Чорнушка дамаська

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Чорнушка дамаська
Nigella damascena Kaldari 01.jpg
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Streptophyta
Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас: Еудікоти
Порядок: Жовтецевоцвіті (Ranunculales)
Родина: Жовтецеві (Ranunculaceae)
Рід: Чорнушка (Nigella)
Вид: Чорнушка дамаська
Біноміальна назва
Nigella damascena
L., 1753
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Category:Nigella damascena
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Nigella damascena
EOL logo.svg EOL: 596373
IPNI: 125982
ITIS logo.svg ITIS: 18793
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 3444
Nigella damascena - Тулузький музей

Чорнушка дамаська, або чорнушка кудлата (Nigella damascena) — вид квіткових рослин родини Жовтецеві (Ranunculaceae). Це однорічна трав'яниста рослина з простим або розгалуженим стеблом заввишки 25-50 см. Цвіте у травні-липні.

Поширення[ред.ред. код]

Зустрічається у Північній Африці (Алжир, Туніс, Лівія, Марокко), у Західній Азії, на Кавказі, у Південній і Південно-Східній Європі.

В Україні росте у Криму на сухих трав'янистих місцях, на схилах, у чагарниках. Нерідко її розводять як декоративну рослину у садах, зрідка трапляється і здичавіло.

Морфологічна характеристика[ред.ред. код]

Формула квітки:.
Квітки поодинокі або у цимозних суцвіттях, геміциклічні, актиноморфні, з подвійною оцвітиною і покривалом з п'яти довгих перисто-розсічених на щетинковидні сегменти листків. Чашечка з п'яти пелюсткоподібних, світло-синіх, звужених до основи, загострених чашолистків. Віночок з п'яти-восьми пелюсток-нектарників, темніших за чашолистки і набагато коротших від них, двогубих, з короткими нігтиками. Верхня губа коротка, в обрисі яйцеподібна, двороздільна, з частками, відігнутими донизу, з волосистим горбочком у місці перегину. Тичинки численні, довші від пелюсток, але коротші від чашолистків, з довгастими пиляками. Гінецей гемісинкарпниний, з п'яти плодолистиків, зрослих майже на всю довжину здутих зав'язей, з довгими відігнутими стилодіями. Плід — гемісинкарпна п'ятилистянка, з листками-покривалами, які зберігаються, гладенька, здута, з довгими стилодіями, яка розкривається по черевних швах і середніх жилках. Насіння численне, тригранне, чорне, зморшкувате.

Посилання[ред.ред. код]