Арматура

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Армату́ра (від лат. armatura — «зброя, озброєння, устаткування») — технічний термін.

Арматурна сталь (арматура) використовується в залізобетонних конструкціях. Основне її призначення — сприйняття розтягуючих зусиль у бетонних масивах.

Інженерні мережі[ред. | ред. код]

Допоміжні деталі та пристрої апаратів, конструкцій, споруд тощо. Розрізняють арматуру трубопровідну, електротехнічну, пічну та ін. Наприклад, вентилі, клапани, засувки — приклади трубопровідної арматури.

Арматура — допоміжні деталі або обладнання для нагляду, керування й обслуговування машин, апаратів, трубопроводів та іншого устаткування.

Залежно від призначення розрізняють арматуру парових машин, котельну, водопровідну, паропровідну, опалювальну, насосну, газову, машинну, електротехнічну та електроосвітлювальну. До арматури відносяться вимірювальні прилади (манометри, термометри), з'єднувальні частини труб (фітинги, штуцери), клапани, засувки, частини освітлювальних приладів, деталі для кріплення ізоляторів електричних ліній, струмопровідні та допоміжні частини роторів електричних машин тощо.

Приклади[ред. | ред. код]

Арматура гирла нагнітальної свердловини (рос. арматура устья нагнетальной скважины; англ. well head equipment of injection well, нім. Armatur für Einpreßbohrungsmund) — устаткування гирла нагнітальної свердловини, яке охоплює трубну головку, фонтанну ялинку з запірними пристроями, зворотним клапаном і швидкозмінними з'єднаннями.

Арматура суха фонтанна (рос. сухая фонтанная арматура; англ. dry tree; нім. trockene Eruptionsarmature, erockenes Eruptionskreuz) — арматура, ізольована від морської води; таке закінчення свердловини використовується в одній з різновидів морської підводної експлуатаційної системи.

Арматура фонтанна (рос. арматура фонтанная; англ. well-control equipment; нім. Eruptionsarmatur) — сукупність деталей устатковання гирла фонтанної свердловини.

Арматура суднова — пристрої, деталі і інші конструктивні елементи (клапани, вимикачі, крани і т. п.) не входять до складу основного устаткування, але що забезпечують його роботу. По приналежності розрізняють арматуру трубопровідну, машинну, котельну, електротехнічну і т. д. Найхарактернішою для суднових умов є трубопровідна арматура, що забезпечує роботу суднових систем і систем суднових енергетичних устав.

Арматура трубопровідна — клапани, засувки, крани тощо[1].

Будівництво[ред. | ред. код]

Елементи конструкції або виробу, що сприймають зусилля розтягу чи згину (наприклад, стрижні — арматура залізобетонних конструкцій).

Арматура — елементи з міцнішого матеріалу, розміщені всередині конструкції, що сприймають зусилля розтягу від навантажень переважно при розтягуванні та згині. Найпоширеніше застосування сталевої арматури в залізобетоні — у вигляді стрижнів (круглих або періодичного профілю), дроту, сіток і прокатних елементів (жорстка арматура). Основні марки сталі для виготовлення арматури: вуглецева сталь З і 5, а також низьколегована сталь. Для армування попередньо напруженого залізобетону застосовують високоміцний дріт з границею міцності до 18 000 кг/см². Сумарна потужність українських заводів щодо будівельної арматури станом на 2009 р. оцінюється в 4,5 млн т.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. ДСТУ 2611-94 Арматура трубопровідна загальнопромислового призначення Терміни та визначення.

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]