Червона зірка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Червона зірка

Червона зірка () — ідеологічний та релігійний символ, різновид п'ятипроменевої зірки, який використовувався як державна емблема, геральдичний знак на прапорах, гербах, нагородах, також як орнамент, логотип тощо.

Червона зірка як символ комунізму

[ред. | ред. код]

Вперше червона зірка у Радянській Росії виникла як військова емблема у 1918 році, для червоноармійців, з метою відрізняти солдатів Червоної армії від солдатів інших армій та дезертирів з фронтів Першої світової війни, яких в ті часи було дуже багато у всіх куточках Росії. 2 березня 1918 року був підписаний наказ Надзвичайного штабу по МВО № 240, в пункті 8 якого було написано: «Встановлюється відзнака солдатів нової армії при збереженні старої форми одягу — кокарда нового зразку — в формі п'ятипроменевої зірки та зображенням плугу та молоту (золотим в її центрі)». 19 квітня 1918 року у газеті Правда з'явилася стаття про затвердження зірки як нагрудного знаку для червоноармійців. Червона (марсова) зірка символізувала революційну боротьбу трудящих за визволення від голоду, війни та рабства.

На державному прапорі та гербі СРСР зображення червоної зірки було затверджено у 1923 році на сесіях ЦВК СРСР, а у 1924 році такий вигляд прапора та герба був закріплений у Конституції СРСР. Пізніше червона зірка з'явилась на прапорах та гербах інших радянських республік.

Червона зірка на нагородах

[ред. | ред. код]

Нагороди у вигляді червоної зірки існували ще принаймні з ХІХ сторіччя, зокрема орден Османської Імперії. Після вступу Османської імперії у першу світові війну була започаткована нагорода «Галіполійська зірка» за військові звитяги у боях проти країн Антанти. У СРСР 6 квітня 1930 року був започаткований орден Червоної Зірки, яким нагороджували за великі заслуги у справі оборони СРСР як у воєнний так і у мирний час. Вищий військовий орден СРСР — орден «Перемога», а також Орден Вітчизняної війни мали вигляд червоної зірки з білими або золотими променями. При цьому червону зірку ордену «Перемога» виготовляли з рубінів. Багато інших нагород СРСР несли на собі зображення зірки червоного кольору.

Червона зірка у сучасності

[ред. | ред. код]

У сучасності червона зірка є досить розповсюдженою емблемою, як наслідування з радянських часів вона присутня на прапорі Збройних сил Російської Федерації, на емблемах Збройних сил Республіки Білорусь та Збройних сил Республіки Казахстан. Як символ комунізму зірка є на емблемі та прапорі НВАК Китаю. Крім того вона присутня на багатьох гербах країн та закордонних міст, на деяких прапорах країн. Червона зірка разом з червоним півмісяцем (зірка з півмісяцем є символами ісламу) присутня на прапорах кількох країн, де основною релігією є іслам.

Червона зірка на логотипах

[ред. | ред. код]

Правовий статус

[ред. | ред. код]

У деяких країнах (Латвія, Литва) червона зірка є символом тоталітаризму та радянської агресії та заборонена для використання. У Польщі та Естонії розглядалися законопроєкти, які б забороняли символи фашизму, комунізму та інші тоталітарні символи не уточнюючи їх. Але законопроєкти були відхилені як такі, що порушують свободу слова.

Див. також

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]