Деметріос Вікелас

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 15:41, 26 лютого 2021, створена Renvoy (обговорення | внесок) (→‎Посилання: категоризація за допомогою AWB)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Деметріос Вікелас
грец. Δημήτριος Βικέλας
Народився 15 (27) лютого 1835
Ермуполіс
Помер 20 липня 1908(1908-07-20)[1][2] (73 роки)
Афіни, Греція[2][1]
Країна  Греція
Національність греки
Місце проживання Ермуполіс
Константинополь
Одеса
Лондон
Париж
Афіни
Діяльність історик, письменник, перекладач, поет, підприємець, політик
Alma mater Університетський коледж Лондона
Знання мов грецька[3][4] і англійська
Членство Міжнародний олімпійський комітет
Посада Президент Міжнародного олімпійського комітетуd
Рід Mela familyd
Автограф
Нагороди
орден Спасителя Кавалер ордена Почесного легіону Орден Данеброг (Данія)

Деметріос Вікелас (грец. Δημήτριος Βικέλας, 15 лютого 1835, Ермуполіс — 20 липня 1908, Афіни) — грецький підприємець, поет, перший Президент Міжнародного олімпійського комітету. За його пропозицією перші Олімпійські ігри сучасності відбулись в Афінах.

Біографія

Батько був родом з Константинополя, мати — з Одеси. Деметріос ріс хворобливою дитиною, через що навчався нерегулярно. Часто гостював у родичів в Константинополі, у Таганрозі, в Одесі. Захоплювався іноземними мовами, літературою, мистецтвом, займався перекладами. Батько, який торгував зерном, намагався долучити сина до бізнесу, але в 1851 році його компанія розорилася, і Деметріус в пошуках роботи вирушив до Італії, потім до Франції, а в 17 років переїхав до Лондона, де став працювати у фірмі свого дядька, спочатку бухгалтером, потім повноправним діловим партнером. Сімейний бізнес приносив гарний прибуток. У Лондоні Вікелас зустрівся і потоваришував із сином грецького посла Харілаосом Трікупісом, майбутнім прем'єр-міністром Греції.

Здлобувши фінансову незалежність, Вікелас зміг зайнятися улюбленою справою. Невдовзі з'явилися його переклади на грецьку мову трагедії Расіна «Естер», «Фауста» Гете. Також Вікелас опублікував науковий трактат «Візантія і сучасна Греція» та збірку «Казки Егейського моря». Завдяки своїм роботам Вікелас набув великої популярності у себе на батьківщині. На початку 70-х років Вікелас переїхав до Парижа. У 1877 році видав брошуру «Школа у селі», де виступив за введення в Греції загальної освіти. Вікелас виступав з лекціями, видавав праці про досягнення стародавньої і сучасної Греції. Незабаром він став відомий у багатьох країнах Європи.

Олімпійський рух

1894 року Вікелас на запрошення свого друга П'єра де Кубертена на скликаному ним в Парижі конгресі представляв Всегрецький Афінський клуб. Було прийнято рішення про заснування сучасного Олімпійського руху. Вікелас виступив з доповіддю про Олімпійські ігри старовини, написаним для нього одним зі співвітчизників. Спочатку Кубертен пропонував провести перші нові Олімпійські ігри в Парижі в 1900 році, але Вікелас переконав його і щойно створений Міжнародний олімпійський комітет, що Ігри повинні бути проведені в Афінах, що символізувало б спадкоємність нових Олімпійських ігор старогрецьким. Оскільки конституція МОК в той час вимагала, щоб президентом комітету був представник країни, що приймає наступні Олімпійські ігри, першим президентом МОК був обраний Деметріос Вікелас. Завдяки особистим зв'язкам і впливу Вікеласа вдалося вирішити численні проблеми, з якими зіткнулися організатори Ігор.

Організатори побоювалися, що у разі очікування до 1900 року суспільство втратить інтерес до Ігор. Тому перша Олімпіада відбулася вже в 1896 році і мала великий успіх. Після її закриття Вікелас пішов з посади президента МОК і повернувся до вивчення проблем виховання і освіти, які його завжди цікавили. Вікеласа настільки надихнув успіх ігор в Афінах, що на Другому Олімпійському конгресі в 1897 році у Гаврі він запропонував постійно проводити Олімпійські ігри в Греції. Проти цього різко висловилася більшість делегатів, включаючи Кубертена. Вікелас відсторонився від Олімпійського руху і повністю переключився на реалізацію своїх творчих задумів. Так у 1904 році він організував в Афінах Конгрес з питань освіти.

Останній раз з колишніми колегами по Міжнародному олімпійському комітету Вікелас побачився в Брюсселі на III Олімпійському конгресі, де був присутній як спеціально запрошений гість. Деметріус Вікелас помер 20 липня 1908 в Афінах у віці 73-х років.

Примітки

Посилання