Календарний метод

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Схематичне зображення менструального циклу: червоний — менструація, фіолетовий — родючий період, зелений — неродючий період

Календарний метод контрацепції, також метод Огіно-Кнауса - один з методів природного планування сім'ї. Метод полягає в обчисленні ймовірної дати овуляції і утримання від статевих контактів в фертильні дні. Цей же метод може використовуватися і у зворотному призначенні, тобто, у фертильні дні забезпечуються статеві зносини, щоб зачати дитину.

Календарний метод є одним з найбільш ненадійних методів контрацепціїіндекс Перля становить від 9 до 40 (кількість жінок зі 100, які користувалися цим методом, але завагітніли). Для прихильників природних методів контрацепції найкращою альтернативою є симптотермальний метод, що заснований на більш точному визначенні овуляції за допомогою спостереження за змінами базальної температури і консистенції цервікального слизу.

Опис методу Огіно-Кнауса

Тривалість життя сперматозоїдів у піхві становить лише кілька годин, в той час як в шийці матки - 2-3 доби, в деяких випадках до тижня. Яйцеклітина може бути запліднена протягом 24-х годин після її виходу з яєчника (овуляції).

Для успішного застосування календарного методу контрацепції слід вести календар менструальних циклів протягом року. Календарний метод не підходить жінкам з нерегулярними менструальними циклами.

За методом Огіно-Кнауса фертильні дні, тобто сприятливі для зачаття, можна розрахувати за формулою:

  • початок фертильного періоду = тривалість найкоротшого з циклів мінус 18 днів,
  • кінець фертильного періоду = тривалість найдовшого з циклів мінус 11 днів.

Наприклад, спостереження за останніми 12 циклами дали такі результати: найкоротший цикл - 26 днів, найтриваліший - 32 дні. Таким чином, дні з 8 по 21 день циклу (1-м днем циклу вважається перший день менструації) є сприятливими для зачаття. З метою запобігання вагітності в ці дні слід утриматися від статевих актів або використовувати додаткові методи контрацепції, наприклад,презервативи. З 1 по 8 день і з 21 дня до кінця циклу — не сприятливі для зачаття дитини.

Історія

Метод отримав назву відповідно до імені японського гінеколога Кюсаку Огіно та австрійського гінеколога Германа Кнауса . Огіно розробив у 1920-х рр. метод для розрахунку сприятливих для зачаття днів при плануванні вагітності. Він вказував на його ненадійність і тому не рекомендував його в як метод контрацепції. Австрієць Кнаус кілька допрацював метод для використання його в якості методу запобігання вагітності і представив його вперше на конгресі акушерів-гінекологів в Ляйпциґу в 1928 році.

У 1951 році папа римський Пій XII назвав метод Огіно-Кнауса єдиним з можливим методів контрацепції для прихильників римсько-католицької церкви. Завдяки цьому факту та через значну ненадійність методу, календарний метод також іноді називають «ватиканською рулеткою».

Критика

  • метод не підходить жінкам з нерегулярними менструальними циклами, оскільки неможливо розрахувати дату овуляції заздалегідь без використання додаткових способів
  • в деяких випадках сперматозоїди можуть залишатися життєдіяльними більш тривалий період часу — у разі, якщо цикли досить короткі, це може привезти до вагітності навіть під час статевих контактів під час менструації
  • індекс Перля становить 9-40

Застосування

На основі календарного методу австрійський лікар-гінеколог Марія Хенгстбергер розробила так званий «контрацептивне намисто» для жінок з країн третього світу, які не мають грошей для купівлі контрацептивних засобів. Таке намисто складається з намистин, розфарбований в різні кольори, при цьому кількість бусинок відповідає середній тривалості циклів у носії намиста. Перші 3-5 намистин пофарбовані в червоний колір і позначають менструацію. В середині намиста розташовані блакитні намистинки (асоціація з водою, плодючістю), що позначають дні, коли слід утриматися від сексу. Всі інші намистинки пофарбовані в жовтий колір («посуха») і позначають неплідності період циклу. На намисто вдягається невелике гумове колечко, яке слід щодня пересувати на наступну намистинку. Таким чином, жінка може розпізнати, в якій фазі циклу вона зараз перебуває і відповідно скоригувати своє статеве життя.

Також набули поширення комп'ютерні програми для розрахунку менструації, які автоматично вираховують «небезпечний» для зачаття період на основі останніх циклів.

Див. також

Примітки