Це зробила вона

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Це зробила вона»
Автор Колектив авторів
Ілюстрації Колектив авторів
Країна Україна
Мова українська
Серія Перша книжка двотомника
Жанр Дитяча література
Видавництво «Видавництво»
Видано 2018
Тип носія на папері
Сторінок 104
ISBN 978-966-97574-4-9
Наступний твір Це теж зробила вона

«Це зробила вона» — ілюстрована книжка для дітей і підлітків надрукована вперше навесні 2018 року. Книжка-картинка створена в співпраці 120 творців ілюстрацій і текстів, Національного демократичного інституту та Видавництва «Видавництво».

Обкладинка книги виконана як трафарет з написами «Це зробила вона» і «Дівчата можуть усе». Її вихід супроводжувався кампанією в соціальних мережах з хештегами #ЦеЗробилаВона, #ДівчатаМожутьУсе. Презентації пройшли або заплановані на всіх найбільших книжкових подіях в Україні, видавці планують і закордонні презентації. Анонси та рецензії з'явилися на багатьох новинних, літературних і правозахисних ресурсах України.

Опис книги та історія створення[ред. | ред. код]

Ілля Стронґовський, ідейний натхненник видання і співзасновник «Видавництва» розповів:

« Моєю ідеєю було просто довідатися, кого з українок варто знати, і бажано знати з дитинства. З цього бажання все і почалося[1]. «

Кожен із 50 розворотів книжки містить одну історію — ілюстрацію та біографічний текст — про пов'язаних з Україною видатних жінок. Серед героїнь є як дуже популярні особи, так і менш відомі постаті з історії та сьогодення, які зробили вагомий внесок у науку, культуру, політику. І серед творців книги, її текстів та ілюстрацій, є як впізнавані авторки та автори, так і ті, чиї імена не відомі загалу. В відборі героїнь книги згадується допомога письменниць Катерини Калитко і Олени Герасим'юк, [2], жваве пропонування та обговорення варіантів відбувалось у facebook. В описі поданому видавництвом[3] зазначається, що створення книги тривало 150 днів: перші анонси з'явилися в жовтні 2017 року[4], а перша презентація відбулася вже 25 квітня 2018[5].

Декілька сотень примірників книги будуть надіслані в вітчизняні бібліотеки — завдяки підтримці українського представництва організації Національний демократичний інститут Міжнародних Відносин (США). Також видавці запевняють, що кожна придбана книжка «спонсорує» передачу ще одного примірника в громадські бібліотеки. В ході роботи над книгою було оголошено: іще 50 створених у той же спосіб історій будуть зібрані в другому томі «Це теж зробила вона», виходу якого можна очікувати 2018 року.

Героїні та авторки[ред. | ред. код]

Список деяких героїнь, а також авторок/авторів ілюстрацій і текстів «Це зробила вона»
Сторінки Героїня Ілюстраторка/ілюстратор Авторка/автор тексту
6-7 Анна Ярославна Павло Півень Марія Хімич
22-23 Наталія Кобринська Анна Іваненко Маркіян Камиш
28-29 Леся Українка Євгенія Гайдамака Тамара Гундорова
30-31 Соломія Крушельницька Світлана Балух Галина Вдовиченко
46-47 Антоніна Прихотько Надія Кушнір Ірина Вікирчак
58-59 Єлизавета Аветівна Шахатуні Олександра Промська Ярослава Литвин
74-75 Софія Караффа-Корбут Наталія Сойко Петро Яценко
86-87 Ганна Єльська Наталія Левицька Юлія Смаль
90-91 Гайдемарі Стефанишин-Пайпер Тарас Сусак Олександра Орлова
96-97 Яна Клочкова Женя Васильєва Альона Жук

Сприйняття книги[ред. | ред. код]

Передмову до книги та вітальне слово під час презентації підготувала віце-прем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе. Вона зазначила:

« Думаю, нині нам бракує саме цього — віри в себе. Не лише жінкам, а всім. Її бракує нашому громадянському суспільству й Україні загалом. Сподіваюся, ця книжка додасть нам віри й завзяття, надихне на нові звершення в побудові успішної країни «

— Цитата з виступу під час презентації книги 25 квітня 2018[6]

Оксана Лущевська, одна з авторок книги поділилася своїми враженнями:

« Цей двотомник вагомо акцентує увагу на загальнолюдських цінностях. Він по-особливому демонструє внесок жінок у творення України і наголошує на рівності у здійсненні прав та реалізації власного потенціалу у будь-якій сфері... Понад п’ять років я викладала дитячу літературу в університеті, де ми зі студентами глибоко аналізували книжки подібні за напрямком (в США книжки для дітей про жінок набули великої популярності з 2000-х). Такі книжки були для нас ключовими, як і ті книжки, які всіляко торкалися рівноправ'я в суспільстві. Мені важить, що цей проект відбудеться. Бути його частиною – неймовірно[7]. «

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Уривок з книги «Це зробила вона». Повага. Сайт кампанії проти сексизму у політиці і ЗМІ. (укр.). 9 лютого 2018. Процитовано 4 травня 2018. 
  2. Нова книга розповість про 100 видатних жінок України. uamodna.com. Архів оригіналу за 24 січня 2018. Процитовано 4 травня 2018. 
  3. «Це зробила вона». видавництво «Видавництво» (uk-UA). Архів оригіналу за 29 грудня 2019. Процитовано 4 травня 2018. 
  4. Eliash Strongowski. www.facebook.com (укр.). Процитовано 4 травня 2018. 
  5. ONLINE.UA. Презентація книги «Це зробила вона». Анонс і відеозапис події. novyny.online.ua (укр.). Процитовано 4 травня 2018. 
  6. Чадюк, Марія (3 травня 2018). Шанс для України повірити у себе. Газета «День», №78-79, (2018) (українська). Процитовано 4 травня 2018. 
  7. Це зробила вона: з’явиться книжка про жінок, які створили Україну. bokmal.com.ua (ru-RU). Процитовано 4 травня 2018.