Говінда
Індуїзм |
---|
Близькі теми |
Категорія • Портал |
Ґовінда (санскр. गोविन्द, govinda IAST, «захисник корів») - одне з імен Крішни і Вішну в індуїзмі.
Ґо в перекладі з санскриту має кілька значень: «корова», «земля» або «почуття», а вінда перекладається як «захисник»; таким чином, в контексті одного з імен Крішни, Ґовінда може означати «Крішна, який є захисником корів і землі».[1] Можливі значення - Говінда - Той, хто насолоджується гімнами, які співають Йому віддані; Говіндампаті - руйнує нещастя тих, хто Його знає;
Історія про те, як Крішну назвали Ґовінда докладно описана в «Вішну-пурані», де йдеться, що це ім'я було дано йому Індрою після того, як Крішна підняв пагорб Говардхан і захистив корів і пастухів Вріндавана від проливного дощу.[2]
У VIII століття Шанкара написав знамениту молитву під назвою «Бхаджа-Ґовінда», основний зміст якої: «Просто поклоняючись Ґовинді можна легко перетнути океан народження і смерті» . Це вказує на те, що поклоніння Крішні звільняє з круговороту народження і смерті самсари, і призводить до вічного життя в блаженстві за межами цього матеріального світу на планетах світу духовного, де знаходиться вічна обитель Ґовінди.
Ґовінда це також ім'я Вішну або Крішни, яке згадується як 187-е і 539-е ім'я на «Вішну-сахасранамі».[3] Згідно з коментарем Шанкар до «Вішну -сахасранамі », переведеному Свамі Тапасьянандою, Говінда має три значення:
- Мудреці називають Крішну Говінда тому, що Він пронизує і підтримує всі світи.
- У «Шантіпарві» «Махабхарати» розповідається як Вішну відновив Землю на своїй орбіті після того, як вона була скинута демонами у нижчі світи Патала, після чого напівбоги прославляли Його як Говінду («Захисника землі»).
- В іншому значенні це «Той, кого можна пізнати тільки ведичними словами». Шанкара у своїй молитві «Бхаджа-Говінда» підкреслює особливу цінність, яку має внутрішня відданість Крішни.
В іншому індуїстському тексті, «Харівамші», Індра прославляє Крішну за те, що той став улюбленим пастухом корів, проголошуючи: «Люди теж будуть прославляти Його як Ґовінду».
У 1971 році Джордж Харрісон спродюсував пісню «Govinda», текст якої складався з декількох віршів з «Брахма-самхіти». Пісню заспівали кришнаїти храму Ради-Крішни в Лондоні і вона вийшла на альбомі «The Radha Krsna Temple» і у вигляді окремого синглу. У середині 1990-х років британська інді-рок група Kula Shaker випустила пісню санскритом під назвою «Govinda».[4]
У 2005 році гурт "Димна суміш" випустив альбом "Ти живий" в якому є пісня "Говінда" санскритом.[5]
- ↑ Abbott, 1988, с. 452 «Govinda: - Protector of cows, speech and the earth».
- ↑ Sri Vishnu Sahasranama, commentary by Sri Sankaracharya, translated by Swami Tapasyananda (Ramakrishna Math Publications, Chennai)
- ↑ personal/music/vishnu-sahasranamam-meanings.htm Vishnu Sahasranama. Архів оригіналу за 15 травня 2011. Процитовано 13 квітня 2011.
- ↑ YouTube Video Kula Shaker Govinda Live. Архів оригіналу за 12 лютого 2021. Процитовано 13 квітня 2011.
- ↑ Ти живий. Вікіпедія (укр.). 13 лютого 2023. Процитовано 10 листопада 2023.
- Justin Edwards 1988 Stories of Indian Saints: Translation of Mahipati's Marathi Bhaktavijaya
Motilal Banarsidass http://books.google.com/books?id=EQDyZA1y2nMC [Архівовано 24 травня 2018 у Wayback Machine.] ISBN 8120804694
- Who is Govinda (Krishna)? [Архівовано 21 травня 2011 у Wayback Machine.]
- YouTube Video Sacred Hindi verses describing Govinda [Архівовано 26 липня 2013 у Wayback Machine.]
- YouTube Video Kula Shaker Govinda Live [Архівовано 12 лютого 2021 у Wayback Machine.]