Національна агенція «Медичні закупівлі України»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 22:50, 7 листопада 2021, створена TohaomgBot (обговорення | внесок) (Згруповано однакові примітки)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Логотип державного підприємства «Медичні закупівлі України»

Державне підприємство «Медичні закупівлі України» (ДП МЗУ, ДП «Медзакупівлі України») - єдина національна агенція, що забезпечує централізовану закупівлю якісних ліків та медвиробів за кошти державного бюджету.

ДП МЗУ створене 25 жовтня 2018 року, перебуває у державній власності та належить до сфери управління Міністерства охорони здоров’я України. Є особливо важливим підприємством для економіки, адже, відповідно до фінзвітності[1], вартість активів на кінець 2020 року становила понад 2 млрд грн.

Ключове завдання - сформувати прозору, ефективну, конкурентну та ощадливу до коштів платників податків систему публічних закупівель товарів медичного призначення.

Історія

Передумови

З 2015 року Міністерство охорони здоров’я (МОЗ) України розпочало закупівлі лікарських засобів та медичних виробів із залученням спеціалізованих міжнародних організацій[2], таких як Програма розвитку ООН, Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ), британська закупівельна агенція Crown Agents тощо. Таке рішення визначалося як тимчасове, допоки Україна не створить національну агенцію, спроможну побороти широко розповсюджену корупцію[3], що панувала в державних медичних закупівлях до 2015 року.

При цьому було визначено, що МОЗ реалізує виключно функцію формування політики без здійснення функції закупівлі.

Практика та досвід спеціалізованих організацій, що здійснювали закупівлі, у цілому довели свою успішність, забезпечивши населення протягом років своєї роботи якісними та безпечними ліками із одночасною економією бюджетних коштів[4]. Така економія досягалася за рахунок зняття можливої корупційної складової, яка існувала в українських державних закупівлях до 2015 року, агрегації об’ємів замовлення та виходу на виробників. Міжнародні закупівельні організації також заклали фундамент та привнесли стандарти в закупівельну сферу.

Закупівлі через міжнародні організації мали і певні недоліки. Вони отримували суттєвий відсоток за свої надані послуги, проводили закупівлі за власними процедурами, через що українські платники податків не мали можливості проконтролювати процедури відбору постачальників та принципи формування ціни. Поставки відбувалися через кілька років (в окремих випадках - рік-у-рік) після формування замовлення, що подекуди створювало дефіцит ліків[5].

Враховуючи позитивний досвід та практики, привнесені міжнародними спеціалізованими організаціями, Кабінетом Міністрів України була схвалена Концепція реформування закупівель лікарських засобів та медичних виробів, допоміжних засобів, інших товарів медичного призначення[6], одним із напрямів якої стало створення національної стратегічної закупівельної організації. Такий державний орган мав забезпечити ефективні закупівлі медичних товарів за бюджетні кошти, застосовуючи при цьому провідні практики та механізми спеціалізованих міжнародних організацій.

Створення

ДП «Медзакупівлі України» було створено 25 жовтня 2018 року.

Його основна ціль - забезпечити прозорі та ефективні закупівлі якісних лікарських засобів та медичних виробів і стати центром закупівельної експертизи щодо медичних товарів. ДП «Медзакупівлі України» з часом мало перейняти закупівлі за всіма напрямами, за якими їх здійснювали міжнародні агенції та професіоналізувати закупівлі у сфері охорони здоров’я  

ДП «Медзакупівлі України» також мало інституціоналізувати розмежування функцій формування політики (характерні для Міністерства охорони здоров’я) та реалізації політики, зокрема, у закупівлях (ДП МЗУ). Адже концентрація в одному органі повноважень щодо визначення товарів до закупівлі, особливостей закупівлі таких товарів (ТЗ) та власне проведення закупівель - потенційна можливість зловживання владними повноваженнями.  

Законодавча база

Наступні Закони України дозволили ДП «Медзакупівлі України» реалізувати закупівлі використовуючи ті ж самі принципи, що і міжнародні організації.

Закон України від 17.03.2020 № 531-IX «Про внесення змін до деяких законів України, спрямованих на  підвищення доступності лікарських засобів, медичних виробів та допоміжних засобів до них, які закуповуються особою, уповноваженою на здійснення закупівель у сфері охорони здоров’я»[7]. Визначає правові засади та особливості діяльності ДП МЗУ в частині укладання договорів, організації отримання та розповсюдження товарів до кінцевих споживачів:

  • вводить новий інструмент Managed Entry Agreements (договори керованого доступу). Це можливість напряму вступати в перемовини та укладати договори із виробниками інноваційних та дороговартісних оригінальних лікарських засобів. Завдяки цьому Україна зможе ексклюзивно отримувати передові ліки за зниженими цінами;
  • передбачає закупівлю ДП МЗУ лікарських засобів, зареєстрованих в одній із країн ЄС, від постачальників – нерезидентів, імпортування таких товарів, звільнення від ПДВ, скорочену процедуру реєстрації, звільнення від ліцензування на імпорт тощо.

Норми, що звільняють ДП МЗУ від обов'язку отримання ліцензій на імпорт та оптову торгівлю лікарськими засобами є тимчасовими, а саме до 31 березня 2022 року.

Закон України від 17.03.2020 № 532-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо підвищення доступності лікарських засобів, медичних виробів та допоміжних засобів до них, які закуповуються за кошти державного бюджету, та створення умов для закупівель у сфері охорони здоров’я за кошти державного бюджету»[8] визначає:

  • звільнення від сплати ПДВ лікарських засобів, які закуповуються ДП МЗУ;
  • гармонізує податкове законодавство у відповідність до положень попереднього Закону.

На виконання прийнятих Законів були приведенні у відповідність нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України та МОЗ України.

15 грудня 2020 Верховна Рада України підтримала правки до Бюджетного кодексу України, що дозволяють ДП МЗУ брати середньострокові зобов’язання для закупівель лікарських засобів та медичних виробів.

Такі працюючі інструменти дозволятимуть ДП МЗУ:

  • планувати процес закупівель на термін більше ніж один календарний рік, зокрема на поточний рік і два наступних. Таким чином, щоб гроші не згорали в кінці бюджетного періоду і не «поверталися» в бюджет. Можливість брати середньострокові зобов’язання дає можливість виходити за межі бюджетного року в закупівлях медичних товарів;
  • вдосконалити систему планування та закуповувати ефективніше. Наприклад, виробництво деяких ліків може тривати рік-півтора. Вони виробляються лише на замовлення і не зберігаються на складі. Можливість укладати договори на кілька років наперед дозволить ДП МЗУ ефективніше планувати закупівельний процес, забезпечувати пацієнтів якісними та ефективними ліками своєчасно.

Діяльність

2019 рік

ДП МЗУ проводило підготовчу роботу до проведення закупівель: фахівці переймали досвід світових профільних закупівельних агенцій, зустрічалися з постачальниками та виробниками, готували пропозиції щодо нормативно-правової бази, формували тендерну документацію, створили інформаційно-аналітичну систему MedData, розширяли команду.

У 2019  році, на замовлення Центру громадського здоров’я України, за кошти Глобального фонду, ДП МЗУ провело 43 тендерні процедури, в тому числі, із використанням системи Prozorro. Очікувана вартість становила 94 млн грн, фактична — 58 млн грн. Отже, ДП МЗУ вдалося зекономити 36 млн грн, або понад 38% коштів.

2020 рік

Централізовані закупівлі ліків та медвиробів

В 2020 році ДП «Медзакупівлі України» вперше закуповувало препарати за централізованими програмами МОЗ України. До ДП МЗУ було доведено 14 напрямів[9] з 38, тобто 489 позицій на суму 5,9 млрд грн. За іншими напрямами закупівлі продовжували відбуватись через міжнародні організації.

За рахунок підготовки та якісної роботи з ринком на процедури ДП МЗУ вийшло 130 унікальних компаній, виробники та дистриб'ютори, резиденти та нерезиденти.

За результатами цих закупівель ДП МЗУ було досягнуто економії бюджетних коштів в розмірі 1,08 млрд грн. або 21,5% економії коштів платників податків. Було закуплено 349 МНН на суму 3,772 млрд гривень[10].

Найбільшої економії було досягнуто по наступних напрямках: доросла онкологія, онкогематологія та рак нирки (41,67% економії коштів за напрямком), дихальні розлади новонароджених (61,6% економії коштів за напрямком), антирезусний імуноглобулін (45,13% економії коштів за напрямком), пологові кровотечі (51,86% економії коштів за напрямком).

Найбільш показовими прикладами успішності аукціонів ДП МЗУ вважаються аукціони за такими онкопрепаратами:

  • Трастузумаб (рак молочної залози) було досягнуто 142,3 млн грн економії (або 53,98%) за рахунок залучення до тендеру одного із виробників препарату. Отримана ціна - найнижча ціна, яку даний виробник дав на препарат в усьому світі [11].
  • Сунітініб (рак нирки) закуповувався у 2020 році вперше в межах централізованих закупівель. Для створення конкуренції тендер було проведено не на конкретний препарат, а на 12-тижневий курс лікування одним із двох препаратів - Сунітініб або Пазопаніб. Для лікування пацієнтів зазвичай призначається один із двох цих монопольних препаратів. Під час аукціону вартість ліків знизилась більше ніж на 43% за рахунок створення конкуренції між двома монопольними виробниками;  
  • Азацитідін (доросла онкологія) закуповувався у 2020 році вперше в межах централізованих закупівель і його вартість вдалося зменшити на понад 76%.

ДП МЗУ вдалося досягнути ощадливіших цін у порівнянні з закупівлями спеціалізованих організацій (Краун Ейджентс, ПРООН, ЮНІСЕФ), які купували подібні препарати раніше. Зокрема, за 23 з 374 препаратів економія склала більше 50%, за 89 МНН - більше 20%. В цілому заощаджень від цін спеціалізованих організацій вдалось досягти за 204 позиціями із 362, які були можливі до порівняння[10].

Закупівля товарів для протидії COVID-19 (за кошти стабілізаційного фонду Державного бюджету України)

У 2020 році, виконуючи відповідні доручення Міністерства охорони здоров’я України, ДП МЗУ закуповувало наступні товари на суму близько 4,9 млрд грн:

  • ліки для протидії COVID-19: Імуноглобулін (10 727 од), Тоцилізумаб (3 064 од), Ремдесевір (28 200 од);
  • захисні щитки (29 567 од), респіратори (1 233 810 од) та нітрилові рукавички (4 793 880 од);
  • експрес-тести на визначення антигену COVID-19 (5 919 800 од);
  • 200 апаратів ШВЛ експертного класу;
  • 161 апарат комп’ютерної томографії (КТ)[12] в рамках проекту «Велике будівництво» на 16 та 32 зрізи. Були законтрактовані КТ провідних світових компаній, таких як Canon, General Electric, Hitachi, Siemens для приймальних відділень опорних закладів охорони здоров’я у госпітальних округах;
  • одяг захисний різних класів захисту, одноразовий та багаторазовий (2 942 575);
  • медичні маски (26 647 040 од);
  • 416 автомобілів швидкої медичної допомоги (АШМД) за програмою «Розвиток системи екстреної медичної допомоги». 246 АШМД на базі Citroen Jumper: 104 Типу С (2х4) та 142 Типу В (2х4); 56 АШМД Типу В (2х4) на базі Renault Master; 114 АШМД на базі Volkswagen Crafter: 75 автомобілів Типу В (4х4) та 39 автомобілів Типу С (4х4).

Закупівля вакцини CoronaVac

30 грудня 2020 року ДП «Медзакупівлі України» уклало Договір з ПрАТ «Лекхім» щодо закупівлі 1 913 316 доз вакцини CoronaVac, виробництва китайської фірми Sinovac Life Sciences Co., Ltd на суму 964 млн грн. Це - перший договір, який уклала Україна на закупівлю вакцини проти COVID-19. Договір про закупівлю опублікований в системі Prozorro[13]. Це один із нечисленних випадків в світі, коли договір про закупівлю вакцини і її ціна є публічними. Зі сторони української фірми-дистриб’ютора було розтермінування терміну поставок, через що ДП МЗУ почало нарахування пені та звернулось до суду[14].

Загальний закупівельний бюджет ДП «Медзакупівлі України» у 2020 році склав близько 10 млрд грн, загальна сума заощаджень на всіх закупівлях склала 2,95 млрд грн коштів платників податків.

Моніторинговий звіт за результатами закупівель ДП МЗУ в 2020 році доступний на сайті[10].

2021 рік

Відповідно до наказу Міністерства охорони здоров’я України № 32 від 12.01.2021 (зі змінами)[15], ДП МЗУ здійснюватиме закупівлі лікарських засобів та медичних виробів за 19 напрямами, зокрема: 603 позицій на суму 7,2 млрд грн.

Перед стартом процедур, в рамках ринкових консультацій, ДП МЗУ провело великий закупівельний форум для понад 200 потенційних учасників закупівель.

Публічна позиція

ДП МЗУ неодноразово публічно зазначало про спроби тиску на незалежність закупівельної функції агенції[16]. Такі закиди стосувалися очільників Міністерства охорони здоров’я Іллі Ємця та Максима Степанова. Зокрема, мова йшла про закупівлі костюмів біологічного захисту [17], затягування процедури закупівель [18], непрозоре формування Наглядової ради та обрання до неї осіб із сумнівною репутацією [19] тощо [20]. Пізніше, новопризначений Міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко скасує наказ про призначення Наглядової ради підприємства [21].

Міжнародна діяльність

ДП МЗУ є членом PPRI [22]- мережі обміну інформацією та досвідом між державними інституціями Східної Європи та Центральної Азії. Також ДП МЗУ співпрацює з іншими міжнародними установами та організаціями, зокрема, з World Health Organization, USAID у рамках проєкту USAID «Безпечні, доступні та ефективні ліки для українців» SAFEMed[23] та USAID Ukraine - USAID Україна /UK aid TAPAS Project/Прозорість та підзвітність у держуправлінні та послугах тощо.

Незалежність діяльності ДП МЗУ як закупівельної агенції визнається міжнародними партнерами України. Зокрема, про це йдеться у Меморандумі МВФ з Україною по програмі stand-by від 02.06.2020[24], а також у Меморандумі між Україною та ЄС щодо надання «виняткової» макрофінансової допомоги від 25.08.2020[25].  

Антикорупційна політика ДП МЗУ

Одне із ключових завдань ДП МЗУ – забезпечення прозорих та ефективних закупівель лікарських засобів та медичних виробів.

Основою антикорупційної політики підприємства є комплекс антикорупційних інструментів, зокрема:

  • Впровадження принципу «нульової толерантності до корупції» у процеси;
  • Антикорупційний контроль на всіх етапах закупівель
  • Система управління ризиками закупівельного процесу
  • Постійний моніторинг та комплаєнс-контроль ділових партнерів
  • Отримання та всебічний розгляд інформації про порушення антикорупційної політики
  • Управління конфліктом інтересів та етичний контроль;

Окрім чинного законодавства в сфері запобігання корупції у своїй роботі співробітники ДП «Медичні закупівлі України» керуються такими документами:

В межах підприємства діє Сектор з питань антикорупційної діяльності та комплаєнс, що координує дотримання співробітниками антикорупційного законодавства в поточній роботі та у співпраці з контрагентами, проводить внутрішні перевірки, навчання, перевіряє контрагентів ДП МЗУ, а також проводить перевірки на доброчесність кандидатів на вакантні посади у підприємстві.

Звіт Уповноваженого ДП МЗУ з антикорупційної діяльності доступний на сайті підприємства [26].

З 2021 контрагенти ДП МЗУ проходитимуть навчання та тестування щодо антикорупційних політик підприємства в особистому е-Кабінеті постачальника в системі MedData [27].  

Керівництво

Файл:Арсен Жумаділов.jpg
Генеральний директор ДП «Медичні закупівлі України» Арсен Жумаділов

З 5 липня 2019 року ДП «Медзакупівлі України» очолює Арсен Жумаділов. Жумаділов Арсен Куатович (нар. 1 серпня 1985 р., Сімферополь, Крим) — кримськотатарський громадський та політичний діяч, голова Біляївської районної державної адміністрації Одеської області (серпень 2015 — березень 2017), керівник Відділу забезпечення діяльності Уповноваженого Президента України у справах кримськотатарського народу (грудень 2014 — серпень 2015). З 2017 року є старшим викладачем кафедри політології в Національному університеті «Києво-Могилянська академія». До 2014 року працював у корпоративному секторі як в Україні, так і за кордоном.

Має три вищі освіти. Ступені магістра права та магістра політології отримав у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка. Ступінь магістра публічного менеджменту та управління отримав у Лондонській школі економіки (м. Лондон, Велика Британія). Базову вищу освіту отримав у Національному університеті «Києво-Могилянська академія», спеціальність - політологія.

Проєкти

Інформаційно-аналітична система MedData

MedData - власна інформаційно-аналітична система підприємства та перебуває на балансі ДП МЗУ.

Наразі вона консолідує наступні дані:

  • Статуси закупівельних процедур ДП МЗУ із відповідними посиланнями на тендери у системі Prozorro;
  • Графіки поставок товарів за укладеними ДП МЗУ контрактами в Україну та у регіони;
  • Збір та моніторинг залишків щодо товарів, закуплених та доставлених ДП МЗУ в лікарні;
  • Від березня 2020 року - дані від закладів охорони здоров’я щодо протидії COVID-19. Зокрема, про залишки та очікувані надходження засобів індивідуального захисту, тестів, лікарських засобів та розчинів; наявність ШВЛ, іншого обладнання, забезпеченість киснем; ліжковий фонд, кількість виділених ліжок під пацієнтів з COVID-19, з підведеним киснем та реанімаційні, кількість зайнятих таких ліжок; задіяний персонал. Ці дані використовуються Кабінетом Міністрів України та РНБОУ для аналізу поточної ситуації та прийняття рішень. Дані збираються від закладів охорони здоров’я, які залучені у протидію коронавірусній інфекції. Їх кількість постійно змінюється;  
  • Від лютого 2021 року - дані щодо доставок, зберігання, переміщення та використання вакцин для протидії COVID-19. Станом на червень 2021 року інформація збирається з 4 національних складів, 27 регіональних і 1159 лікарень на місцевому рівні [28].  

Ця інформація візуалізується:  

Telegram-бот ДП МЗУ - наявність та залишки препаратів, закуплених ДП МЗУ, на рівні регіонів та лікарень. Містить дані про тендери та очікувані поставки, закуплені препарати у кількостях та дозуваннях;  

Дешборди на сайті ДП МЗУ - перебіг процедур, очікувані вартості, переможці процедур і товар, що закуплений, економія на процедурах, поставки;

Дешборди РНБОУ - щодо перебігу вакцинувальної кампанії

Дешборди КМУ - товари для протидії COVID-19.

В процесі розробки перебувають інші IT інструменти ДП МЗУ, зокрема BI, SRM, збір потреб щодо лікарських засобів з регіонів тощо.

Prozorro Market

ДП «Медзакупівлі України» адмініструє медичну частину електронних каталогів Prozorro Market. Адміністратором всіх інших категорій товарів - ДУ «Професійні закупівлі».

Е-каталог - аналог онлайн магазину для публічних замовників. Він дозволяє державним та комунальним установам зручно, без бюрократичного навантаження, купувати товари за державний кошт.  

Купувати товари можна через електронні майданчики, які долучились до Prozorro Market, за допомогою кабінету замовника.  

Переваги використання Prozorro Market для замовників:

  • широкий асортимент товарів, який постійно оновлюється адміністратором;
  • економія коштів до 69%[29];
  • відсутність непотрібної бюрократії: документи генеруються автоматично, є шаблони договорів;
  • значна економія часу на укладання угод і виконання замовлення;
  • адміністратор каталогу кваліфікує постачальників: перевіряє всі документи, досвід постачання подібних товарів та надійність компаній відповідно до вимог чинного законодавства;
  • можливість поскаржитися на постачальника, якщо він не дотримався правил роботи із замовленням;
  • супровід адміністраторами каталогів.

Переваги використання Prozorro Market для постачальників:

  • нові ринки збуту товарів;
  • великі та регулярні замовлення;
  • швидке укладання та закриття угод;
  • дистанційне виконання замовлення;
  • економія часу;
  • за необхідності консультації фахівців ДП МЗУ.

Ключові стратегічні ініціативи та цілі на період 2021-2023 роки

Стратегічні цілі щодо профільної діяльності у 2021-2023

Забезпечення проведення ефективних закупівель та поставок за централізованими програмами МОЗ України

ДП МЗУ проводить продуктивні (efficient) та результативні (effective) закупівлі за бюджетними програмами МОЗ України, а також забезпечує ефективне управління вчасними поставками закуплених товарів.

Розвиток інформаційно-аналітичних інструментів ДП МЗУ

ДП МЗУ створює інформаційно-аналітичні інструменти, що збільшують прозорість у сфері медичних закупівель, забезпечують доступ зацікавлених осіб до необхідної інформації та дозволяють ухвалювати якісні управлінські рішення залученим до процесу закупівлі суб'єктам.

Розширення обсягу надання закупівельних послуг іншим публічним замовникам

ДП МЗУ прагне допомогти іншим публічним замовникам, що купують товари медичного призначення, проводити ефективні закупівлі за рахунок інструменту ЦЗО.

Ключові стратегічні ініціативи на період 2021-2023

  • Створення закупівельного хабу – закупівельної агенції повного циклу;
  • Впровадження передових світових практик та високих стандартів професійної діяльності у межах ДП МЗУ:
    • удосконалення системи управління персоналом;
    • запобігання корупції та комплаєнс;
  • Налагодження комунікації з ключовими стейкхолдерами та управління брендом:
    • комунікація з міжнародними партнерами;
    • управління брендом ДП МЗУ.

Посилання

  1. Баланс станом на 31.12.2020.pdf. Google Docs. Процитовано 7 червня 2021.
  2. Відповіді на поширені питання про міжнародні закупівлі. moz.gov.ua. Процитовано 7 червня 2021.
  3. 1,2 млрд. коштів на ліки у 2014 витрачені неефективно - звіт. Центр Протидії Корупції (укр.). Процитовано 7 червня 2021.
  4. Рахункова палата: міжнародні організації економлять 40% державного бюджету, виділеного на закупівлі ліків. moz.gov.ua (укр.). Процитовано 7 червня 2021.
  5. 2879057. Прозорі/неПрозорі закупівлі ліків. Issuu (англ.). Процитовано 7 червня 2021.
  6. Про схвалення Концепції реформування закупівель лікарських засобів та медичних виробів, допоміжних засобів, інших товарів медичного призначення. Офіційний вебпортал парламенту України (укр.). Процитовано 7 червня 2021.
  7. Про внесення змін до деяких законів України, спрямованих на підвищення доступності лікарських засобів, медичних виробів та допоміжних засобів до них, які закуповуються особою, уповноваженою на здійснення закупівель у сфері охорони здоров'я. Офіційний вебпортал парламенту України (укр.). Процитовано 7 червня 2021.
  8. Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо підвищення доступності лікарських засобів, медичних виробів та допоміжних засобів до них, які закуповуються за кошти державного бюджету, та створення умов для закупівель у сфері охорони здоров'я за кошти державного бюджету. Офіційний вебпортал парламенту України (укр.). Процитовано 7 червня 2021.
  9. Наказ МОЗ України від 28.02.2020 № 589 "Про уповноваження державного підприємства «Медичні закупівлі України» на виконання програм та здійснення централізованих заходів з охорони здоров’я". moz.gov.ua (укр.). Процитовано 7 червня 2021.
  10. а б в ДП Медзакупівлі України: Звіт про закупівлі 2020.pdf. Google Docs. Процитовано 7 червня 2021.
  11. Минулого тижня препарат Трастузумаб був доставлений в Україну і відвантажений на складі нашого логістичного партнера в Києві. medzakupivli.com (укр.). Процитовано 7 червня 2021.
  12. Кабінет Міністрів України - Про виділення коштів для закупівлі обладнання для приймальних відділень опорних закладів охорони здоров’я у госпітальних округах. www.kmu.gov.ua (ua) . Процитовано 7 червня 2021.
  13. Вакцина проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2. prozorro.gov.ua (ua) . Процитовано 7 червня 2021.
  14. Судова влада України. court.gov.ua (укр.). Процитовано 7 червня 2021.
  15. Наказ МОЗ України від 12.01.2021 № 32 "Про доведення до державного підприємства «Медичні закупівлі України» переліку напрямів профілактики, діагностики та лікування 2021 року". moz.gov.ua. Процитовано 7 червня 2021.
  16. У МОЗ склали дві скарги на керівника “Медзакупівель” і хочуть покарати. Українська правда (укр.). Процитовано 7 червня 2021.
  17. Робочий одяг чи костюми біозахисту? Що пропонує український виробник вдвічі дешевше, ніж купив МОЗ - фактчек, фото. Bihus.Info (укр.). 1 травня 2020. Процитовано 7 червня 2021.
  18. Министерство перекладывания ответственности. Что говорят врачи о работе Минздрава во главе со Степановым | Громадское телевидение. hromadske.ua (рос.). Процитовано 7 червня 2021.
  19. Степанов назначил в Набсовет предприятия "Медзакупки"людей, к которым есть вопросы. Зеркало недели | Дзеркало тижня | Mirror Weekly. Процитовано 7 червня 2021.
  20. Відставка Степанова. За що парламент може звільнити очільника МОЗ. РБК-Украина (рос.). Процитовано 7 червня 2021.
  21. Ляшко скасував накази Степанова про Наглядову раду ДП "Медичні закупівлі". LB.ua. Процитовано 7 червня 2021.
  22. About | WHOCC PPRI. ppri.goeg.at. Процитовано 7 червня 2021.
  23. Проект SAFEMed. Державне підприємство «Медичні закупівлі України» (укр.). Процитовано 7 червня 2021.
  24. Міністерство Фінансів України. www.mof.gov.ua (укр.). Процитовано 7 червня 2021.
  25. Меморандум про взаєморозуміння між Україною як Позичальником та Європейським Союзом як Кредитором. Офіційний вебпортал парламенту України (укр.). Процитовано 7 червня 2021.
  26. Anticorruption Report 2020.pdf. Google Docs. Процитовано 7 червня 2021.
  27. Електронний Кабінет: ДП МЗУ впроваджує нові інструменти для ефективної взаємодії з постачальниками. medzakupivli.com (укр.). Процитовано 7 червня 2021.
  28. Система MedData збирає інформацію про перебіг вакцинації в Україні. medzakupivli.com (укр.). Процитовано 7 червня 2021.
  29. Економія коштів за допомогою Prozorro Market сягає 69%. medzakupivli.com (укр.). Процитовано 7 червня 2021.