «Хроніка Генріха Лівонського». Один із письмових документів, що згадує Русь та її сусідів.

Історичне тло[ред. | ред. код]

За закликами римських пап до відновлення священних війн, хрестових походів наприкінці XII століття відбувся не тільки Четвертий хрестовий похід, що завершився падінням Константинополя 1204 року. Одночасно з цим було здійснено низку так званих «Північних хрестових походів», які менш повно висвітлюються в популярних курсах історії англійською, хоча з точки зору їхніх довгострокових наслідків вони були для європейців набагато більш успішними. Західна історіографія пояснює це таким чином. До початку цих хрестових походів Лівонія була нестійким форпостом (західної цивілізації), поганським краєм, де купці з Ганзейського союзу торгували з новгородськими купцями, та де відбувалось змішення німецької, скандинавської та російської культур і культів. В результаті скандинавським князям і німецьким воєнізованим лицарським орденам під керівництвом німецьких князів-єпископів удалось підкорити народи Прибалтики й перебудувати їхній уклад, втягнувши їх до західної орбіти.

Зміст[ред. | ред. код]

«Хроніка» складається з чотирьох книг:

Латинською[ред. | ред. код]

*Liber primus. De Livonia. De primo episcopo Meynardo. Cap. I, 1—14.
*Liber secundus. De episcopo Bertoldo. Cap. II, 1—10.
*Liber tercius. De episcopo Alberto. Cap. III, 1—2. 1199
**De II° anno consecrationis episcopi Alberti. Cap. IV, 1—7. 1200
**De anno tercio. Cap. V, 1—3. 1201
**De anno quatro. Cap. VI, 1—5. 1202
**De anno quinto. Cap. VII, 1—6. 1203
**De VI° anno sui pontificatus. Cap. VIII, 1—3. 1204
**- Cap. IX, 1—14. 1205
**De anno octavo. Cap. X, 1—17. 1206

Українською[ред. | ред. код]

  • Книга перша. Про Лівонію. Про першого єпископа Майнарда.

Автор[ред. | ред. код]

Автор «Хроніки» Генріх Латвійський — християнський місіонер, який особисто був присутнім у Лівонії під час подій, що описуються. Припускають, що він народився між 1180 й 1188 роками. Про те, що за національністю він німець, каже не тільки його ім'я, але й постійне використання першої особи множини («ми») у розмовах про німців. Виховувався він при дворі князь-єпископа Альберта Ризького, 1208 року прийняв сан священика та як місіонер латишів та естів супроводжував архієпископа Філіпа Раусбурзького до Ліфляндії, де заснував парафію та закінчив своє життя в миру.

Своєю появою «Хроніка», можливо, зобов'язаний тому, що у 1225–1227 роках Генріх був приставлений як перекладач до папського легата Вільгельму Моденському, який і зажадав викласти всю історію християнської місії на папері. Вільгельм Моденський, один з відомих папських дипломатів, був відряджений до Лівонії для розв'язання конфлікту і взаємних претензій з приводу розподілу земель між орденом мечоносців і католицькими єпископами Лівонії.

Видання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]