Шпала

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Дерев'яні шпали
Кріплення рейок до шпал
Залізобетонні шпали

Шпа́ли (від нід. spalk — підпірка) — опора для рейок. Бувають дерев'яні, залізобетонні й металеві.

Загальний опис[ред.ред. код]

Шпали передають тиск рейок на баластний шар, зв'язують обидві нитки колії і перешкоджають переміщенню ниток як в поздовжньому, так і в поперечному напрямках, тим самим забезпечуючи постійну ширину колії.

Дерев'яні шпали, виготовлені із ялини, сосни, кедра, смереки і модрини, міцні і пружні, не розколюються і мають добрий зв'язок з баластом. Щоб збільшити строк служби шпал приблизно в З … 4 рази їх просочують антисептиками (розчин фтористого натрію або хлористого цинку, креозотом).

Залізобетонні шпали призначені для постійних колій, які служать довгий час. Вони забезпечують необхідну стійкість рейок при інтенсивному русі, але мають високу вартість і, також, значні жорсткість і крихкість, яка усувається, застосуванняи попередньо напруженої арматури і пластичних підкладок.

Металеві шпали(із сталі спеціального профілю) використовують на тимчасових і переносних коліях, тому що вони підвищують жорсткість колії (це негативно відбивається на ходових частинах рухомого складу), легко піддаються корозії і при піддуванні ґрунту деформуються.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • Мухопад М. Д. Транспортні машини.—X.: Вид-во «Основа» при Харк. ун-ті, 1993 — 192с.

Посилання[ред.ред. код]