Березинський Юрій-Мирослав

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мирослав Юрій Березинський
Юрій Березинський.jpg
Прізвисько «Зюк»
Народження 1 лютого 1912(1912-02-01)
Австро-Угорщина, с. Оглядів, нині Радехівський район, Львівська область, Україна Україна
Смерть 30 листопада 1932(1932-11-30) (20 років)
м. Городок, нині Львівська область
Партія Організація українських націоналістів

Мирослав Юрій Березинський (псевдо — «Зюк»; 1 лютого 1912, с. Оглядів, нині Радехівський район, Львівська область — 30 листопада 1932, м. Городок, нині Львівська область) — визначний діяч ОУН, убив комісара польської поліції у Львові Е.Чеховського. Рідний брат дружини Романа Шухевича Наталії Березинської.

Життєпис[ред. | ред. код]

Мирослав Юрій Березинський народився 1 лютого 1912 в с. Оглядів (тоді Королівство Галичини і Володимирії, Австро-Угорська імперія, нині Радехівського району Львівської області, Україна) в родині священика Романа Березинського.

Роман Шухевич, Юрій Березинський і невідомий на Волині. 1930 рік

Навчався у Львівському університеті. Активний член УВО і ОУН, учасник бойової групи «Богданівка».

Ліквідація комісара Е. Чеховського[ред. | ред. код]

22 березня 1932 Мирослав Юрій Березинський здійснив ліквідацію начальника українського відділу слідчої поліції у Львові Еміліана Чеховського. Цей атентат став одним із найгучніших політичних убивств, вчинених підпільниками ОУН в 1930-ті роки. Чеховський був відомий тим, що активно займався розробкою українського підпілля, керував слідством у всіх важливих справах спійманих членів ОУН, за що і був засуджений підпіллям до страти. Підпільники знали, що Чеховський походив з українського роду, але став активно допомагати полякам боротися проти українського визвольного руху. Тому керівництво ОУН прийняло рішення покарати його за антиукраїнську роботу, а заодно перетворити теракт на публічну акцію, продемонструвати всьому суспільству, що підпілля діє і бореться.

У квітні 1932 був заарештований польською поліцією за підозрою у приналежності до УВО, однак невдовзі його звільнили за браком доказів.

Напад на пошту в Городку[ред. | ред. код]

Пошта в Городку
Некролог у газеті «Сурма» на смерть Юрія Березинського та товаришів
Пам'ятник загиблим і страченим учасникам нападу на пошту в Городку : Юрію Березинському, Володимиру Старику, Василю Біласу і Дмитру Данилишину
Пам'ятник на могилі Юрія Березинського, Володимира Старика та інших загиблих Героїв у Городку

30 листопада 1932 Юрій Березинський керував нападом боївки ОУН на польську пошту в місті Городку.

26 листопада у Львові відбулась нарада за участю крайового провідника ОУН Богдана Кордюка, а також Романа Шухевича і Миколи Лебедя. Під час наради для участі у нападі було обрано 12 бойовиків ОУН із різних місцевостей: Юрій Березинський — керівник групи, а також Дмитро Данилишин, Василь Білас, Маріян Жураківський, Петро Максимців, Степан Долинський, Степан Куспісь, Степан Мащак, Володимир Старик, Григорій Файда, Степан Цап та Григорій Купецький.

У середу 30 листопада бойовики рівно о 16:55 із двох різних боків вулиці наблизилися до будинку пошти та увійшли до неї, надяшнувши на обличчя маски. Нападники розбилися на чотири групи: одні увійшли до приміщення пошти, другі мали на меті виключно касу, третя група блокувала телефонні апарати, четверта залишилася в коридорі для прикриття.

Але напад склався невдало. Несподіванкою для бойовиків стало те, що всі поштові службовці, колишні вояки легіону Пілсудського, всупереч інструкціям мали при собі револьвери. Щойно бойовики зайшли до залу і запропонували всім підняти руки догори, на них посипалися постріли, а двері каси замкнулися. За іншими даними, першим стріляти почав саме Юрій Березинський, який контролював п'ять працівників пошти. Не витрачаючи часу, Дмитро Данилишин вистрілив кілька разів у двері каси, вибив вікно, через яке видавалися гроші, а Василь Білас через це вікно проник до каси і забрав гроші. Після цього Василь Білас та Дмитро Данилишин негайно вибігли з будинку, давши умовлений знак бойовикам, що слід відступати.

Але й тут усе склалося не так, як очікувалося. Коли бойовики вибігали з пошти, в них стали стріляти з будинків, розташованих біля поштового будинку. Тому довелося відбиватися й на вулиці.

Мирослав Юрій Березинський отримав дуже серйозне поранення під час перестрілки і впав, щойно вибігши на вулицю. Щоб не попасти живим у руки ворога застрелився.

Загинув і Володимир Старик, якого вбили пострілами з будинків на вулиці. Бойовики Степан Куспісь, Дмитро Данилишин, Маріян Жураківський, Степан Мащак та Григорій Купецький отримали поранення в руки та ноги.

Похований Мирослав Юрій Березинський на цвинтарі м. Городок.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Мірчук П. Нарис історії ОУН 1920—1939 роки. — К. : Українська Видавнича Спілка, 2007. — 1006 с. — ISBN 966-410-001-3.

Посилання[ред. | ред. код]