Томас де Кейзер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 11:33, 10 вересня 2021, створена RarBot (обговорення | внесок) (Додав категорію: Категорія:Уродженці Амстердама)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Томас де Кейзер
англ. Thomas de Keyser
Народження1596(1596)
Амстердам
Смерть1667(1667)
 Амстердам
Країна Голландська республіка
Жанрпортрети, жанрові і історичні композиції
Діяльністьхудожник, архітектор, торговець
Напрямокбароко і реалізм
Роки творчості1611—1667
Впливамстердамські портретисти
ТвориPortrait of a Scholard, Portrait of a Man, probably Hans van Hogendorpd і Portrait of Loef Vredericx (1590-1668) as an Ensignd
БатькоГендрік де Кейзер
Брати, сестриPieter de Keyserd
Роботи в колекціїШтедель, Музей мистецтв Нельсона-Аткінсаd, Музей Тіссен-Борнемісса, Національна галерея Вікторії, Національна галерея мистецтв, Музей мистецтва Метрополітен[1], Музей витончених мистецтв, Амстердамський музейd, Центральний музей Утрехта, Museum Goudad, Королівський палац, Museum Catharijneconventd, Bisschoppelijk Museum Haarlemd, Ермітаж, Мауріцгейс, Рейксмузей, Музей Франса Галса, Берлінська картинна галерея, Державний музей мистецтв, Музей мистецтв Філадельфії, Національна галерея, Музей Гронінгена, Музей історії мистецтв, Музей мистецтв Толедо, Баварські державні колекції картин, Страсбурзький музей образотворчого мистецтва, Руанський музей образотворчого мистецтва, Rijksmuseum Twenthed, Державні художні зібрання Дрездена, Музей образотворчих мистецтв, Національний музей мистецтва, архітектури і дизайну, Художній музей Північної Кароліни, Національна галерея Ірландії, Королівські музеї витончених мистецтв[2], Silesian regional museum Opavad, Художній музей Вірджинії, Музей фюрера, Кассельська картинна галерея, Міський музей «Лакенхал» (Лейден), Our Lord in the Attic Museumd, Musée Masseyd, Museumslandschaft Hessen Kassel, Музей Нортона Саймона, Ferens Art Galleryd, Ашмолеан музей, Allentown Art Museumd, Музей Бойманса - ван Бенінгена[3] і Watford Museumd

CMNS: Томас де Кейзер у Вікісховищі

Томас де Кейзер (нід. Thomas de Keyser; 1596, Амстердам —1667, Амстердам) — нідерландський (голландський) художник XVII ст. Працював у Амстердамі. Повним однофамільцем амстердамського художника був Томас де Кейзер (1597—1651), що мешкав і працював у місті Утрехт.

Життєпис

Народився у місті Амстердам. Походив з родини голландського архітектора і скульптора Хендріка де Кейзера. Фах батька вплинув на сина і той теж займатиметься будівництвом. Так, він брав участь у спорудженні нової ратуші в Амстердамі, одної з суспільно значимих споруд у місті, до створення і декорування котрого були залучені відомі архітектори, скульптори і художники.

Тим не менше, він надав перевагу ремеслу художника й уславився як непоганий портретист.

Паралелі в художніх пошуках

Незважаючи на художній авторитет митця, збережено мало відомостей про його ранні роки, про навчання і його вчителів. Хто б не були його вчителі, він свідомо орієнтувався на твори амстердамських художників і вивчав їх. Серед тих, на кого орієнтувався Томас де Кейзер — Ніколас Еліас Пікеной (1588—1656), Вернер ван ден Валькерт (1585—1635), Арт Пітерс (1550—1612). За висновками Нідерландського інституту історії мистецтв, Томас де Кейзер був учнем Корнеліса ван Дер Вурта (1576—1624).

Томас де Кейзер і Рембрандт

У ранній період творчості його композиції і портрети мали помітний паралелізм із творами молодого Рембрандта. А дослідники, що не мали точних фактів про всі портрети обох майстрів, низку творів Томаса де Кейзера вважали творами молодого Рембрандта. Його навіть можна вважати конкурентом Рембрандта-портретиста до 1630-х років, коли Рембрандт таки переміг. Згодом їх шляхи у мистецтві розійшлися. Кейзер залишиться точним і непоганим портретистом з орієнтацією на аристократичні смаки багатіїв, позаяк і культура голландців на середину і кінець XVII століття стала помітно аристократизуватися, втрачаючи демократичні риси.

Рембрандт, навпаки, втратив авторитет у багатіїв, збіднів сам, але відкрив для голландського мистецтва нові шляхи. Так, він поглиблював психологізм у власних портретах і навіть наважився на зміни художньої техніки, відмовившись від заглаженості і поверхневого лоску. На кінчиках його пензлів наче оселилось світло і він наче ліпив ними зображення на полотні, викликаючи з темряви нові зображення (техніка і манера абсолютно невідома для Томаса де Кейзера). Рембрандт ніколи не відвідував Італії, але вивчав твори італійських майстрів наполегливо і самотужки. Його пошуки у художній техніці стануть паралелями художніх пошуків і знахідок, відомих за творами останніх років Тиціана чи Якопо Тінторетто, велетнів венеціанської школи.

Вибрані твори (перелік)

Томас де Кейзер. «Діва Марія». 1630 р.
  • «Портрет хлопчика з аристократичної родини», приватна збірка
  • «Діва Марія»
  • «Портрет невідомої пані в кріслі», 1632 р., Державний музей, Берлін
  • «Портрет невідомого пана в кабінеті», 1632 р., Лувр, Париж
  • «Портрет невідомого ювеліра»
  • «Фредерік ван Велтхейзен з сином»
  • «Чотири керівники амстердамської гільдії ювелірів», 1627 р., Художній музей Толідо, США
  • «Молодичка в кріслі», приватна збірка
  • «Портрет невідомого літнього пана з рукавичками», 1632 р., Ермітаж, Санкт-Петербург
  • «Портрет невідомої пані з двома дітьми», 1635 р., Центральний музей Утрехта
  • «Команда стрільців капітана Алларта Клока та лейтенанта Лукаса Якобса»
  • «Портрет невідомого з собакою», до 1650 р., Державний музей (Амстердам)
  • «Зустріч Одісея і Навзікаї, що надала тому допомогу», 1657 р., Королівський палац, Амстердам
  • «Константин Гюйгенс з власним секретарем», Національна галерея (Лондон)
  • «Кінний портрет Пітера Схюта»

Вибрані твори (галерея)

Див. також

Посилання

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Томас де Кейзер

Джерела

  • Гос. Эрмитаж, каталог 2, Ленинград, «Аврора», 1981
  • This article incorporates text from a publication now in the public domain: Chisholm, Hugh, ed. (1911). «De Keyser, Thomas». Encyclopædia Britannica. 7 (11th ed.). Cambridge University Press. p. 938.
  1. https://www.metmuseum.org/art/collection/search/438377
  2. https://www.fine-arts-museum.be/nl/de-collectie/artist/de-keyser-thomas-1
  3. колекція Бойманса онлайн — 2010.