Яномама

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Яномама, Яноама
Yanomama, Yanoama
Alto orinoco5.jpg
Діти яномама (Венесуела, 2007)
Загальна кількість 22 000 осіб
Найбільші розселення Бразилія Бразилія
Венесуела Венесуела
Близькі етнічні групи макро-чибча народи
Мова яномама, іспанська
португальська
Релігія шаманізм, християнство

Янома́ма (ісп. Yanomami, порт. Ianomâmis) — група споріднених індіанських племен, що проживають в джунглях на півночі Бразилії та півдні Венесуели, в області, обмеженій на заході та південному заході річкою Ріу-Негру, на сході — річкою Урарікуера та гірським хребтом Серра-Паріма.

Чисельність[ред.ред. код]

В другій половині XX за підрахунками вчених налічувалось близько 27 тис. осіб,за іншими даними 20 тис. в (1970). На початку XXI загальна чисельність становила 22 тис. осіб (2001). Зараз, за підрахунками етнографів, залишилося близько 8.5 тис. осіб .

Мова[ред.ред. код]

Мови складають сім'ю яномама; діляться на групи: Яном - на сході ареалу, Яномама - у центрі, яномамі - на півдні і заході, Санем - на півночі, мають діалекти. Іспанська і португальська мови поширені слабо, серед Санем поширена мова макірітаре.

Господарство і побут[ред.ред. код]

Займаються землеробством (в основному вирощуванням бананів,пальма пупунья), полюванням, рибальством та збиральництвом. Ремесла - плетіння гамаків і кошиків. Живуть у великих общинних хижах - малоках (шабоно).Розселені общинами чисельністю в середньому по 100-120 чоловік. У маленьких поселеннях живуть всього по 40-50 чоловік, а в самих великих поселеннях - близько 250 жителів.

Суспільна організація і вірування[ред.ред. код]

Родова або велика сімейна община (100-120 осіб) займає великий будинок-малок, характерні також шабоно - поселення у вигляді суцільного кільця навісів, відкритих до центральної площі. Народ яномамі ділиться на великі клани за ознакою кровної спорідненості ( буває патрилінійна або білінійна ), які складаються з окремих сімей. Для соціальної організації яномама характерні пережитки дуального поділу та материнського роду. Шлюб Матрилокальний, у вождя - патрилокальний. Зустрічається полігамія. Для релігійних вірувань типові культ місяця та культи різноманітних духів, які є залишками найдавнішого населення тропічних лісів Південної Америки. Був поширений ендоканнібалізм. Традиційні вірування зберігаються, але останнім часом поширюється християнство (католицтво і протестантство).

Поселення - "шабоно"
Індіанець яномамі

Історія[ред.ред. код]

До середини XX століття були повністю відрізані від цивілізації. Відкриття покладів радіоактивних мінералів на території проживання яноама та будівництво копалень і прокладання автомагістралей негативно вплинуло на життя племен. Частина яноама загинула від занесених будівниками хвороб, багато залишили рідні місця та переселились поблизу релігійних місій на берегах Оріноко та Ріу-Негру. У 1982 прийнято рішення про створення резервації яномама.